Reklama

Niedziela Przemyska

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

kl. Łukasz Zięba

Nowo obłóczeni klerycy z bp. Jamrozkiem i przełożonymi

Nowo obłóczeni klerycy z bp. Jamrozkiem i przełożonymi

Tradycyjnie 7 grudnia, czyli w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjęli strój duchowny. W tym roku sutannę otrzymało czterech kleryków kursu III. Uroczystym nieszporom z obrzędem obłóczyn przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej podkreślił, że pragnieniem Pana Boga jest przebywania człowieka w Jego chwale. - W niebie będziemy oglądali Boga twarzą w twarz, zasiadali do uczty przez Niego przygotowanej - powiedział kaznodzieja. - Drzwi do chwały otworzył nam Jezus Chrystus przez swoją mękę i zmartwychwstanie. Dlatego powinniśmy głęboko pragnąc przebywania z Nim w wieczności - dodał.

Jednak, aby osiągnąć niebo konieczne jest nieustanne upodabnianie się do Chrystusa. - Bóg nas przecież przeznaczył na to, abyśmy się stali na wzór obrazu Jego Syna. On chce, żebyśmy byli tacy jak On - zauważył biskup. - Ja, uczeń Jezusa mam być Jego obrazem, aby ludzie mogli powiedzieć, że jestem do Niego podobny - podkreślał.

Tutaj hierarcha przybliżył alumnom obraz porównanie malowania portretu, który wymaga wpatrywania się w malowaną osobę. - Pierwsze pociągnięcie pędzla nie wróży powodzenia. Kiedy jednak jestem wytrwały to potem coraz bardziej ten wizerunek staje się czytelny. Ukazuje tego, który jest przede mną - tłumaczył kaznodzieja.

Wzorem naśladowania Chrystusa jest też Matka Boża. - Dlatego, że jest całkowicie napełniona łaską nie ma w Niej miejsca na jakiekolwiek braki. Jest Ona najpiękniejszym obrazem Boga, figurą odkupionego stworzenia - powiedział bp Jamrozek.

Dlatego poddać się Bożej ręce i pozwolić się kształtować Bogu to powinna być najważniejsza rzecz w życiu każdego człowieka. - Jeśli pozwolę prowadzić się Zbawicielowi, wtedy krok po kroku zacznę się do Niego upodabniać - zaznaczył hierarcha.

Zwracając się bezpośrednio do alumnów, którzy mieli przywdziać szatę duchowną przypomniał im, że są zaproszeni przez Boga do zaangażowania sił duchowych, które mają upodabniać ich do Boga. - Poprzez sutannę, już od dzisiaj będziecie postrzegani jako osoby duchowne. A duchowny to jest ktoś, kto żyje według ducha. To ten, który pozwala prowadzić się Duchowi Świętemu, potrafi odczytywać zamysły Boże i je realizować - tłumaczył alumnom biskup.

Reklama

- Życie duchownego staje się coraz owocniejsze dzięki działaniu Ducha, który rozlewa w sercu swoje owoce. Kiedy one są w naszym sercu to czynią nas podobnymi do Chrystusa. Będziemy mogli wtedy promieniować Jego obecnością, przyciągać innych do Niego - dodał.

Kaznodzieja uwrażliwał młodych kleryków na to, że świat powinien postrzegać ich jako osoby bliskie Bogu. - Jezus Chrystus jest wzorem dla wszystkich swoich uczniów. Nie można Jezusa zastąpić nikim i niczym innym. Dlatego każdy wierzący, a szczególnie powołany, tylko w Niego się wpatruje - napominał alumnów hierarcha.

- Kiedy czynię dobro, szukam tego, co Panu Bogu się podoba, co jest doskonałe to jestem prawdziwie podobny do Chrystusa. Dlatego tak ważne jest, żeby nie utożsamiać się ze światem, bo byłoby to zdradą Jezusa - ostrzegał bp Jamrozek.

Na zakończenie przypomniał, że Maryja jest najdoskonalszym po Jezusie obrazem Boga. - Pierwszym warunkiem naśladowania Maryi i upodobniania się do Jej Syna jest zasłuchanie w to, co mówi Bóg. Posłuchać po to, żeby później zrealizować - podpowiadał kaznodzieja.

- Powinniśmy też pełnić wolę Bożą, jak nasz Pan i Jego Matka - wyliczał dalej hierarcha. - W tej chwili wolą Bożą jest to, żebyście kształtowali swoje serca, swoje sumienia, przygotowali się kiedyś, jak Pan Bóg pozwoli, pełnienia misji kapłańskiej - przypominał biskup. - Podobnie, jak Maryja powinniśmy mówić Panu Bogu nasze "tak". Maryjne "fiat" jest dla nas wzorem - dodał.

Reklama

Kończąc bp Stanisław Jamrozek przypomniał, że jeśli wola człowieka będzie zjednoczona z wolą Boża to będzie on coraz bardziej podobny do Pana. - O to się dzisiaj wszyscy módlmy. Za was też się modlimy, żebyście ukazywali w sobie obraz Chrystusa za którym idziecie. Niech Pan ukazuje Wam swoją twarz. O to też Go proście - mówił do alumnów III roku hierarcha.

- A będąc Jego uczniami, uczniami Maryi, starajmy się iść tą drogą na której nas Pan postawił, żeby ktoś pociągnięty naszym przykładem mógł też pójść za Jezusem. Żeby każdy kto nas zobaczył też poszedł za Jezusem, bo zobaczył obecność Boga w naszym życiu - życzył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Sutannę w tym roku przyjęli: al. Mateusz Bąk z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy, al. Tomasz Gierczak z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Cieszacinie Wielkim, al. Krzysztof Matusik z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Lubatowej oraz al. Mateusz Sura z parafii pw. św. Marcina Krasiczynie.

To już tradycja przemyskiego seminarium, że w ostatni dzień nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP klerycy trzeciego roku otrzymują sutannę, a w Wielki Poście otrzymają posługę lektoratu i akolitatu.

2021-12-08 11:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

[ TEMATY ]

duchowość

św. Faustyna

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Poniższe cytaty nie mają na celu wzbudzenie strachu – to raczej motywacja, aby ufając niezgłębionemu Miłosierdziu Boga jeszcze mocniej przylgnąć do Jezusa i przyprowadzać do Niego jak najwięcej bliźnich. (przyp. Red.)

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję