Reklama

Niedziela Legnicka

Kandydatura i kleryckie obłóczyny

ks. Waldemar Wesołowski

Klerycy zostali też przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

- To już tradycja, że w naszej diecezji w tym właśnie dniu odbywają się obłóczyny – powiedział rektor WSD ks. Piotr Kot. Nowością jest to, że zanim klerycy przyjęli strój duchowny, zostali przedstawieni jako kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu. – To wynika z nowych przepisów Stolicy Apostolskiej dotyczącej formacji przyszłych kapłanów. Drugą nowością jest wprowadzenie roku propedeutycznego, który u nas już funkcjonuje – dodał ks. Rektor.

Mszy św. w katedrze przewodniczył bp legnicki Andrzej Siemieniewski. W uroczystości wzięli udział rodzice i krewni kleryków, przełożeni seminarium, księża z rodzinnych parafii oraz księża pracujący w Kurii Biskupiej, siostry zakonne i wierni.

Reklama

- Dzisiaj modlimy się szczególnie za alumnów naszego seminarium. Przez przyjęcie kandydatury do diakonatu i prezbiteratu chcą ogłosić: jesteśmy gotowi, by w swoim czasie ta decyzja stała się definitywna, nieodwołalna. Dla nas, uczestniczących w tej uroczystości, jest okazja, by przypomnieć sobie o swoich nieodwołalnych decyzjach bycia mężem, żoną, rodzicami, osobami konsekrowanymi czy kapłanami. Niech to przypomnienie uświadomi nam, że tylko na takiej drodze można osiągnąć coś wielkiego - mówił ks. Biskup.

- Przywołujemy zatem wstawiennictwa NMP, ponieważ Ona jest najskuteczniejszą i najmocniejszą patronką decyzji definitywnych – stwierdził.

Więcej w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

Foto

2021-12-08 20:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: poznanie siebie warunkiem rozeznania

2022-10-05 09:52

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

O konieczności poznania siebie jako niezbędnego warunku rozeznania mówił Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej w środę 5 października.

Papież przypomniał, że rozeznanie angażuje nasze ludzkie władze: pamięć, intelekt, wolę, uczucia. Dodał, że często nie potrafimy rozeznać, ponieważ nie znamy siebie wystarczająco dobrze, i dlatego nie wiemy, czego naprawdę chcemy. Wskazał na konieczność dialogu między życiem religijnym, a naszym wymiarem ludzkim, poznawczym i afektywnym. „Zapomnienie o obecności Boga w naszym życiu idzie w parze z nieznajomością samych siebie, cech naszej osobowości i naszych najgłębszych pragnień” – stwierdził z goryczą Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

XVIII-w. obraz św. Franciszka wrócił po renowacji do klasztoru w Kętach

2022-10-05 21:01

[ TEMATY ]

Kęty

diecezja.bielsko.pl

Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka – zakomunikowały w środę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Zabiegi konserwatorskie powinny zabezpieczyć dzieło na kolejne 50-70 lat.

"Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem" – wskazano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję