Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

10 lat Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia

    W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – 8 grudnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach została odprawiona Msza święta dziękczynna za 10 lat istnienia i działalności Akademii Bożego Miłosierdzia.

Małgorzata Pabis

Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając,  honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

    Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a homilię wygłosił ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia.

    Na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał, że w październiku 2011 roku w łagiewnickim sanktuarium odbywał się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. W przesłaniu do jego uczestników kard. Stanisław Dziwisz napisał: „Sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach jest szkołą nadziei. (…) Dziś pragniemy potwierdzić naszą wierność orędziu Bożego Miłosierdzia przekazanemu światu przez św. Faustynę, wyjaśnianemu przez bł. Jana Pawła II i potwierdzonemu przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Tu w Krakowie - Łagiewnikach, skąd wyszła iskra miłosierdzia i skąd ogień miłosierdzia rozchodzi się na cały świat, chcemy służyć wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia. (...) Chcemy wspólnie rozważać tajemnicę Miłosierdzia Bożego i z radością przekazywać ją współczesnemu światu spragnionemu Boga. W niedługim czasie, wsparci przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przewidujemy powołanie Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego, która będzie miała na celu zgłębianie doktryny i nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego”.

Reklama

    - Kilka tygodni później, 8 grudnia 2011 roku została powołana do istnienia Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia. Jej celem jest promowanie nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, inspirowanie studiów zmierzających do pogłębienia tajemnicy Bożego Miłosierdzia oraz pobudzanie inicjatyw duszpasterskich zmierzających do rozszerzania kultu Bożego Miłosierdzia. Rektorem Akademii został wówczas ks. prof. Jan Machniak, który jest dzisiaj ą z nami. To pod jego przewodnictwem zostały zorganizowane kongresy: w 2014 roku „Jan Paweł II – Apostoł Bożego Miłosierdzia” jako dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i w 2016 roku „Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej” z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia – przypominał ks. Bielas. - Dziś dziękujemy za 10 lat działalności tej instytucji. Składamy na Chrystusowym ołtarzu wszystkie dokonania i to wszystko co w dziele miłosierdzia Akademia uczyniła – dodał.

    Także ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia podkreślał w homilii, że dziś dziękujemy Bogu nie tylko za tajemnicę Niepokalanego Poczęcia. Dziękujemy nie tylko za Łagiewniki – to szczególne miejsce, gdzie Pan Jezus dał się poznać Siostrze Faustynie i skąd wysłał Siostrę Faustynę do całego świata, mówiąc do niej: „idź i głoś, że jestem Miłością i Miłosierdziem”. Dziś – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia – dziękujemy za dziesiątą rocznicę powstania Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia. 10 lat temu, na Franciszkańskiej, w Domu Biskupów Krakowskich, Kardynał Stanisław Dziwisz podpisał dekret ustanawiający Międzynarodową Akademię Bożego Miłosierdzia. Dzisiaj dziękujemy Bogu razem z Niepokalaną, dziękujemy Jezusowi Miłosiernemu za to wielkie dzieło, które jakby dopełnia tę wielką tajemnicę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach – mówił i dodał, że Akademia swoją działalnością obejmuje ludzi z różnych stron świata. - Ludzi, którzy chcą się włączyć w wielkie dzieło Bożego Miłosierdzia.

    Kończąc homilię ks. prof. Machniak wspomniał dokonania akademii i powiedział: - To niezwykła rzecz, że iskra Bożego Miłosierdzia rozchodzi się stąd. I my dziś wszyscy tu obecni miejmy tę świadomość, że uczestnicząc w tej liturgii wpisujemy się w wielką dziejową historię głoszenia światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. Wypełniamy to Boże polecenie: „idź i mów, że jestem Miłością i Miłosierdziem” - podkreślił kaznodzieja.

    W słowie przed błogosławieństwem ks. Bielas wyraził nadzieję, że Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia włączy się w przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które będziemy przeżywać w 2022 roku.

2021-12-08 20:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cuda pod dachem franciszkańskiego Ośrodka dla uzależnionych w Chęcinach

2022-01-20 18:07

[ TEMATY ]

cuda

franciszkanie

Chęciny

Fundacja Brat Słońce

W czasach komunizmu w zsekularyzowanym klasztorze franciszkańskim w Chęcinach była restauracja i nocny klub. – W miejscu, w którym ludzie zatracali swoje dusze i pieniądze, teraz mogą odzyskiwać dusze, bo stworzono tu ośrodek San Damiano dla uzależnionych od narkotyków i alkoholu – mówi perkusista zespołu „Skaldowie” Jan Budziaszek, ambasador akcji „Cuda pod dachem”.

Kiedy w 1817 r. usunięto zakonników franciszkańskich z klasztoru w Chęcinach, w zabudowaniach klasztornych władze carskie zorganizowały więzienie, które istniało 110 lat. Od 1927 r. budynki nadal znajdowały się w rękach państwowych i służyły różnym celom. Po drugiej wojnie światowej, w latach 60. XX wieku, w urządzono w klasztorze luksusowy hotel, w kościele – restaurację, a w kaplicy Branickich św. Leonarda – coctailbar. Perkusista Jan Budziaszek, obecnie ambasador akcji „Cuda pod dachem”, wspomina, jak w latach 70. odwiedzał to miejsce wraz z zespołem „Skaldowie” podczas tournée koncertowego po Kielecczyźnie: „Gdy weszliśmy, w prezbiterium były stoliki, z boku kaplica – tam zrobiono bar nocny, gdzie uciechy można było zażywać do rana” (nagranie Youtube, 2017).

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zmarł ostatni biskup – uczestnik 4 sesji Vaticanum II

2022-01-20 17:37

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Hiszpania

Archiwum diecezji Astorga (Hiszpania)

Bp Eloy Tato Losada

Bp Eloy Tato Losada

W wieku 98 lat zmarł 18 stycznia w swej rodzinnej miejscowości Villadequinta w hiszpańskiej Galicji bp Eloy Tato Losada – “ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II”, podała diecezja Astorga, na której terenie mieszkał. W swym długim życiu wiele lat spędził jako misjonarz w Kolumbii, gdzie m.in. stał na czele wikariatu apostolskiego San Jorge (1960-69) a w latach 1969-94 był pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué. Jako biskup-senior wrócił w swe strony rodzinne i tu zmarł.

“Wraz don Eloyem odszedł od nas ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Odszedł od nas człowiek Boży, głębokiej wiary, charytatywny, radosny i pokojowy (…), wielkoduszny i ubogi, który nie brał niczego dla siebie” – stwierdza nota informacyjno-wspomnieniowa diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyznał św. Ireneuszowi tytuł doktora Kościoła

2022-01-21 12:25

[ TEMATY ]

św. Ireneusz

pl.wikipedia.org

Ojciec Święty postanowił, że świętemu Ireneuszowi z Lyonu będzie przysługiwał tytuł doktora jedności – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dekret w tej sprawie ma następującą treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję