Reklama

Niedziela Świdnicka

Kudowa - Zdrój: Imieniny parafii na Zakrzu

Wizyta biskupa, który jest następcą apostołów, to zawsze wielkie święto w każdej parafii. Nie inaczej było w par. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w czwartek 25 listopada.

[ TEMATY ]

Kudowa Zdrój

Ks. Grzegorz Umiński

Proboszcz ks. kan. Edward Rostkowski, podczas powitania biskupa, kapłanów i przybyłych wiernych

Proboszcz ks. kan. Edward Rostkowski, podczas powitania biskupa, kapłanów i przybyłych wiernych

W dzień poświęcony patronce parafii przybył do uzdrowiskowego miasta bp Ignacy Dec, który z wieloma kapłanami z dekanatu, m.in. z ks. prał. Romualdem Brudnowskim, ks. prof. Tadeuszem Fitychem, ks. prał. Janem Szetelnickim, czy ks. kan. Edwardem Rostkowskim, sprawował Przenajświętszą Ofiarę.

Reklama

W wygłoszonej homilii biskup senior przypomniał sylwetkę świętej, podkreślając dysputę, którą zarządził Maksymian, władca wschodniej części Imperium Rzymskiego, między Katarzyną, a pięćdziesięcioma tamtejszymi filozofami i retorami. - Katarzyna pokonała swoich adwersarzy, udowadniając prawdziwość chrześcijaństwa i doprowadziła wielu z nich do wiary w Chrystusa. Miała wtedy 18 lat. Cesarz rozgniewany obrotem sprawy skazał ją na tortury. Ostatecznie wykonano na niej wyrok śmierci przez ścięcie – mówił homileta. Biskup przypomniał, że kult św. Katarzyny rozszerzył się po całym chrześcijańskim świecie, a także i w naszej diecezji jest kilka parafii, którym patronuje męczennica z Aleksandrii.

W dalszej części kazania hierarcha przypomniał współczesnych naśladowców świętej męczennicy, wśród których wymienił bł. ks. Gerharda Hirschfeldera, bł. ks. Jana Franciszka Machę i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, dodając, że kiedy uczestniczymy regularnie w niedzielnej Mszy św., wtedy stajemy się lepszymi synami i córkami , i Kościoła, i narodu.

2021-11-25 21:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja ministrantów w czasie pandemii

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

ministranci

Kudowa Zdrój

parafia św. Bartłomieja Ap Kudowa - Zdrój

Kandydaci na lektorów z Kudowy - Zdrój Słonego z opiekunem ks. Damianem Fleszerem

Kandydaci na lektorów z Kudowy - Zdrój Słonego z opiekunem ks. Damianem Fleszerem

W parafii św. Bartłomieja Apostoła grupa ministrantów rozpoczęła kurs przygotowujący do posługi lektora.

Dwa tygodnie temu pięciu ministrantów z kościołów filialnych w Słonym i Brzozowiu zostało dołączonych do grona kandydatów na lektorów, którzy pragną służyć Chrystusowi i Kościołowi poprzez czytanie słowa Bożego podczas liturgii. - W dobie pandemii wykłady teoretyczne odbywać się będą on-line, a już sama praktyka w już w kościele z zachowanie wszelkich obostrzeń sanitarnych. Musimy sobie jakoś radzić w tym trudnym czasie – mówi ks. Damian Fleszer, wikariusz parafialny, dodając, że kandydaci to uczniowie klas ósmych, bardzo bystrzy i zaradni.

CZYTAJ DALEJ

Mapy, komentarze, inspirujące teksty – jest nowa aplikacja Pisma Świętego

2022-01-23 12:27

[ TEMATY ]

Pismo Święte

aplikacja

pixabay.com

„Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” uruchomiło aplikację zawierającą Biblię Tysiąclecia z komentarzami do niedzielnych czytań i psalmów. Znajduje się tam także mapa miejsc w Ziemi Świętej, która może pomóc w regularnej i systematycznej medytacji Słowa Bożego.

-„Aplikacja to narzędzie pomagające w refleksji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzujące badania biblijno-teologiczne” - tłumaczą pomysłodawcy.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 36. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie

2022-01-23 16:22

Karolina Krasowska

Uczniowie gorzowskich szkół katolickich przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie sługi Bożego

Uczniowie gorzowskich szkół katolickich przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie sługi Bożego

W gorzowskiej katedrze 23 stycznia odbyły się diecezjalne obchody 36. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Rozpoczął je montaż słowno-muzyczny poświęcony postaci bp. Wilhelma Pluty w wykonaniu uczniów gorzowskich szkół katolickich. Główną część obchodów stanowiła Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy w intencji beatyfikacji sługi Bożego. W czasie Mszy św. homilię wygłosił ks. dr Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Po jej zakończeniu biskupi, kapłani i krewni bp. Pluty modlili się przy grobie sługi Bożego w kruchcie katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję