Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzieła mistrzów w Świebodzicach

„Tu es Petrus – Muzyka w Świebodzicach” – to tytuł cyklu koncertów muzyki organowej, które odbywają się w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

2021-11-12 23:45

[ TEMATY ]

Świebodzice

Jakub Moneta

Marta Moneta

FB @forumswiebodzice

Rodzeństwo Marta i Jakub Monetowie, pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie świebodzkich księży

Rodzeństwo Marta i Jakub Monetowie, pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie świebodzkich księży

To nie pierwsze koncerty organowe w świebodzickiej świątyni, która szczyci się od blisko 120 letnim instrumentem, zbudowanym przez znaną na całym Śląsku niemiecką firmę organmistrzowską Schlag & Söhne. Od kilku lat bowiem, w murach kościoła odbywają się koncerty w ramach letniego Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga – świdnickiego konstruktora organów.

Pomysł księdza

Reklama

Rozpoczęty cykl koncertów odbywa się dzięki zaangażowaniu młodego, miejscowego wikariusza ks. Emila Dudka, który przy wsparciu nowego proboszcza ks. prał. Tadeusza Chlipały zaprosił do współpracy znane świdnickie rodzeństwo Monetów. – Organizowane koncerty są drogą do poszerzania kolejnych kręgów odbiorców celem propagowania muzyki w mistrzowskim wykonaniu oraz unikalnego zespołu organowego, z którego słynie świebodzicka świątynia – mówią organizatorzy.

Pierwszy z koncertów, który odbył się 5 listopada, poprzedzony został Mszą św. sprawowaną w języku łacińskim, w czasie której modlono się za zmarłych kapłanów pracujących w parafii oraz na terenie diecezji świdnickiej. Następnie odbył się pierwszy z czterech koncertów, podczas którego, przybyli do XVIII wiecznej świątyni wierni, wysłuchali utworów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, Maxa Regera czy Karola Marii Jana Widora.

FB @forumswiebodzice

Perspektywa parafialnych organów, w których szafa organowa pochodzi z 1779 roku

Perspektywa parafialnych organów, w których szafa organowa pochodzi z 1779 roku

Artyści

Reklama

Głównym wykonawcą i akompaniatorem podczas świebodzickich koncertów jest Jakub Moneta. To niespełna siedemnastoletni muzyk, który umiejętność gry na organach rozwijał od wczesnych lat dziecięcych. Jego talent i systematyczna praca owocują licznymi sukcesami w czasie ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i organowych. Jakub ma na swoim koncie ponad 70 recitali i koncertów kameralnych, a dwa lata temu wydał dwupłytowy album zawierający muzykę organową wykonywaną na czterech świdnickich instrumentach z fabryki rodziny Schlag und Söhne. Aktualnie Jakub jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Jest także czynnym organistą i akompaniatorem.

Koncert śpiewem ubogaca Marta Moneta, siostra Jakuba, wykształcona pianistka i dyrygentka. Ukończyła zarówno Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu, jak i studia wyższe na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W minionym roku ukończyła także studia na Wrocławskiej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie fortepianu. Z powodzeniem prowadzi chóry i zespoły wokalne, m.in. chór katedralny „Tactus Sonus”. Jest także nauczycielką w klasie fortepianowej i chóralnej świdnickiej Szkoły Muzycznej.

Kolejny koncert z cyklu odbędzie się w niedzielę 2 stycznia o godz. 18.00, będzie miał on charakter świąteczny. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej osób będzie objętych dożywianiem

[ TEMATY ]

Świebodzice

dożywianie

UM Świebodzice

Świebodziccy radni przyjęli także uchwałę o podwyższeniu kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w formie dożywiania oraz zwrotu wydatków w zakresie dożywiania za udzielony posiłek lub świadczenie w postaci produktów żywnościowych. Program dożywiania obejmuje lata 2014-2020.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławieństwo animatorów RAM

2021-12-07 22:01

Archiwum RAM

Bp Jan Wątroba 4 grudnia br. udzielił błogosławieństwa 18 nowym animatorom Ruchu Apostolstwa Młodzieży podczas Mszy św. w kościele pw. św. Rocha w Rzeszowie (Słocina) Uroczysta Msza św. i błogosławieństwo zwieńczyły kolejny etap formacji młodzieży RAM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję