Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Przyjęcie do Katechumenatu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

W II Niedzielę Adwentu w katedrze łódzkiej odbył się obrzęd przyjęcia do Katechumenatu, który rozpoczyna przygotowanie do pełnego włączenia w Kościół przez sakramenty chrześcijańskiej inicjacji.

Na rozpoczęcie abp Grzegorz Ryś przywitał katechumenów, pytając o imię i oczekiwania wobec Kościoła. Naznaczył znakiem krzyża ich czoła, uszy, oczy, usta, piersi i barki, umacniając Chrystusowym zwycięstwem. Kandydaci otrzymali także krzyże, aby Jezus Chrystus był dla nich drogą, prawdą i życiem.

Reklama

W homilii metropolita łódzki odniósł się do dwóch znaków, które są ważne zarówno dla katechumenów, jak i wszystkich zebranych na Eucharystii. - Przeżyliśmy już pierwszy znak, którym są drzwi Kościoła. Kto by pomyślał, że wejście do Kościoła oznacza aż taką decyzję? Pomyślcie o tym wszyscy. Ile razy jest tak, że po prostu wpadamy przez te drzwi? Nierzadko wpadamy przez te drzwi dlatego, że przybiegamy na Liturgię w ostatniej minucie albo pięć minut po czasie - powiedział. Ważne, aby przekraczając próg świątyni zostawić za drzwiami to, co odciąga nas od Pana i w pełni oddać się Bogu.

Drugim znakiem jest księga słowa Bożego, którą otrzymuje każdy z katechumenów. - Dobrze jest zobaczyć, jak ktoś bierze Pismo do ręki i je całuje. Wszyscy wy, którzy macie Pismo Święte w domach, wiecie, gdzie je macie? Kiedy ostatnio całowaliście Biblię? Co was łączy z tą księgą? - pytał metropolita łódzki.

Jak podkreślał abp Grzegorz Ryś, Ewangelia wskazuje na sens przyjęcia słowa. Odwołując się do wypełnienia słowa nad Janem, powiedział o chrzcie nawrócenia, czyli chrzcie zmiany myślenia, które konieczne jest dla odpuszczenia grzechów. - Ta obietnica Boga, dana przez Izajasza, spełnia się dopiero wtedy, gdy Bóg nas wyzwala z naszego grzechu. Dokąd Bóg nie dotknie naszego wnętrza, dokąd nas nie poprowadzi do tego, żebyśmy Mu oddali nasze grzechy, nie ma wyzwolenia i nie ma pociechy. I tu jest potrzebna głęboka zmiana myślenia, bo nam się wydaje, że problem nie jest w nas - powiedział duchowny. Każdy człowiek musi pozwolić Bogu wejść do wnętrza duszy i pozwolić dotknąć miejsca, w którym króluje grzech, aby w pełni doświadczyć szczęścia.

Reklama

Po homilii katechumeni otrzymali Ewangelię, aby lepiej poznali i wiernie naśladowali Jezusa Chrystusa. Następnie, przeszli do tylnej części katedry, ponieważ nie mogą jeszcze w pełni uczestniczyć w Eucharystii.

Katechumenat, czyli nasłuchiwanie jest drogą, którą od wieków Kościół prowadził kandydatów do chrztu. Rozpoczyna się naznaczeniem krzyża i trwa, dopóki nie staną się oni gotowi do pełnego włączenia do Kościoła poprzez sakramenty chrześcijańskiej inicjacji. Chrzest, bierzmowanie i Eucharystia zostaną udzielone podczas Liturgii Wigilii Paschalnej. Trzyetapowe przygotowanie odbywa się w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

2021-12-08 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bp Marek Marczak o wizycie ad limina Apostolorum 2021

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Hubert Kempiński

Dla księdza biskupa Marka Marczaka – biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej – zakończona już wizyta ad limina Apostolorum była pierwszą biskupią pielgrzymką do grobów Apostołów św. Piotra i Pawła w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Kryzys Kościoła?

2022-01-17 09:13

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Kryzys Kościoła. Kryzys wiary. Kryzys wartości. Kryzys ekonomiczny. Kryzys światowy. Kryzys. Kryzys. Tutaj chcę powiedzieć tylko o kryzysie Kościoła.

Samo pojęcie jest niejednoznaczne. Jeśli chodzi o sprawy zdrowotne, to w chorobie kryzys oznacza moment przełomu i jeśli ktoś go przetrzyma, to potem wszystko idzie już ku dobremu. Przeszedł kryzys i minęło zagrożenie. A w takiej sytuacji, jak te wymienione przeze mnie, to kryzys ma znaczenie pejoratywne. To jest coś złego, jakiś dramat, jeśli można tak powiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: poświęcono baranki, z których wełny powstaną nowe paliusze

2022-01-21 12:57

[ TEMATY ]

paliusz

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Jak co roku w uroczystość św. Agnieszki, w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami poświęcono dwie owieczki, których wełna zostanie użyta do utkania paliuszy dla nowych arcybiskupów.

I choć tradycja ta ewoluowała w ostatnich latach, bowiem od 2019 r. papież nie błogosławi już zwierzątek w Watykanie, to jednak, nieprzerwanie od drugiej połowy XIX w., ważną rolę w całym obrzędzie odgrywają polskie siostry zakonne - nazaretanki z domu macierzystego zgromadzenia przy via Machiavelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję