Reklama

Niedziela Wrocławska

Eucharystia w intencji służby zdrowia

Z okazji obchodzonego w tygodniu wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, w parafii św. Franciszka z Asyżu modlono się za wrocławską służbę zdrowia.

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej

Eucharystii przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej

Na Eucharystii 23 października obecni byli Lekarze Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i Dolnośląskiego Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich. Mszy św. przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej, homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Tupikowski.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii według św. Marka o uzdrowieniu niewidomego pod Jerychem, zauważył, że cała Ewangelia składa się z dwóch części. Pierwsza, kiedy Jezus pyta św. Piotra za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i ten wyznaje: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”. I druga, kiedy wiarę w Jezusa wyznaje uzdrowiony żebrak.

Reklama

– Uzdrowienie wzroku było znakiem Bożym, ale dokonało się tutaj coś głębszego. Żebrak Bartymeusz przejrzał oczami duszy. Zobaczył Mesjasza w Jezusie i poszedł za Nim. Sytuacja, którą przeżył jest wpisana w życie każdego z nas. Często o coś prosimy i musimy sobie uświadomić, że nie ma sytuacji niewysłuchanych. O uzdrowienie trzeba jednak prosić z wiarą, ale też uzdrowienie trzeba potrafić przyjąć – tłumaczył ks. prof. Tupikowski.

– Cieszę się, że na dorocznej uroczystości ku czci św. Łukasza nasz pasterz jest obecny w osobie ks. dr. Adama Łuźniaka. Cieszymy się, że są z nami kapelani szpitalni. Ale nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich. Bóg zapłać tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego naszego zgromadzenia – mówił ks. Kazimierz Sroka, proboszcz parafii.

Pod koniec Eucharystii słowo do pracowników służby zdrowia skierował ks. dr Adam Łuźniak. Podkreślił, że dużo się dyskutuje na temat służby zdrowia, co świadczy o wadze problemu. Problemy związane ze służbą zdrowia dotykają bowiem nas wszystkich. – Służba zdrowia to przede wszystkim ludzie. My jako pacjenci oczekujemy tego, by to była rzeczywista ludzka służba. By ludzie zaangażowani w służbę zdrowia tak odczytywali swój zawód, by był to sposób realizacji ich powołania. Ale oczekujemy też, by pracownicy służby zdrowia byli uczciwie wynagradzani, na miarę odpowiedzialności, jaką ponoszą – mówił wikariusz generalny.

Reklama

Po Eucharystii jej uczestnicy wysłuchali koncertu Klaudii Kerstan, wokalistki i harfistki. Następnie ks. prof. Jerzy Tupikowski wygłosił wykład pt. „Współczesne problemy bioetyczne służby zdrowia”.

2021-10-23 22:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Awans do rangi lektora

2021-11-28 19:36

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

nowi lektorzy

Beata Pieczykura/Niedziela

– Życzę wam osobistych odkryć na kartkach Pisma Świętego – powiedział abp Wacław Depo do nowych lektorów 28 listopada podczas uroczystości udzielenia im posługi lektoratu.

Rekolekcje przed przyjęciem posługi lektora, które odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w dniach 26-28 listopada, prowadzili ks. Paweł Wróbel, duszpasterz diecezjalny LSO, i ks. Michał Sokalski, zastępca duszpasterza diecezjalnego LSO. Towarzyszyli oni młodym w rozeznawaniu powołania do głoszenia Słowa Bożego, m.in. na przykładzie Samuela i jego słów: „To ja, poślij mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Koncert Bocellego otworzy regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

2021-11-26 10:07

[ TEMATY ]

stan wojenny

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Koncert włoskiego śpiewaka Andrei Bocellego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach otworzy w niedzielę regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w woj. śląskim. Koncert w siedzibie NOSPR będzie miał charakter zamknięty.

Jak powiedział PAP szef społecznego komitetu pamięci górników poległych w kopalni Wujek Krzysztof Pluszczyk, koncert poświęcony pamięci górników z Wujka, poległych 16 grudnia 1981 r., będzie też rodzajem podziękowania dla uczestników różnych strajków 1981 r., a także dla wielu osób zaangażowanych w krzewienie pamięci o tych wydarzeniach.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Stęsknieni żywego Boga

2021-11-28 17:06

Max Beck

Zapewne wszyscy jesteśmy już stęsknieni za Adwentem, nowym początkiem, nadzieją na wielką Miłość, bliskość z Panem Bogiem i ludźmi. Ten czas już przyszedł; nie przegapmy pięknej okazji dla odnowienia życia. W niemal wszystkich kościołach naszej diecezji zapłoną roratki symbolizujące Maryję, jutrzenkę naszego zbawienia. Jeszcze są parafie, w których dzieci z lampionami biegną rankiem, przed szóstą, na pierwszą Mszę św. Pewnie gdzieś jeszcze zachowała się tradycja czytania żywotów świętych. Do niedawna w lubelskich kościołach Świętego Ducha, u Dominikanów na Starówce i u Jezuitów przy KUL, po roratach szło się na pyszne śniadanie. Symbole są ważne; odsyłają do najpewniejszych prawd. Na niebie słońce bywa krótko, zdają się królować ciemności, ale to wrażenia wzrokowe. Chrystus, Światłość wschodząca z wysoka, przychodzi niezawodnie do naszych serc. Przyjdź Panie Jezu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję