Reklama

Niedziela Wrocławska

Kongres Rodzin - Naszym charyzmatem jest miłość

W parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu odbył się I Charyzmatyczny Kongres Rodzin zorganizowany przez Rodziny w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej. Prelegentami byli Monika i Marcin Gomułkowie – znani jako „Gomułeczki”, szczęśliwi małżonkowie i rodzice trójki dzieci, prowadzą vloga „Początek wieczności”, na którym promują sakramentalne małżeństwo – i dominikanin o. Mateusz Kosior, ceniony kaznodzieja i duszpasterz.

Magdalena Lewandowska

Prelegenci Kongresu, od prawej Marcin i Monika Gomułkowie, od lewej strony organizatorzy Tomasz i Katarzyna Węgrzynowie

Prelegenci Kongresu, od prawej Marcin i Monika Gomułkowie, od lewej strony organizatorzy Tomasz i Katarzyna Węgrzynowie

– Kto myśli, że zostanie kanonizowany po śmierci? – pytał zebranych na Kongresie małżonków Marcin Gomułka. – Wiem, że w nas jest takie myślenie: wszyscy, ale nie ja. Ale to powinno być nasze pragnienie. Ja chcę być święty. Nie będę na pewno jak św. o. Pio czy św. s. Faustyna, ale chce być święty jako mąż i ojciec, bo tego pragnie dla mnie Bóg. I was też do tego zapraszam – zachęcał.

Podkreślał, że ślub nie jest punktem dojścia, ale dopiero początkiem: – Pamiętajcie, ślub nie jest punktem dojścia, dlatego nie zgadzamy się z żoną z życzeniami: "Abyście byli tak szczęśliwi, jak w dniu ślubu". My ciągle jesteśmy "przed". Ewangelia nas wyprzedza, a my ją naśladujemy, próbujemy dogonić, ciągle jesteśmy w drodze. A mapę do świętości otrzymaliśmy od Jezusa na Górze Błogosławieństw.

Reklama

O. Mateusz Kosior wyjaśniał w swojej prelekcji, że nie miłość jest Bogiem, ale Bóg jest miłością. Tłumaczył, że jeżeli traktujemy małżonka jako spełnienie swojego życia, to popełniamy wielki błąd. Naszym źródłem i spełnieniem jest Bóg. – Celem związku nie jest nasycenie moich pragnień. Druga osoba w żadnym wypadku tego nie zrealizuje, bo zostałem stworzony ku czemuś większemu. Nawet jeśli bym posiadł cały świat, on jest mniejszy niż moje pragnienie. Bo każdy z nas spełnić się może tylko w Bogu – podkreślał. I dodał, że jeżeli nie będziemy czerpać sił z Bożego źródła, to szybko się wypalimy: – Musisz zrozumieć słowa Pana Jezusa, że bez Niego nic dobrego nie możemy uczynić. Skąd weźmiesz siłę? Co możesz zrobić sam? Cały czas dajesz, ale skąd czerpiesz? Puść i oddaj swoje życie. Wtedy Jezus je weźmie, pobłogosławi i przemieni. I wtedy to będzie ci się udzielało. W innym wypadku małżonek lub dziecko wyssie z ciebie całą energię. Jeśli nie masz w sobie źródła, to przychodzi spustoszenie – ostrzegał. Dominikanin tłumaczył, że tylko w Bogu znajduje się źródło nieskończone, które uczy jak kochać naprawdę.

Kongres był wprowadzeniem w I rok formacyjny Rodzin w Duchu Świętym. – Myśl, żeby Odnowa w Duchu Świętym skupiła się również na rodzinach, zrodziła się już kilka lat temu, zapoczątkowali ją Joanna i Norbert Dawidczykowie. To był płomień wrzucony do Odnowy Charyzmatycznej. Dzisiaj w każdej diecezji w Odnowie coś dla rodzin zaczyna się dziać – opowiadają organizatorzy Kongresu Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie. – W naszej archidiecezji powstały Rodziny w Duchu Świętym – to jest odpowiedź na realne potrzeby małżeństw, bo nie raz słyszeliśmy od małżeństw, które chciały być w Odnowie, ale formować się jako małżonkowie, że kierowano ich do Domowego Kościoła. Sami jesteśmy taką parą. Chcemy być we wspólnocie charyzmatycznej, ale jako małżonkowie – podkreśla Tomasz.

Rodziny w Duchu Świętym zapraszają wszystkie małżeństwa do wspólnej formacji. – Zapraszamy wszystkie małżeństwa, które jeszcze głębiej chcą wejść w relację z Bogiem i współmałżonkiem. Zapraszamy młodych małżonków, którzy rozpoczynają dopiero swoją drogę. Zapraszamy też te małżeństwa, które przeżywają jakiś kryzys, są w trudnej sytuacji. Tematem I roku formacyjnego będzie „Powrót do Nazaretu”, bo wierzymy, że nie ma lepszego wzoru małżeństwa niż Maryja i Józef i razem z nimi chcemy iść do Jezusa – tłumaczy Tomasz Węgrzyn.

Reklama

Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. – Często spotkania Odnowy w Duchu Świętym odbywają się w tygodniu, a dla rodzin z dziećmi nie jest łatwo w nich uczestniczyć – szkoła, zadania domowe, choroby maluchów. Zazwyczaj któryś z małżonków zostaje w domu, nie formują się razem. Stwierdziliśmy, że zrobimy coś zupełnie innego: raz w miesiącu większe spotkanie ze wspólnym stołem, opieką dla dzieci, w weekend, żeby nie wpływało to negatywnie na życie rodzinne. Centrum spotkań będzie oczywiście Eucharystia, wspólne uwielbienie, konferencje wprowadzające do tego, co małżonkowie będą wspólnie robić w domu – mówi Katarzyna Węgrzyn. – Oprócz spotkania głównego bardzo ważna będzie formacja małżonków w domu – dodaje Tomasz. – Widzimy po sobie, że jeśli w domu nie ma modlitwy osobistej i wspólnej, jeśli nie ma czytania Słowa Bożego, jeśli nie ma przebaczenia i miłości zaczerpniętej od Jezusa, to tak naprawdę te konferencje raz w miesiącu do niczego nas nie zaprowadzą. Dla nas głównym miejscem formowania będzie nasz dom. To ten „Nazaret” do którego chcemy powrócić zgodnie z rokiem formacji.

Na spotkania zaproszeni są również małżonkowie z małymi dziećmi – będzie dla nich przygotowany specjalny kącik zabaw. – Rodziny z małymi dziećmi nie bójcie się tego, że jesteście wykluczenie, bo moje dziecko jest za małe, żeby pójść do diakonii dzieci, bo będzie przeszkadzać na spotkaniu. Zapraszamy na nasze spotkania – zachęca Kasia. – Wiadomo, prowadzący musi się dostosować, czasami któreś dziecko zapłacze, krzyknie, ale to nie jest aż tak uciążliwe, a dzięki temu małżonkowie mogą być na spotkaniu razem.

Rodziny obecne na Kongresie bardzo doceniły taką możliwość: – Przychodzą do nas mamy z małymi dziećmi i dziękują, że w końcu ktoś pomyślał o nich, że mogą przyjść na spotkania z maluchami, jest dla nich specjalny kącik, a starsze dzieciaki mają zorganizowaną opiekę. Sami mamy małe dzieci, więc wiem, jakie to ważne – uśmiecha się Kasia.

Kongres Rodzin to wprowadzenie w nowy rok formacyjny. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w parafii Świętej Rodziny. – Nasza formacja we wspólnocie rozpocznie się z początkiem Roku Liturgicznego, zapraszamy 18 grudnia na spotkanie „Cnota wiary”. Wcześniej w listopadzie odbędzie się Dzień Jedności Odnowy w Duchu Świętym, podczas którego przygotowany został specjalny blok dla rodzin, żeby pokazać, że Odnowa otworzyła się na rodziny i chce je skupiać – zaprasza Tomasz.

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do Rodzin w Duchu Świętym zachęcamy do kontaktu: Tomasz Węgrzyn 531 890 193 i Katarzyna Węgrzyn 884 890 193 lub mail rodzinywduchuswietym@wroclaw.odnowa.org.

2021-10-23 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent – czas radosnego oczekiwania

2021-11-27 17:20

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Bożena Sztajner

W niedzielę 28 listopada rozpoczyna się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, który bezpośrednio poprzedza Święta Bożego Narodzenia. To również okres duchowego przygotowania do upamiętnienia narodzin Jezusa Chrystusa, w którym jednym z najważniejszych zadań jest pojednanie się z Bogiem i ludźmi.

W tym roku Adwent rozpoczyna się 28 listopada i potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia. Składa się z czterech niedziel adwentowych, a pierwsza z nich rozpoczyna w kościele chrześcijańskim rok liturgiczny. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście. Jest to czas, w którym katolicy i ewangelicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: papież Franciszek nie dąży do wyparcia liturgii trydenckiej

2021-11-27 11:49

[ TEMATY ]

Franciszek

kard. Robert Sarah

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Celem papieża Franciszka „nie jest absolutnie wyparcie dawnej liturgii" - powiedział kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” udzielonym z okazji publikacji swej najnowszej książki o kapłaństwie, odnosząc się do motu proprio „Traditionis custodes".

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że papież Franciszek jasno wyjaśnił swoje intencje rozmawiając z biskupami francuskimi i polskimi przybywającymi w ramach wizyt ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Awans do rangi lektora

2021-11-28 19:36

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

nowi lektorzy

Beata Pieczykura/Niedziela

– Życzę wam osobistych odkryć na kartkach Pisma Świętego – powiedział abp Wacław Depo do nowych lektorów 28 listopada podczas uroczystości udzielenia im posługi lektoratu.

Rekolekcje przed przyjęciem posługi lektora, które odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w dniach 26-28 listopada, prowadzili ks. Paweł Wróbel, duszpasterz diecezjalny LSO, i ks. Michał Sokalski, zastępca duszpasterza diecezjalnego LSO. Towarzyszyli oni młodym w rozeznawaniu powołania do głoszenia Słowa Bożego, m.in. na przykładzie Samuela i jego słów: „To ja, poślij mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję