Reklama

Niedziela Świdnicka

Program Fundamenty

Na cykl comiesięcznych katechez dla dorosłych poświęconych najważniejszym prawdom wiary katolickiej zaprasza parafia w Szczawnie-Zdroju.

2021-11-17 23:53

[ TEMATY ]

Szczawno‑Zdrój

ks. Zbigniew Chromy

wykłady

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Zbigniew Chromy tłumaczy jako i czytelnie najważniejsze prawy teologiczne

Ks. Zbigniew Chromy tłumaczy jako i czytelnie najważniejsze prawy teologiczne

- Program ma służyć przybliżeniu, przypomnieniu i uporządkowaniu wiedzy religijnej – mówi ks. Tomasz Zięba, proboszcz szczawieńskiej parafii i pomysłodawca cyklu, który do comiesięcznych godzinnych prelekcji zaprosił ks. kan. Zbigniewa Chromego, proboszcza z wałbrzyskiego Białego Kamienia, wykładowcę teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Fundamentalna, czyli jaka?

Reklama

Ks. Chromy w swoich wykładach podejmuje kwestię wiarygodności i historyczności objawienia biblijnego oraz analizę aktu wiary - jako odpowiedzi na objawienie Boże. W teologii fundamentalnej kluczowe znaczenie ma osoba Jezusa Chrystusa: Jego historyczność oraz wiarygodność podstawowych źródeł chrześcijaństwa, czyli Nowego Testamentu. Z ich lektury wyłania się Boska tożsamość osoby Jezusa Chrystusa, ujawniona przede wszystkim w wydarzeniu zmartwychwstania. Jej zadaniem jest ukazać wzajemne dopełnianie się poznania wiary i refleksji filozoficznej, ukazując jak niektóre twierdzenia wiary mogą być odkryte także drogą samodzielnej refleksji rozumowej.

Sposoby komunikowania się Boga

Za nami trzy spotkania teologicznych prelekcji. Odbywają się one w każdy trzeci poniedziałek miesiąca po wieczornej Mszy św. około godz. 19.30 w kościele Wniebowzięcia NMP w Szczawnie - Zdroju.

Reklama

Podczas jednej z konferencji, ks. Zbigniew Chromy poruszył zagadnienie Bożego objawienia. – Zazwyczaj, wiele osób, które mówi o Bożym objawieniu, redukuje je do Pisma Świętego. Jednak to nie jest do końca prawda. Byśmy mogli mówić o objawieniu Bożym, trzeba zgodnie z tym, co głosi Kościół katolicki wyróżnić trzy sposoby komunikowania się Boga z nami – mówił prelegent wymieniając, że jest to: objawienie przez naturę, czyli np. przez człowieka, który jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, następnie objawienie publiczne zwane też historycznym i objawienie eschatologiczne, które nastąpi po śmierci.

Wszystko w Jezusie

Rozwijając temat objawienia historycznego, powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego, na słowa św. Jana od Krzyża czy Benedykta XVI, ks. Chromy przypomniał, że to w Chrystusie jest pełnia objawienia i po Chrystusie nie ma się czego więcej spodziewać. – Dlatego jeżeli muzułmanie twierdzą, że coś dodatkowego przyniósł nam Muhammad, to z naszego punktu widzenia jest nie do przyjęcia. Ponieważ my wierzymy, że tym, który przyniósł nam pełne objawienie o Bogu Ojcu, jest właśnie Syn Boży. Dlatego tak istotne jest, abyśmy chcieli przylgnąć do tego, co przyniósł nam Chrystus, a Chrystus przyniósł nam objawienie, które dociera do nas na dwa sposoby: przez Tradycję i Pismo Święte - tłumaczył kapłan, pogłębiając temat.

Podobne wykłady ks. kan. Zbigniew Chromy prowadzi w każdy drugi poniedziałek miesiąca w par. św. Jerzego w Wałbrzychu, w domu parafialnym o godz. 17. Spotkania w obu parafiach będą się odbywać do czerwca przyszłego roku.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie żłóbki

2021-12-07 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Boże Narodzenie

żłóbek

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Szopka w Bazylice św. Piotra

Szopka w Bazylice św. Piotra

W tych dniach w Watykanie trwają prace przy wznoszeniu żłóbków, które są nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia. Na placu św. Piotra, przy olbrzymiej choince pochodzącej z północnych Włoch i egipskim obelisku ustawiana jest szopka, która w tym roku pochodzi z Ameryki Łacińskiej, a dokładnie z Peru, z andyjskiej wioski Chopcca – składa się z 30 figur wykonanych przez pięciu regionalnych artystów.

Uroczystość inauguracji żłóbka i zapalenie choinki odbędzie się 10 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Paulini z Jasnej Góry zapraszają na jutrzejsze uroczystości ku czci Niepokalanej

2021-12-07 19:36

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, ma szczególny wymiar. Przypomina o tym udekorowana białymi kwiatami figura Maryi na placu przed szczytem. To tam już po raz 13. odbędzie się „Hołd z kwiatów” (g.17.00).

Poprzedzą go Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. W południe trwać będzie modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. Dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”, który podobnie jak rok temu ustawiony będzie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Każdy kto chce wybić na nim gong, powinien w swoim sumieniu zadeklarować troskę o życie poczęte. Mszę św. o godz. 12.00 celebrować ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję