Reklama

Z Jasnogórskiej Księgi Cudów i Łask

Niedziela Ogólnopolska 34/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

NAWRÓCENIA

Analogicznie do choroby ciała mówimy i o chorobie duszy ludzkiej. Jak kalectwo czy choroba jest stanem anormalnym dla ciała człowieka, tak podobnie i brak wiary czy konsekwencji z niej płynących jest stanem anormalnym dla jego duszy.
Aczkolwiek tzw. nawrócenie się człowieka nie jest w ścisłym znaczeniu cudem, to jednak ze względu na wartościowanie doznanego dobra i nieproporcjonalność skutku do jego przyczyny nazywamy je właśnie największym cudem.
Jak cud fizyczny wykracza poza normalny porządek natury, tak cud duchowy, jakim będzie nawrócenie, wykracza poza normalny porządek łaski. Na tym właśnie polega ta nadzwyczajność łaski na Jasnej Górze, że wewnętrzna zmiana człowieka, a więc uwierzenie, czy decyzja dostosowania życia do norm moralnych albo dokonuje się nagle, czyli bez normalnego procesu oddziaływania na umysł i wolę człowieka szeregu zewnętrznych czynników, albo czynniki te oddziaływają z taką siłą, iż stają się skuteczną przyczyną zmiany, co w innych warunkach nie posiadałoby tej mocy.
Jedno i drugie wykracza poza normalny porządek zbawczej łaski i świadczy o specjalnej ingerencji Bożej przez Obraz Jasnogórski.
Doskonale odzwierciedla ten jasnogórski fenomen fakt z dnia 5 października 1975 r., kiedy to uczeń średniej szkoły złożył w zakrystii zadziwiające wotum: odznakę ZMS, którą otrzymał w nagrodę za aktywność w dziedzinie ateizacji. Zafascynowany osiągnięciami, ugruntowany w swej niewierze, zdecydowany przeciwnik religii, nie przypuszczał z pewnością, jaka spotka go „porażka” na Jasnej Górze, która w jego oczach była tylko obiektem turystycznym. Składając swe dziwne wotum, wpisał do Księgi: „... Na Jasnej Górze poznałem prawdę, odznakę pozostawiam, a do domu wracam już innym człowiekiem - Bożym”. Do niego i do niezliczonych tysięcy innych można by zastosować słowa, które napisał inny ateista, oficer niemiecki (1944 r.): „Stałem się zdobyczą Matki, która swoje miłosierne oczy zwróciła na mnie w Częstochowie”.
Tak zawsze zwracała - że użyjemy tego zwrotu - swoje miłosierne oczy w ciągu sześciu wieków.
Wspomniany już o. Andrzej Gołdonowski zapisał, iż w ciągu 15 lat sprawowania urzędu penitencjarza apostolskiego przywrócił na łono Kościoła rzymskokatolickiego ponad 3 tys. osób, a inni ojcowie paulini, penitencjarze, których przeważnie na Jasnej Górze było czterech, mogą stwierdzić to samo.
Obecna zaś Księga Nawróconych, obejmująca lata 1868 - 1975 zawiera 555 nazwisk. Oczywiście, chodzi tu o tzw. heretyków czy innowierców, którzy z innych wyznań chrześcijańskich, judaizmu czy ateizmu przeszli oficjalnie do Kościoła katolickiego. Żadna statystyka nie jest w stanie ująć nawrócenia w sensie powrotu do wiary katolickiej czy życia religijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (26 Niedziela Zwykła)

2025-09-27 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

2025-09-23 12:37

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz, choćby w niewielkim zakresie. Karze zaś tych, którzy mają serce skąpe i niczego nie dają potrzebującym.

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”. Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Henryk Newman zostanie ogłoszony Doktorem Kościoła

2025-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

św. Jan Henryk Newman

Vatican Media

św. John Henry Newman, przyszły doktor Kościoła

św. John Henry Newman, przyszły doktor Kościoła

1 listopada Leon XIV nada św. Janowi Henrykowi Newmanowi tytuł Doktora Kościoła. Zapowiedział to sam papież w krótkim pozdrowieniu przed modlitwą „Anioł Pański”, jaką odmówił po Mszy św. dla uczestników Jubileuszu Katechetów na Placu św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty wyjaśnił, że Newman „w decydujący sposób przyczynił się do odnowy teologii i do zrozumienia doktryny chrześcijańskiej w jej rozwoju”.

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, którzy uczestniczyliście w tej jubileuszowej celebracji, przeznaczonej dla katechetów i katechistów, w szczególności tych, którzy dzisiaj zostali ustanowieni dla tej posługi. Wraz z wami pragnę przesłać serdeczne życzenia dobrej posługi katechetom, katechetkom oraz katechistkom i katechistom całego Kościoła, rozsianego po świecie! Dziękuję wam za waszą posługę dla Kościoła. Módlmy się za nich, w szczególności za tych, którzy pracują w bardzo trudnych warunkach. Niech Bóg błogosławi was wszystkich!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję