Reklama

Kościół

Kard. Ravasi: trzeba inkulturować Ewangelię w zsekularyzowanym społeczeństwie

Celem Papieskiej Rady ds. Kultury jest wnoszenie przesłania ewangelicznego w kulturę oraz promocja Ewangelii w społeczeństwie naszych czasów, także w tym coraz mocniej zsekularyzowanym. Tak o misji kierowanej przez siebie dykasterii, która wkrótce skończy 40 lat, mówi kard. Gianfranco Ravasi.

[ TEMATY ]

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Wskazuje on na wyjątkowość Papieskiej Rady ds. Kultury, którą nazywa dykasterią-mostem między dwoma brzegami chrześcijaństwa i laickości, gdzie kultura rozumiana jest jako droga łącząca oba te brzegi, a także dziedziniec spotkania. „Chcemy by głos chrześcijaństwa i Kościoła obecny był w kulturze, ale także tego, by wielowarstwowa różnorodność współczesności dotarła do serca Kościoła” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi.

Reklama

„Papieska Rada ds. Kultury powstała w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II i jest owocem Soboru Watykańskiego II. W ciągu kolejnych lat w jej ramach powstały aż trzy fundacje: ds. dóbr kulturalnych, nauki i wiary oraz dziedziniec pogan, a także konsulty: ds. kobiet, młodzieży i nauki. Gwiazdą polarną, która wyznacza kierunek prac naszej dykasterii jest słowo «kultura», które nie obejmuje tylko arystokracji myśli, czyli nauki, sztuki, filozofii i teologii, ale dotyczy także naszej egzystencji. Mówi się np. o kulturze industrialnej czy kulturze rolniczej. Dotyczy tego, co każdy człowiek tworzy dzięki swej inteligencji i kreatywności stąd też nasze zaangażowanie jest tak bardzo zróżnicowane, że przypomina wielką deltę wypływającą z rzeki kultury. Składa się na nią zainteresowanie nauką, genetyką, sztuczną inteligencją, sztuką współczesną, sportem, czy kulturą cyfrową“ - powiedział papieskiej rozgłośni kard. Ravasi.

Dzięki Papieskiej Radzie ds. Kultury od lat Stolica Apostolska jest obecna m.in. na biennale w Wenecji czy światowej wystawie Expo, gdzie watykański pawilon zawsze cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w Dubaju łączy on elementy sztuki, nauki i wiary pod hasłem międzyludzkiego braterstwa oraz dialogu między kulturami i religiami.

2021-10-31 19:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W poszukiwaniu piękna i sensu

Niedziela Ogólnopolska 11/2013, str. 40-41

[ TEMATY ]

wiara

zakon

O. EUGENIUSZ GRZYWACZ

Jeśli jeszcze pytasz siebie, dlaczego żyjesz tak, jak żyjesz; jeśli masz w sobie poczucie, że coś jest nie tak - to ciągle jest w tobie siła, by poszukać światła i... nowej drogi

Przy bramie siedzi kot, czarny jak zimowa noc, lśniący i zielonooki. Niemy strażnik wiekowego opactwa, które wtulone w małopolski krajobraz - jest niczym wyspa na morzu zmierzwionej trawy. Otaczają nas stare mury, w których od dziewięciu wieków słychać było śpiew chorału i szept modlitwy. Mury, które promieniują obecnością mnichów - życiem odmierzanym rytmem modlitwy, pracy i wyrzeczeń niezrozumiałych już dla nas, współczesnych. Zakonnicy ograniczali świat zewnętrzny do absolutnego minimum. Ileż niezwykłych historii musiały słyszeć te mury, ta mgła, która o świcie łasi się do okien...

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Świat potrzebuje miłosierdzia

2022-01-19 00:08

Małgorzata Pabis

W łagiewnickim sanktuarium trwają przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

W łagiewnickim sanktuarium trwają przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę 23 stycznia br., w bazylice Bożego Miłosierdzia będziemy przeżywać szóstą już stację naszego comiesięcznego przygotowania „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Tematem styczniowego rozważania autorstwa abp. Marka Jędraszewskiego, opartego na kolejnym fragmencie papieskiego Aktu zawierzenia „Pochyl się nad nami grzesznymi”, są słowa: „Świat potrzebuje miłosierdzia”. Kilkanaście dni temu rozpoczęliśmy rok 2022, w którym będziemy przeżywać 25-lecie pierwszej wizyty Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz 20-lecie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję