Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą kanoniczną w Zagórzu Śląskim

Po pięcioletniej przerwie, z pasterską wizytą kanoniczną do par. Podwyższenia Krzyża Św. w Zagórzu Śląskim zawitał bp Adam Bałabuch.

[ TEMATY ]

świadectwo

bierzmowanie

Wizytacja kanoniczna

Zagórze Śląskie

Stanisław Bałabuch

Liturgiczne powitanie biskupa

Liturgiczne powitanie biskupa

Uroczysta Msza św. sprawowana w kościele parafialnym 31 października pod przewodnictwem bp. Bałabucha była podsumowaniem wcześniejszych spotkań, którymi zgodnie z normami kościelnymi zostały objęte wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno–gospodarczego. Na zakończenie wizytacji biskup Bałabuch miejscowej młodzieży udzielił sakramentu bierzmowania. O swoich przeżyciach związanych z tym sakramentem opowiedział nam jeden z kandydatów.

Przyjść i zapragnąć

Reklama

- Nie wystarczy pragnąć spotkać się z Jezusem, trzeba jeszcze podjąć wysiłek i trud – mówił biskup pomocniczy w czasie homilii, nawiązując do postawy ewangelicznego Zacheusza. – On wdrapał się na sykomorę i właśnie tam dostrzegł go Jezus, który potem przyszedł i „zbawienie stało się udziałem tego domu”. Zbawienie staje się także naszym udziałem, kiedy przychodzimy do kościoła z pragnieniem zobaczenia Jezusa, spotkania się z Nim. Wówczas Chrystus zauważy nas i przyjdzie do naszego domu i zbawienie stanie się naszym udziałem – mówił podczas liturgii bp Bałabuch.

Komunia nas otwiera

Słowo pouczenia hierarcha także skierował do przybyłej młodzieży. - Kiedy będziemy z miłością przyjmować jak najczęściej Komunię św., to odkryjemy, jak Pan Jezus będzie nas napełniał wszechogarniającą miłością i zmieni nas, abyśmy byli bardziej podobni do Niego. Z każdą przyjętą Komunią św. będzie pomnażała się w nas miłość Boża. Eucharystia niech pogłębia w nas miłość Pana Boga i otwiera w miłości na potrzeby naszych braci i sióstr – mówił biskup, przypominając, że posilając się Ciałem Chrystusa, każdy jest posłany, aby przynosił owoc. - Sam Jezus nas posyła. Idźcie i głoście, bo i od was zależy zbawienie innych ludzi – apelował bp Bałabuch, który następnie na prośbę miejscowego proboszcza udzielił zgromadzonej młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Reklama

Świadectwo bierzmowanego

O swoim doświadczeniu z bezpośredniego przygotowania do sakramentu bierzmowania opowiedział Niedzieli Świdnickiej Damian, uczeń 2 klasy technikum. – Takim trudnym momentem w przygotowaniu do bierzmowania była dla mnie spowiedź. Nie było to dla mnie łatwe, bo nie korzystałem z tego sakramentu dość często, a ostatnio jakby i grzechów więcej mi się nazbierało. Jednak po ostatniej spowiedzi, poczułem się tak lekki, jakbym zrzucił z siebie 10 kg. Byłem wtedy szczęśliwy i chodziłem z uśmiechem na twarzy. Następnie w dniu, kiedy zostałem namaszczony olejem przez biskupa, z jednej strony poczułem radość, ale z drugiej strony skłoniło mnie to do refleksji, bo wcześniej nie chodziłem zbyt często do kościoła, jak i do spowiedzi. Ale postanowiłem, że jako osoba wierząca, chcę się poprawić i od tej pory pragnę systematycznie uczęszczać na Mszę św. i częściej korzystać ze spowiedzi – zapewnia Damian.

Przypomnijmy, że parafia w Zagórzu Śląskim została erygowana w 1972 roku, a od roku 2004 na jej czele stoi ks. Zygmunt Mielczarek. Parafia gromadzi blisko tysiąc wiernych z czterech miejscowości.


2021-11-07 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobre praktyki bierzmowania

Niedziela kielecka 19/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Archiwum parafii Małogoszcz

Rekolekcje dla bierzmowanych są ważnym wydarzeniem duchowym

Rekolekcje dla bierzmowanych są ważnym wydarzeniem duchowym

Doświadczenie pokazuje, że nie ma jednej „recepty” na dobre przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. Istnieje za to wiele fascynujących dróg, które mogą pomóc jej wzrastać w wierze i rozpocząć budowanie relacji z Bogiem, a przecież o to w tym sakramencie chodzi. „Niedziela” przygląda się, jak pracują z młodzieżą bierzmowaną księża w parafiach: we Włoszczowie, w Busku-Zdroju, Kielcach i w Małogoszczu

W parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie 17 czerwca stu jedenastu młodych przyjmie sakrament. – Każdy rocznik jest inny. Dlatego też staramy się dostosować do możliwości młodzieży. Aby zrozumieć młodych, chcemy wejść w ich świat wartości. I dopiero wtedy „wchodzimy” z Dobrą Nowiną. Postawiliśmy na zaufanie i zdaje to egzamin. Nie ma indeksów, ani niepotrzebnego straszenia i nielubianego słowa „musisz” – mówi odpowiedzialny za przygotowania – ks. Kamil Nartowski. Mocnym doświadczeniem dla młodych są rekolekcje. Przez trzy dni gromadzą się w liceum na ewangelizacji i modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Akolitat i kandydatura w Paradyżu

2021-12-07 20:13

[ TEMATY ]

seminarium

akolitat

gorzów

Paradyż

kandydatura

Karolina Krasowska

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Trzech alumnów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego 7 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu uczestniczyło w wyjątkowych uroczystościach. Jeden z nich podczas Mszy św. przyjął z rąk bp. Pawła Sochy posługę akolitatu. Dwaj pozostali zostali włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. Z kolei alumni V roku kl. Damian Swiniarek z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli oraz kl. Rafał Kierczuk z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu przystąpili do kandydatury.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Franciszek Hanek - najstarszy kapłan Archidiecezji Wrocławskiej

2021-12-07 20:15

Archiwum parafii pw. św. Mateusza w Mielcu

śp. ks. Franciszek Hanek

śp. ks. Franciszek Hanek

Dziś o godz. 18:40 do wieczności odszedł ks. Franciszek Hanek. W lipcu skończył 100 lat.

O ks. Franciszku pisaliśmy niedawno na łamach „Niedzieli Wrocławskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję