Reklama

Niedziela Świdnicka

Młodzież o rodzinie i miłosierdziu

Za nami szkolne etapy Olimpiad: Teologii Katolickiej i Wiedzy o Rodzinie.

2021-11-18 23:50

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

olimpiada wiedzy o rodzinie

xmb

Uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Rodzinie wraz ze swoim katechetą

Uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Rodzinie wraz ze swoim katechetą

W środę 17 listopada uczniowie szkół ponadpodstawowych rywalizowali w pierwszym etapie ogólnopolskich olimpiad. Pierwsza z nich to Olimpiada Teologii Katolickiej. Jest to XXXII edycja, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”. W tym roku głównym organizatorem i gospodarzem zmagań finałowych jest diecezja płocka. - W diecezji świdnickiej, do rywalizacji na tym etapie przystąpili uczniowie reprezentujący 24 szkoły ponadpodstawowe, m.in. z Bielawy, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowa, Świdnicy, Wałbrzycha, Szczawna Zdroju, Kłodzka czy Ząbkowic Śląskich - informuje ks. Damian Mroczkowski z Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

xmb

Młodzież ze Zespołu Szkół Ekonomicznych im Wincentego Stysia w Świdnicy

Młodzież ze Zespołu Szkół Ekonomicznych im Wincentego Stysia w Świdnicy

Reklama

Zakres wiedzy obejmował wybrane fragmenty Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego i Dzienniczka Duszy – św. s. Faustyny Kowalskiej. Oprócz tego, uczniowie musieli zapoznać się z encykliką Benedykta XVI „Deus caritas est” czy wybranymi listami apostolskimi papieża Franciszka i św. Jana Pawła II. Sporym wyzwaniem była także teologiczna literatura specjalistyczna w tematyce Bożego Miłosierdzia.

xmb

Świdnicka młodzież tuż przed szkolnym etapem Olimpiady Teologicznej

Świdnicka młodzież tuż przed szkolnym etapem Olimpiady Teologicznej

Do etapu diecezjalnego, który zaplanowany został na 9 marca przyszłego roku, zakwalifikują się przede wszystkim zwycięzcy etapu szkolnego. Z kolei najlepsi olimpijczycy z diecezji świdnickiej pojadą na etap diecezjalny do Płocka, który odbędzie się w dniach 31 marca do 2 kwietnia 2022 roku.

Również od kilku lat uczniowie mogą sprawdzać swoją wiedzę o wartościach małżeńsko-rodzinnych uczestnicząc w Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie. Organizatorem olimpiady jest Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W zeszłym roku z powodzeniem w tej Olimpiadzie startowali uczniowie ze Świdnicy i Wałbrzycha.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarze pytają papieża o to, czego oczekuje ws. migrantów od takich krajów jak Polska, Rosja i Niemcy

2021-12-07 07:14

[ TEMATY ]

samolot

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

W drodze powrotnej do Rzymu papież spotkał się na pokładzie samolotu z dziennikarzami, którzy towarzyszyli mu w podróży. Franciszek odpowiedział m.in. na pytanie o sytuację migracyjną w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, oraz o powody dymisji arcybiskupa Paryża.

Pierwsze pytanie dotyczyło dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia.„To anachronizm - odpowiedział Ojciec Święty. - W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło w historii. Skłania mnie to do refleksji nad Unią Europejską, która jak sądzę, jest konieczna. Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej. Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzna strukturę. [Musi respektować] różnorodność krajów, a nie je ujednolicać. Myślę, że tego nie zrobią, nie taka jest ich intencja. Ale trzeba uważać, bo niekiedy wychodzą programy takie jak ten, i nie wiedzą co z tym zrobić. Nie, każdy kraj ma swoją charakterystykę, ale każdy kraj jest też otwarty na inne kraje w Unii Europejskiej. Ma własną suwerenność. Suwerenność braci, w jedności która respektuje odrębność każdego kraju. I trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Poświęcenie pomnika św. Barbary

2021-12-07 21:42

Natalia Janowiec

Poświecenie pomnika św. Babrbary

Poświecenie pomnika św. Babrbary

W Jaśle odsłonięto i poświęcono pomnik św. Barbary, patronki górników, hutników, żołnierzy. Uroczystość miała miejsce na terenie siedziby Oddziału Zakładu Gazowniczego przy ul. Floriańskiej. Ceremonii poświęcenia dokonał ks. Stanisław Nabywaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję