Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych: Zaprosili świadka historii

Przez trzy kolejne tygodnie listopada w parafii Zmartwychwstania Pańskiego odbył się cykl wykładów dotyczących historii parafii i okoliczności jej powstania.

ks. Mirosław Benedyk

Proboszcz par. Zmartwychwstania Pańskiego ks. kan. Czesław Studenny

Proboszcz par. Zmartwychwstania Pańskiego ks. kan. Czesław Studenny

W niedzielę 21 listopada odbył się ostatni wykładów poprzedzających 50. rocznicę erygowania parafii, która obchodzona będzie w przyszłym roku.

Gość

Reklama

Na specjalne zaproszenie proboszcza ks. kan. Czesława Studennego, na spotkanie przybył ks. prał. Bogusław Wermiński, który jako wikariusz od roku 1965 posługiwał w pobliskiej par. Św. Barbary. Trzy lata później 15 lipca 1968 roku z rąk ks. dr Józefa Marcinowskiego wikariusza generalnego ks. Wermiński otrzymał zlecenie opieki duszpasterskiej nad nowym kościołem pw. Zmartwychwstania Pańskiego na wałbrzyskim Starym Zdroju z prawem błogosławienia małżeństw. To on był rektorem kościoła, a następnie pierwszym proboszczem parafii.

xmb

ks. prał. Bogusław Wermiński

ks. prał. Bogusław Wermiński

Kościół poewangelicki

Przypomnijmy, że powojenna historia kościoła związana jest z całkowitą wymianą ludności tych terenów. Po 1945 roku niemal wszyscy dotychczasowi niemieccy mieszkańcy stopniowo opuścili Wałbrzych. Wyjazd luteran ze Starego Zdroju sprawił, że pod koniec lat 50. XX w. wygasła tutejsza parafia ewangelicka, a kościół przejęli katolicy, którzy już od 1946 r. użytkowali kościół wspólnie z ewangelikami. W tym czasie w okolicy świątyni mieszkało już ok. 4 tys. Polaków – w większości katolików, którzy za współdzielenie kościoła musieli płacić ewangelickim właścicielom świątyni. Od samego początku katolicy obrali dla użytkowanego przez siebie kościoła wezwanie Zmartwychwstania Pańskiego, a głównym orędownikiem nadania tego wezwania był ks. Feliks Kokoszka proboszcz parafii św. Barbary, późniejszy kanclerz Wrocławskiej Kurii Biskupiej.

xmb

Transmisja z wykładu

Transmisja z wykładu

Reklama

Początki

Po wykupieniu świątyni od ewangelików za 100 tys. ówczesnych złotych i przejęciu zboru przez parafię św. Barbary nastąpił jej remont i przystosowanie do katolickiej liturgii. To wydarzenie było początkiem organizowania przyszłej parafii. Ks. Bogusław Wermiński prowadził pierwsze remonty, gromadził wokół siebie wiernych, dzieci, angażował młodzież akademicką.

Jak wspominał, powołano Radę Parafialną i zakreślono granice ośrodka duszpasterskiego. Zaangażowani parafianie pomagali w pracach porządkowych, przygotowywano salki do prowadzenia katechezy, by trzy osobowa wówczas grupa, ks. Bogusław Wermiński, wikariusz i katechetka mogli prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Ks. Wermiński wspominał pierwsze liturgie sakramentu bierzmowania, pierwszą pasterkę czy Msze roratnie. - Ludzie byli chętni do działania, licznie gromadzili się na Mszach św. – wspominał.

xmb

Wałbrzyski kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Wałbrzyski kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Decyzje administracyjne

Parafia została erygowana 1 marca 1972 roku przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego ks. kard. Bolesława Kominka z inicjatywy ks. Juliana Źrałki dziekana dekanatu Wałbrzych Północ. 1 grudnia 1973 Rada Ministrów przyznała działkę pod budowę plebanii i pomieszczeń gospodarczych, a 26 października parafia otrzymała zgodę na budowę domu parafialnego od władz wojewódzkich. Ksiądz Wermiński wspominał także liczne przesłuchania we Wrocławiu i trudności związane z funkcjonowaniem duszpasterstwa, ze strony ówczesnych władz. Te i inne historie można odsłuchać na kanale YouTube wałbrzyskiej parafii.

2021-11-29 16:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś tam powiem...

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Trzecią niedzielę zwykłą, już po raz trzeci, przeżywamy jako Niedzielę Słowa Bożego. Właśnie ten dzień ma być szczególnie poświęcony celebracji, refleksji i rozpowszechnianiu Słowa. Kiedy dowiedziałem się o tej decyzji papieża, bardzo się ucieszyłem. Kolejny dzień, w którym możemy się pochylić nad tajemnicą Słowa, przypomnieć sobie jego znaczenie. Po chwili refleksji pojawiło się jednak zawstydzenie. Czy to nie smutne, że trzeba ustanawiać szczególne dni, by przypominać chrześcijanom, iż Słowo Boga powinno zajmować szczególne miejsce w ich życiu?

Określenie „celebrować”, którego używa papież, kojarzy się z liturgią, z czymś sakralnym, w życiu codziennym jednak także celebrujemy wiele wydarzeń. Czyż nie celebrujemy posiłku spożywanego z ukochaną osobą? Nie chcemy się wówczas spieszyć, chcemy, by ta chwila trwała. Staramy się, by stół i potrawy wyglądały pięknie, by stworzyć właściwy nastrój. Niestety, w zabieganym świecie i modzie na fast foody trudno mówić o celebracji posiłku, a co dopiero o celebracji wspólnego posiłku. Dlatego jest kilka takich dni w roku, kiedy rodzina siada wspólnie do stołu. Wieczerza wigilijna czy śniadanie wielkanocne przypominają nam o potrzebie bycia razem. Skoro brakuje nam czasu dla najbliższych, których przecież widzimy, to tym trudniej znaleźć czas dla Boga, który jest niewidzialny, ukryty w swoim Słowie. Może dlatego papież Franciszek ustanowił ten dzień, byśmy przypomnieli sobie o potrzebie bycia blisko Słowa, blisko Boga.

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłasza 26 stycznia dniem modlitwy o pokój

2022-01-23 12:56

[ TEMATY ]

Watykan

youtube.com/vaticannews

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do niepokojących napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zaproponował, aby w najbliższą środę 26 stycznia ludzie dobrej woli modlili się o pokój.

Oto słowa papieża w tłuamczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Podróż z kolędą przez świat

Przyszli jak dawni kolędnicy: z uśmiechem, z kolędą, z pastorałką i z dobrymi życzeniami. 23 stycznia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne z różnych zakątków świata wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka.

– To niezwykły dar i przywilej móc pełnym głosem i w pełnej harmonii śpiewać o tych wielkich tajemnicach, kiedy Bóg zszedł na ziemię. Chcemy jeszcze raz ogłosić, że Bóg się rodzi, a moc truchleje – podkreślił prowadzący koncert Darek Madejski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję