Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 32/2004

Adam Wojnar

Podczas otwarcia Kapituły

Podczas otwarcia Kapituły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal w Kodniu

W Kodniu n. Bugiem przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia, gdzie posługują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, w dniach od 23 do 25 lipca br. odbył się czwarty z kolei Festiwal Życia, zorganizowany z inicjatywy o. Ryszarda Sierańskiego i Wspólnoty Dobrego Pasterza (zajmującej się niesieniem pomocy zagubionym młodym ludziom) i przy pomocy Przyjaciół oraz Misjonarzy Oblatów.
W Festiwalu brało udział kilku młodych ludzi z Turkmenistanu i Białorusi, kilkadziesiąt osób z Ukrainy i ponad dwieście osób z Polski.
Celem tego spotkania było zachęcenie i inspirowanie młodych ludzi do życia w bliskiej relacji z Jezusem. Dlatego tegoroczny Festiwal odbył się pod hasłem: Naśladować Chrystusa.
Pierwszy dzień był poświęcony naśladowaniu Chrystusa w życiu kapłańskim i zakonnym (dającym świadectwo swego powołania był o. Kazimierz Tyberski - oblat, kapelan zakładu karnego w Iławie). W drugim dniu ukazywano sposób naśladowania Chrystusa w życiu małżeńskim. Ostatniego dnia s. Anna, pracująca wśród prostytutek, ukazywała sposób naśladowania Chrystusa przez służbę drugiemu człowiekowi.
Każdego dnia wieczorem odbywały się koncerty młodzieżowych zespołów chrześcijańskich.
Podczas Festiwalu Życia z młodzieżą spotkał się asystent generalny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - o. Ryszard Szmydki z Rzymu i prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia - o. Teodor Jochem z Poznania.

O. Adam Grabiec,
Oblat Maryi Niepokalanej

List Prymasa Polski na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

„Naród musi zachować pamięć o dziejach, a na straży tej pamięci chce stać Kościół” - przekonanie to wyraził Prymas Polski w okolicznościowym liście wydanym z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Kard. Józef Glemp zachęca w nim, aby na to historyczne wydarzenie spojrzeć w perspektywie wiary i podejmować „zadania nakreślone przez Opatrzność”.
„Wspominając Powstanie Warszawskie, myślimy nie tylko o klęsce, ale także o wspaniałych świadectwach jedności i miłości bliźniego, o ufnej modlitwie, która krzepiła zalęknione serca” - pisze w liście Prymas Polski.
Wyraził on przeświadczenie, że „z ofiary Powstania rodziła się Wielka Nowenna i Tysiąclecie Chrztu Polski”. Swe korzenie w tej ofierze ma również - według kard. Glempa - „Solidarność” i wybór Polaka na Stolicę Piotrową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kapituła Generalna Zakonu Dominikanów

28 lipca w Krakowie rozpoczęła się 128. Kapituła Generalna Dominikanów. W długiej, prawie 800-letniej historii zakonu, Kapituła po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Bierze w niej udział 64 definitorów, delegatów prowincji i wikariatów Zakonu Dominikanów z całego świata. Delegaci obradują w trzech językach, pracując w wybranych przez siebie komisjach: kaznodziejskiej, życia intelektualnego, powołaniowej, komisji zajmującej się formacją braci przed wieczystymi ślubami, komisji ekonomicznej i dotyczącej życia wspólnotowego.
Kapitułę rozpoczęła uroczysta Msza św. do Ducha Świętego. Gościem Kapituły był metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski.
„Kapituła pomaga generałowi w sprawowaniu urzędu, a jej akta to wytyczne, które będą realizowane przez najbliższe trzy lata. Ale Kapituła to także wielkie świętowanie” - mówił podczas konferencji prasowej na rozpoczęcie Kapituły o. Carlos Azpiroz Costa - generał Zakonu Dominikanów, wybrany w 2003 r. na 10-letnią kadencję. Oprócz spraw dotyczących życia zakonnego, Kapituła zajmie się wyzwaniami, przed którymi staje dzisiaj świat, jak: ubóstwo, konflikty zbrojne, obecność chrześcijan w krajach niechrześcijańskich.
Kapituła zakończy się 17 sierpnia uroczystą Mszą św. przy konfesji św. Jacka w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Wtedy też młodzi zakonnicy złożą śluby zakonne. Przebieg Kapituły można śledzić na specjalnej stronie internetowej: www.krakow2004.org

TAJ

Spotkanie młodych w Wadowicach

Do 30 lipca trwało w Wadowicach 5-dniowe Międzynarodowe Spotkanie Młodych, które rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w namiocie na Górce pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia. Hasło Spotkania: Chcemy zobaczyć Jezusa zostało zaczerpnięte z tegorocznego listu Ojca Świętego, przygotowującego do przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii.
Od 2000 r. Wspólnota Emmanuel, zawsze pod koniec lipca, zaprasza młodych z całej Polski i z krajów Europy Wschodniej do Wadowic, by móc się spotkać w mieście, w którym urodził się i wzrastał Karol Wojtyła. „Wadowice są tym miejscem szczególnym, do którego po raz kolejny przybywają młodzi - powiedział Janusz Parasiewicz, jeden z organizatorów wadowickiego spotkania. - Przybywają, aby wspólnie wielbić Boga i doświadczać bogactwa Kościoła”...
W wadowickim Spotkaniu uczestniczyli także bracia ze Wschodu - prawosławni i grekokatolicy, gdyż Spotkanie Młodych jest miejscem nie tylko modlitwy, ale dialogu i poznawania różnorodności Kościoła.
„Nie istnieją granice dla Kościoła, dla Jezusa” - powiedział jeden z uczestników Spotkania.
Obok Eucharystii, konferencji, katechez, warsztatów, prezentowania świadectw, wadowickie Spotkanie Młodych jest także spotkaniem z kulturą i sztuką.

Roman Stachowski

Tydzień w Polsce

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ogłosił rok 2004 Rokiem Pamięci Powstania Warszawskiego.

Kapral Marcin Rutkowski z I Brygady Artylerii w Węgorzewie zginął, a 8 innych polskich żołnierzy zostało rannych w wybuchu zdalnie sterowanych pocisków na północny wschód od Hilli w okolicach miejscowości Madlul w Iraku (stan rannych żołnierzy jest stabilny).

Ambasador Turcji w Polsce odmówił udzielenia wizy tureckiej katolickiemu kapłanowi, ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu, duszpasterzowi Ormian w Polsce. Jest to najprawdopodobniej odpowiedź władz tureckich na ustawienie z jego inicjatywy w Krakowie chaczkaru (ormiańskiego krzyża kamiennego) poświęconego ofiarom ludobójstwa 1,5 mln Ormian w Turcji w 1915 r.

Ponad 500 osób z Polski, Ukrainy i Rosji uczestniczyło w Spotkaniu Młodych - Wadowice 2004, zorganizowanym pod hasłem: Chcemy zobaczyć Jezusa przez wspólnotę Emmanuel. = Ewa Kusz została wybrana na przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego Konferencji w Częstochowie.

Janusz Lewandowski (PO) został wybrany na przewodniczącego jednej z najbardziej prestiżowych komisji Parlamentu Europejskiego - budżetowej. dwóch innych Polaków zasiadło w ścisłym kierownictwie parlamentarnych komisji: Marcin Libicki (PiS) został przewodniczącym komisji petycji PE, a Janusz Wojciechowski (PSL) - wiceprzewodniczącym komisji rolnej (ma wpływ na decyzje dotyczące dotacji dla rolnictwa oraz na rozwój terenów wiejskich; kwoty wydawane na ten cel w UE stanowią blisko połowę unijnego budżetu, czyli ponad 40 mld euro). Wśród 14 wiceprzewodniczących PE są m.in. Janusz Onyszkiewicz (UW) i Jacek Saryusz-Wolski (PO).

Śledztwo w sprawie sfałszowania ustawy o RTV przez usunięcie z niej słynnego zwrotu „lub czasopisma” - będzie wznowione. Prokuratura Krajowa uchyliła decyzję Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o umorzeniu śledztwa i nakazała postawienie zarzutów prawnikom KRRiT i Ministerstwa Kultury: Janinie Sokołowskiej, Iwonie Galińskiej i Tomaszowi Łopackiemu. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie umorzyła śledztwo, uznając, że „nie udało się wykryć sprawców”, choć podczas przesłuchań sejmowej komisji śledczej ustalono, że słowa „zniknęły” podczas pracy prawników KRRiT i Ministerstwa Kultury.

IPN podjął wreszcie decyzję o wszczęciu śledztwa katyńskiego. Mord w Katyniu jest określany jako zbrodnia komunistyczna i zarazem zbrodnia przeciwko ludzkości. Prezes IPN - prof. Leon Kieres uda się do Moskwy na rozmowy na temat śledztwa.

Do Polski zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych prochy gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego, oraz jego małżonki Walerii Chruściel. Urny z prochami złożone zostały w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

GUS podał, że w czerwcu br. bezrobocie w Polsce spadło zaledwie o 0,1 pkt. proc.; w kraju wciąż jest ponad 3 mln bezrobotnych.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję