Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyśpiewali wolność

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele św. Barbary w Wieluniu 13 listopada odbył się koncert patriotyczny „Wyśpiewać wolność”.

Podczas niezwykłego, międzypokoleniowego koncertu pod batutą Sebastiana Sikory wystąpiło pięć chórów, orkiestra oraz soliści: Chór Cantiamo Tutto, Chór Con Grazia, Chór Gminnego Centrum Kultury w Lubochni, Chór Akademii Wojsk Lądowych, Chór Kameralny Più Mosso, Wrocławska Orkiestra Kameralna, Janusz Luboiński i Mariusz Wiśniewski.

Koncert, w świetle ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, stał się upomnieniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

W repertuarze znalazły się m.in. utwory takie jak: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Polskie kwiaty”, „O mój rozmarynie”, „Taki kraj”, „Modlitwa o pokój” i „Wolność”.

Reklama

Wydarzenie zorganizowały Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń i Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” przy współpracy m.in. parafii św. Barbary w Wieluniu i Wieluńskiego Domu Kultury. Koncert odbył się dzięki wsparciu wielu sponsorów (instytucji i osób prywatnych) oraz ogromnej życzliwości proboszcza ks. Jarosława Borala.

Koncert poświęcony bohaterom polskiej wolności dedykowano „bohaterom codzienności” – parom małżeńskim z parafii św. Barbary, świętującym swoje złote gody.

Wspólnie odśpiewany hymn państwowy i melodie ukazujące różne zawiłości polskiej historii wzbudziły wielki aplauz. Słuchacze podziękowali artystom owacjami i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów.

Jesteśmy przekonani, że nie był to ostatni taki koncert w kościele, który ciągle jest w budowie, ale już zachwyca swoją akustyką.

2021-11-14 12:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędy na trzy tysiące serc i wielki charytatywny dar

Niedziela kielecka 5/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

koncert

Betlejem

WD

Artyści wyczarowali niepowtarzalny klimat podczas koncertu

Artyści wyczarowali niepowtarzalny klimat podczas koncertu

Drugie Betlejem w Kielcach, które odbyło się 20 stycznia w Hali Leszka Drogosza, już za nami. To był piękny koncert kolęd i zarazem widowisko artystyczne na najwyższym poziomie. Imprezie, jak co roku, przyświecał charytatywny cel. Całkowity dochód z koncertu, jak i ze sprzedanych płyt przeznaczony jest na akcję „Głodnych nakarmić”. W tegorocznej edycji po raz pierwszy wprowadzono również „tytki charytatywne” czyli specjalne torby, które po zapełnieniu ich przez ambasadorów miłosierdzia artykułami spożywczymi, powędrują do najbardziej potrzebujących w naszych parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Juan Diego

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Meksyku 31 lipca 2002 r. wyniósł Juana Diego do chwały ołtarzy. Został on pierwszym świętym Indianinem.

Tereny dzisiejszego Meksyku od dawna zamieszkiwały różne plemiona, w tym również Majowie, którzy wówczas tworzyli silne państwo i charakteryzowali się wysoką kulturą. W XI stuleciu imperium Majów podbili Aztekowie, którzy przywędrowali z północy kontynentu i osiedlili się na tym terenie. Aztekowie stopniowo podporządkowywali sobie tubylcze plemiona oraz niweczyli kulturę Majów. Konkwista hiszpańska (1519-21 r.) pod wodzą Hernána Cortésa położyła kres imperium Aztekow.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję