Reklama

Niedziela Wrocławska

W oczekiwaniu na Mesjasza

To tytuł spotkania modlitewnego, zorganizowane przez Dzielnicę Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, które 5 grudnia odbyło się w parafii św. Mikołaja we Wrocławiu. Modlitwę poprowadził o. Marcin Sylwan Wirkowski, paulin.

Marzena Cyfert

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

– Oczekując na Mesjasza, my, chrześcijanie, oczekujemy na powtórne Jego przyjście, natomiast Żydzi modlą się o przyjście Mesjasza na ten świat. Istotnym jest, abyśmy w tym miejscu mogli wołać do Pana Boga jako jedna rodzina – powitał zebranych Stanisław Rybarczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

– Zanieśmy nasze prośby do wiekuistego Boga w trosce o nasze nieśmiertelne dusze, modląc się Psalmami i tekstami słów proroków, oczekujących przyjścia Mesjasza, sięgając do naszych tradycji i wiedząc, że pomimo wielu różnic możemy zbliżyć się do siebie – mówił o. Marcin. Przypomniał, że 13 kwietnia 1986 r. Jan Paweł II przekroczył próg synagogi i był pierwszym papieżem, który to uczynił od czasów św. Piotra. – Powiedział wówczas: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Główny rabin Rzymu Elio Toaff, który w 1986 r. przyjmował Jana Pawła II w swojej synagodze, powiedział, że za pomocą zdania o starszych braciach Papież zamknął definitywnie dwa tysiące lat nieporozumienia. Wielokrotnie jeszcze Papież używał wobec Żydów określenia „starsi bracia w wierze”. W ten sposób uznawał bliskość ludu Izraela i chrześcijan – zauważył paulin.

Reklama

Modlitwę rozpoczęto kantykiem zaczerpniętym z Księgi Tobiasza mówiącym o odbudowie Jerozolimy

– Dziś ośmielę się powiedzieć, że to, że zebraliśmy się tutaj razem, tworząc jedno zgromadzenie, chrześcijanie różnych wyznań i nasi bracia, których nazywam za św. Janem Pawłem II starszymi w wierze, czyli Żydzi, jest godziną łaski i miłosierdzia dla nas wszystkich – mówił o. Wirkowski i modlił się: – O Panie, chciej się zatrzymać, nie pomijaj mnie proszę, nie pomijaj mojego życia, moich spraw, chciej się zatrzymać tak, jak w gościnie u sługi Twego Abrahama. I wzmocnij moją wiarę. Nam chrześcijanom umocnij wiarę w Mesjasza, który przyszedł i który powtórnie przyjdzie. Naszym braciom Żydom umocnij wiarę w Mesjasza, którego przyjścia jeszcze oczekują i pozwól Go rozpoznać.

Na zakończenie spotkania refleksjami podzielili się: przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu Jerzy Kichler, proboszcz parafii katedralnej prawosławnej ks. Jerzy Szczur i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Opatrzności Bożej ks. Marcin Orawski.

2021-12-05 19:52

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skradziono relikwię Jana Pawła II z bazyliki w Burgundii

2022-01-20 17:50

Ryszard Wyszyński

Podczas Mszy św. zostały poświęcone relikwie i obraz św. Jana Pawła II

Podczas Mszy św. zostały poświęcone
relikwie i obraz św. Jana Pawła II

Z bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii w zachodniej Francji zniknęła relikwia Jana Pawła II; kawałek tkaniny poplamiony krwią papieża w czasie zamachu na jego życie w 1981 r. Lokalna prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Do kradzieży relikwii mogło dojść między 8 a 9 stycznia – poinformował agencję AFP mer miasta Jean-Marc Nesme w czwartek. Kradzież została zgłoszona przez kościelnego, który zamykał wieczorem katedrę – podaje agencja.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ws. otwarcia Pralni Społecznej

2022-01-21 14:33

[ TEMATY ]

oświadczenie

M.K.

Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani sytuacją, która miała miejsce 20 stycznia podczas oficjalnego otwarcia Pralni Społecznej we Wrocławiu - czytamy w oświadczeniu Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Szanowni Państwo,

CZYTAJ DALEJ

Premier: Nowe wytyczne dot. COVID-19

2022-01-21 12:41

[ TEMATY ]

test

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Adam Niedzielski

PAP/Albert Zawada

Każda osoba powyżej 60 roku życia, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa, będzie mogła zostać w ciągu 48 godzin zbadana przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier na piątkowej konferencji prasowej wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu Covid-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję