Reklama

Bądźcie mocni w Panu siłą Jego potęgi

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Wspólnoty Odnowy Duchu Świętym od kilku lat istnieją w naszej diecezji i w każdy piątek o godzinie 19.00 spotykają się: w Centrum Pastoralnym parafii św. Michała Archanioła w Zamościu, przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju oraz w Cieszanowie. W spotkaniach biorą udział osoby z różnych parafii, różnego stanu, zawodu, wieku. Łączy ich Jezus Chrystus, pragnienie szukania Boga oraz odkrywania Jego obecności w życiu.

Rekolekcje w czasie wakacyjnym sprzyjają temu, by połączyć odpoczynek z głębszym poznaniem Boga i siebie. W lipcu br. odbyły się one już po raz siódmy. Diecezjalne rekolekcje wspólnot Odnowy w Duchu Świętym kolejny raz zostały zorganizowane w Turkowicach, pięknej miejscowości położonej niedaleko wschodniej granicy Polski, między Hrubieszowem a Tyszowcami. Ich uczestnicy spotkali się z życzliwym przyjęciem Księdza Proboszcza, Dyrekcji i pracowników Zespołu Szkół Rolniczych oraz parafian.

Wspólnoty wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy wsparli organizację rekolekcji. Dziękują za udzieloną pomoc materialną, która umożliwiła wielu osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej pobyt w Turkowicach.

Rekolekcje odbyły się w dwu terminach. Łącznie wzięło w nich udział 186 osób, w tym rodziny, osoby samotne, młodzież studiująca i pracująca. Wielu uczestników przyjechało kolejny raz, by umocnić się duchowo i przewartościować swoje życie. W tym przedsięwzięciu wspierali ich duszpasterze: ks. Mirosław Prokop, ks. Andrzej Traczykiewicz i ks. Adam Sobczak. Rekolekcje były też miejscem, gdzie można było odpocząć wśród pięknej przyrody oraz zaczerpnąć sił do nowych zadań i wyzwań.

Program był bogaty i różnorodny. Obok stałych punktów - modlitwy porannej i wieczornej, codziennej Eucharystii, posiłków, konferencji, spotkań w małych grupach, czasu na modlitwę osobistą - były jeszcze "niespodzianki": ognisko, dyskoteka, wspólne tańce i zabawy. Wiele emocji wzbudziły przygotowywane przez poszczególne grupy scenki drama-

tyczne i pantomimiczne, których tematem był problem dopuszczania zła w różnych środowiskach i sytuacjach życiowych. Należało wybrać formę przekazu, ułożyć scenariusz, a następnie zrealizować go, wykorzystując uzdolnienia, temperamenty, możliwości. Prezentacje dowiodły, jak wiele talentów dał Bóg. Organizacja dyżurów przy posiłkach i sprzątaniu umożliwiała wzajemną służbę i okazywanie braterskiej miłości.

Na pierwszym turnusie gościem prowadzącym rekolekcje był Piotr Woszczenko - lider krakowskiej wspólnoty, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Mottem tegorocznych rekolekcji były słowa "... bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi" (Ef 6,10). Stąd konferencje i rozważania poświęcono walce duchowej, czyli co robić, by skutecznie zwyciężać z trzema przeciwnikami: "ciałem", "światem" i "szatanem" . Pod tymi biblijnymi terminami ukrywa się rzeczywistość wroga wszystkim dzieciom Bożym (czyli wierzącym w Chrystusa), wobec której musi stanąć każdy chrześcijanin i się z nią zmierzyć na polu bitwy, jakim jest przede wszystkim nasz umysł i serce. Aby skutecznie walczyć i przeżyć, trzeba zidentyfikować przeciwnika - poznać jego taktykę, swoje możliwości oraz nauczyć się używać właściwej broni (Ef 6, 10-20). Wśród poszczególnych problemów dotyczących obecnych realiów życia chrześcijańskiego znalazły się tematy związane ze sferą materialną chrześcijan, bezrobociem, relacjami we wspólnocie i małżeństwie, w tym biblijne zasady przebaczania i pojednania. Zainteresowanie wzbudziły zagadnienia dotyczące kultury, mediów, okultyzmu, konsumpcjonizmu, laicyzacji życia.

Zakończenie rekolekcji było czasem podsumowań i refleksji, czego przykładem są wypowiedzi uczestników:

"Tegoroczne rekolekcje uświadomiły mi najważniejszą prawdę o mnie samej - jestem dzieckiem Bożym! Umiłowanym przez Pana dzieckiem, bez względu na moje słabości, grzeszność, uleganie pokusom. Miłość Pana dała mi poczucie ogromnego pokoju w sercu, jak też podniosła własną wartość".

(uczestniczka)



"Wspaniale jest być razem z najbliższymi tu, gdzie Bóg działa szczególnie. Przebywanie z braćmi i siostrami z rodzimych wspólnot bardzo nas jednoczy. Tworzymy wielki Boży ogród, w którym ja sam jestem drzewem wydającym owoc - to zrozumiałem".

(Bartek)



Głównym tematem drugiego turnusu była Ewangelia, czyli Dobra Nowina o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gościem była Halina Duda, lublinianka, która na co dzień zajmuje się głuchoniemymi dziećmi. Uczestnicy poznawali prawdę o miłości Boga, grzechu, zbawieniu w Jezusie Chrystusie, mogli dostrzec wartość modlitwy osobistej i wspólnotowej, przyjąć Jezusa do swego życia, prosić o "Obietnicę Ojca", czyli Ducha Świętego oraz

wytrwałość w codziennym życiu chrześcijańskim.

Uczestnicy rekolekcji wyjeżdżali mocni nadzieją, z pragnieniem, by przesłanie wyniesione z rekolekcji uczynić częścią swego życia i zanieść do swoich środowisk, aby w ten sposób przemieniać współczesność w nową cywilizację - miłości i prawdy.

Marzena Niderla i Aandrzej Ziętek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje życie pięknym!

2025-01-16 10:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

BP Episkopatu

Przemiana wody w wino była „początkiem znaków” Jezusa na ziemi. Był to cud podtrzymania radości ziemskiej, radości związanej z miłością. Jezus przemienił wodę w wino i kazał sługom roznosić je gościom. Wiara mówi, że w życiu wiecznym, które – mówiąc obrazowo – przypominać będzie też radosną ucztę, już sam Jezus będzie usługiwał zbawionym winem wiecznej radości.

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi. Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli. Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: pielgrzymi, częstochowianie i dzieci przy Patronie Paulinów

2025-01-19 19:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

PAP/Waldemar Deska

Z udziałem wiernych, także tych najmłodszych, odbywa się dziś na Jasnej Górze uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patrona Zakonu Paulinów. Sumie odpustowej w Bazylice przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Po południu odbyło się tradycyjne nabożeństwo „Pawłowe” z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Uroczystość zewnętrzna obchodzona jest zawsze w niedzielę po 15 stycznia, kiedy to w Kościele przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Pustelnika i patronalne święto paulinów.

Na początku Mszy św. o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, przypominał życie św. Pawła z Teb, który podczas prześladowań chrześcijan za czasów Decjusza zbiegł jako nastolatek na pustynię egipską i tam, rozsmakowawszy się w samotności z Bogiem sam na sam, pozostał aż 90 lat. Jak wyjaśniał paulin przez ten wybór Paweł ratował nie tylko i nie przede wszystkim swoje życie, ale swoją wiarę, która „była mu droższa ponad wszystko”. Swoje życie na pustyni potraktował jako Boży dar i drogę uświęcenia. - Można powiedzieć - odbył na pustynię pielgrzymkę nadziei, a do tego właśnie wzywa nas w tym Roku Jubileuszowym papież Franciszek. Abyśmy byli pielgrzymami nadziei, mając ją najpierw sami w sobie i niosąc ją także tym, którzy dzisiaj są jej pozbawieni, a przecież bez nadziei człowiek nie może się w prawidłowy sposób realizować, będąc szczęśliwym, będąc blisko Tego, który jest dawcą wszelkiego dobra - powiedział w powitaniu o. Pacholski.
CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dialog jest konieczny, tak jak miłość

2025-01-19 21:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – powiedział ks. Jarosław Grabowski. 19 stycznia redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Kapłan przypomniał, że w scenie zwiastowania Maryja jest niewiastą, która słucha Boga. W tym kontekście podkreślił znaczenie dialogu. – Matko Najświętsza, Bóg wybrał Cię do dialogu ze sobą, dialogu rozstrzygającego o losach świata. Wiemy dobrze, że dialog jest jak miłość, jest konieczny. Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia. O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – zaznaczył ks. Grabowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję