Na wstępie Franciszek zaznaczył, że wiele innych treści zawartych w Listu do Galatów mogło by być przedmiotem refleksji, bowiem „Słowo Boże jest niewyczerpalnym źródłem. A Apostoł w tym Liście przemawia do nas jako ewangelizator, jako teolog i jako pasterz. … Jego najbardziej oryginalne spostrzeżenia pomagają nam odkryć niesamowitą nowość zawartą w objawieniu Jezusa Chrystusa” – stwierdził Ojciec Święty, podkreślając, że „moc Ducha naprawdę wniknęła w jego serce: spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym ogarnęło i przemieniło całe jego życie, a on poświęcił je całkowicie na służbę Ewangelii”.
Papież zwrócił uwagę, że Apostoł chciał wyjaśnić Galatom, że wolność „w żaden sposób nie równa się libertynizmowi, ani nie prowadzi do form aroganckiej samowystarczalności. Przeciwnie, Paweł podporządkował wolność miłości i wskazał, iż wyraża się ona konsekwentnie w posłudze miłosierdzia. Cała ta wizja została umieszczona w perspektywie życia według Ducha Świętego, które prowadzi do wypełnia Prawo dane Izraelowi przez Boga i zapobiega popadaniu w niewolę grzechu” – stwierdził Franciszek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Święty zaznaczył, że lekarstwem na pojawiające się niekiedy znużenie powstrzymujące entuzjazm jest przebudzenie „Chrystusa w naszych sercach i tylko wtedy możemy kontemplować rzeczy Jego spojrzeniem… Poprzez to Jego pogodne spojrzenie możemy zobaczyć widok, którego sami nie możemy choćby zauważyć”.
Papież zwrócił uwagę, że „nie możemy sobie pozwolić na znużenie w czynieniu dobra. Musimy ufać, że Duch Święty zawsze przychodzi z pomocą naszej słabości i udziela nam wsparcia, którego potrzebujemy. Nauczmy się więc częściej przyzywać Ducha Świętego! Możemy to czynić prostymi słowami, w różnych porach dnia” i wskazał na sekwencję, którą Kościół odmawia w dniu Pięćdziesiątnicy. Zachęcił do jej częstego odmawiania, bowiem pomoże nam ona postępować w Duchu, w wolności i w radości.