Reklama

Wiadomości

Nie żyje kompozytorka, pianistka i krytyk muzyczny Joanna Bruzdowicz-Tittel

Joanna Bruzdowicz-Tittel, polska kompozytorka, pianistka i krytyk muzyczny, Dama Orderu "Polonia Restituta", zmarła 3 listopada we Francji, gdzie mieszkała i tworzyła od 50 lat. O śmierci artystki poinformowała PAP w piątek jej synowa Dobromiła Skalska.

[ TEMATY ]

kompozytor

zmarła

pianistka

Wikipedia

Joanna Bruzdowicz-Tittel

Joanna Bruzdowicz-Tittel

Urodziła się 17 maja 1943 r. w Warszawie. Pierwszy utwór skomponowała w wieku sześciu lat. Studiowała grę na fortepianie w klasie Ireny Protasewicz i Wandy Łosakiewicz oraz kompozycję pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie - dyplom uzyskała w 1966 r. Jako pianistka rozpoczęła koncerty już w czasie studiów - występowała w Polsce, Belgii, Austrii i dawnej Czechosłowacji. Była współzałożycielką, a w latach 1964-68 sekretarzem generalnym polskiej sekcji "Jeunesses Musicales".

W latach 1968-70 dzięki stypendium im. Maurice’a Ravela przyznanym przez francuski rząd, studiowała w Paryżu kompozycję u Nadii Boulanger, Oliviera Messiaena i Pierre’a Schaeffera oraz muzykologię pod kierunkiem Jacquesa Chailleya na Sorbonie, zakończoną obroną doktoratu na podstawie pracy "Matematyka i logika w muzyce współczesnej".

Jest autorką muzyki operowej inspirowanych światową literaturą m.in. "Kolonii karnej", wg Franza Kafki; "Trojanek", wg Eurypidesa; "Bram raju" we Jerzego Andrzejewskiego. Skomponowała blisko 100 utworów na orkiestrę kameralną i symfoniczną – wśród nich koncerty, koncertina, wariacje, miniatury - inspirowane m.in.: poezją Gałczyńskiego, "Bogurodzicą", Saint-Exuperim, Sołżenicynem, malarstwem Salavadora Dali i wydarzeniami historycznymi takimi jak Powstanie Warszawskie czy wybór Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

Obok kompozycji zajmowała się krytyką i publicystyką muzyczną, działała jako promotorka nowej muzyki, także polskiej. Brała udział w audycjach radia francuskiego, belgijskiego, niemieckiego i amerykańskiego. Prowadziła kursy mistrzowskie m.in. w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, na Yale University w New Haven, University of Southern California i University of California w Los Angeles i paryskiej Sorbonie.

W 1983 r. założyła Belgijskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. W 1996 r zainicjowała coroczny Festival International de Musique en Catalogne (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Katalońskiej) w miasteczku Céret u stóp Pirenejów we Francji, poświęcony kompozytorom oraz wykonawcom z krajów pierwszych konstytucji demokratycznych - Stanów Zjednoczonych, Polski i Francji oraz kompozytorom Katalonii - hiszpańskiej i francuskiej.

Reklama

Joanna Bruzdowicz-Tittel komponowała również muzykę filmową - napisała blisko 90 godzin muzyki ilustracyjnej. m.in. do wyreżyserowanego przez Agnes Vardę filmu "Bez dachu, bez prawa", nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji (1985).

W 2006 z jej inicjatywy powstało w Perpignan CAT.Studios - centrum produkcji i dystrybucji filmowej oraz studio nagrań muzyki filmowej – była jednym z czterech dyrektorów Studia. Pisała również scenariusze - współautorem był jej mąż Horst-Jurgen Tittel - m.in. do 36 filmów dla telewizji niemieckiej WDR "Stahlkammer Zurich". Jej "Pieśni" zostały zamówione w 2013 r. przez Związek Kompozytorów Polskich w ramach programu "Kolekcje", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Od 1968 roku była członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

W 2001 roku Joanna Bruzdowicz-Tittel została uhonorowana m.in. Orderem Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" (2001), Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2013) i Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich (2019).

Zmarła w wieku 78 lat, w swoim studiu muzycznym w Taillet, we francuskich Pirenejach. Pozostawiła trzech synów: Marka, Jana i Jörga oraz czworo wnucząt - poinformowała PAP Dobromiła Skalska. (PAP)

pat/ jar/

2021-11-05 20:13

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Partytura „Missa Latina” Zdzisława Szostaka na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kompozytor

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Polski kompozytor i dyrygent Zdzisław Szostak przekazał na Jasną Górę partyturę swojego największego utworu „Missa Latina”. Powierzenie wydrukowanego egzemplarza partytury, zaopatrzonego dedykacją, autor uznał za jedną z bardziej znaczących decyzji w swoim życiu. Opiekunowie siedziby Królowej Polski są, według maestro Szostaka, najlepszym gwarantem spożytkowania wszystkich wartości duchowych, jakie zostały zawarte w przekazanym dziele. Autor ma głęboką wiarę, iż w rękach paulinów i pod opieką Matki Bożej „Missa Latina” uzyska możliwość trafienia do szerokiego grona miłośników muzyki klasycznej, oraz wszystkich, którzy cenią chrześcijańską tradycję naszej kultury i wiary.

Przekazanie partytury miało miejsce 25 grudnia 2018 r. na ręce o. Nikodema Kilnara, paulina, Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy koncert słowno-muzyczny pt. "Listy Miłosne"

2023-02-07 13:44

[ TEMATY ]

koncert

walentynki

PIRO4D/pixabay.com

Z okazji święta zakochanych, Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" pragnie zaprosić na walentynkowy koncert słowno-muzyczny pt. "Listy Miłosne". Podczas tego romantycznego wydarzenia zaprezentują się przed Państwem Sylwia Banasik - Smulska oraz Marcin Jajkiewicz, znani artyści o wyjątkowych głosach, którzy wykonają najbardziej popularne i najpiękniejsze utwory miłosne.

Z przyczyn niezależnych od organizatorów, nastąpiła zmiana wokalisty. Zamiast Michała Gasza wystąpi Marcin Jajkiewicz. Zmiana ta jednak nie wpłynie na istotę i przesłanie koncertu. Repertuar pozostaje bez zmian!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję