Reklama

Niedziela Świdnicka

Szukają „drugiej połówki” tam, gdzie trzeba

Nie po raz pierwszy, ale wyjątkowo uroczyście, w świdnickim sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP paulini zaprosili do modlitwy singli szukających życiowych partnerów.

[ TEMATY ]

single

paulini Świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Paulini liczą, że spotkania będą przyciągać co raz większą liczbę młodych

Paulini liczą, że spotkania będą przyciągać co raz większą liczbę młodych

O tym, dlaczego to miejsce jest wyjątkowo, a jego patron najlepszym orędownikiem w sprawach dotyczących małżeństwa mówił już na początku Mszy św. o. Dariusz Laskowski, kustosz tego miejsca.

- To oczywiste, że św. Józef był najwspanialszym mężem i ojcem, jaki istniał na ziemi. Bo gdyby był jakiś lepszy, to pewnie jemu Bóg by powierzył Maryję i Jezusa. Podobnie jest z Maryją, bo to ona została wybrana na mamę Chrystusa i żonę świętego cieśli. Dlatego to właśnie im chcemy polecać was i prosić o dobrym mężów i żony. Liczymy, że te modlitwy będą wysłuchane, że uprosimy Boga w tych właśnie intencjach. Cieszę się, że naszej modlitwie przewodniczy bp Marek Mendyk, który sprawuje tę Mszę św. w waszej intencji – mówił do zebranych podkreślając również radość z obecności kilkudziesięciu osób.

ks. Mirosław Benedyk

Gdzie szukać miłości?

W homilii natomiast mówiąc o swoim bracie zauważył, że młodzi ludzie często dziś nie wiedzą, gdzie mają szukać przyszłych małżonków. Radząc takim osobom, poleca Kościół, bo tam znajdą nie tylko słuchającego Boga, ale i ludzi, którzy wyznają podobne wartości.

- Tego wzorem jest św. Józef, któremu Bóg powiedział: „nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej małżonki”. Bóg mu ją dał i wskazał jako żonę. Po ludzku mógł sobie powiedzieć, że przecież jest ona brzemienna, dlaczego więc ma brać odpowiedzialność za cudze dziecko. Takie cielesne spojrzenie z pewnością by go zniechęciło do wejścia w taki związek. On jednak popatrzył z perspektywy ducha i uwierzył, że „z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” – przypominał.

Trzy rodzaje miłości

Ojciec Laskowski zachęcał, by w podobny sposób podchodzić do szukania dla siebie męża czy żony. Zauważył, że to trudne, zwłaszcza, gdy wokół obserwujemy, jak większość patrzy na drugą osobę z perspektywy ciała, zapominając, że ona prowadzi do śmierci. Życie zaś daje prawdziwa miłość.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

- Jej niuanse opisał w swojej encyklice „Deus caritas est” papież Benedykt XVI. Tam posługując się trzema pojęciami, wyjaśnił czym jest miłość. Pierwszym określeniem jest „eros”. To słowo, które chyba wszyscy dobrze znamy. W Biblii to miłość bliskości, której każdy potrzebują. Czy starszy, czy młodszy – każdy szuka kogoś, kto będzie blisko. Przykładem takiej pięknej czystej miłości było zachowanie św. Jana Pawła II, który chciał być blisko ludzi. Uśmiechał się do nich, wychodził im naprzeciw, dotykał ich, przytulał. Wszyscy czuli, że kochał i nie musiał o tym mówić. Drugi rodzaj miłości to „philos” – miłość w przyjaźni. Nie wymaga już ona gestów, ale postawy zaufania. Przyjacielowi można powiedzieć wszystko, zadzwonić o północy. Najdoskonalszą miłością jest jednak „agape” i ciężko jest ją wyjaśnić. Najlepiej robi to sam Jezus mówiąc, że nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Oddać życie to jest miłość – podkreślał proboszcz świdnickiej parafii św. Józefa.

Na koniec Mszy św. zaprosił modlących się do salki na spotkanie przy herbacie, gdzie wszyscy mogli się lepiej poznać i wymienić doświadczeniami.

2021-10-28 22:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza edycja "Szybkich randek" w Nazarecie za nami

[ TEMATY ]

single

spotkania

Grzegorz Pendrasik

4 listopada w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” odbyła się inauguracyjna „Randka w Nazarecie”, czyli spotkanie dla osób w wieku od 30 do 45 lat, które: nie mają przeszkód do zawarcia małżeństwa w Kościele Katolickim, mają pragnienie założenia rodziny i chciałyby poznać swojego przyszłego współmałżonka.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na konferencję GRATIAS DOMINE

2022-10-05 15:14

[ TEMATY ]

Laudato si'

Materiał prasowy

W niedzielę 9 października kończymy obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia ustanowionego przez papieża Franciszka. Pragniemy w tej perspektywie dokonać pewnego podsumowania i podzielić się twórczymi przemyśleniami na przyszłość - informują organizatorzy konferencji Gratias Domine.

W ramach konferencji pragniemy się skupić na wyzwaniach przed jakimi stoi świat i nasz kraj oraz poruszyć zagadnienia związane z potrzebą rozwijania świadomości i aktywności na rzecz poszanowania środowiska. Ważną częścią poruszonych tematów będzie kwestia komunikacji i edukacji w tej przestrzeni, z uwzględnieniem encykliki "Laudato si", jak również roli Kościoła i środowisk katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję