Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

10 lat Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia

    W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – 8 grudnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach została odprawiona Msza święta dziękczynna za 10 lat istnienia i działalności Akademii Bożego Miłosierdzia.

Małgorzata Pabis

Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając,  honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

    Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a homilię wygłosił ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia.

    Na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał, że w październiku 2011 roku w łagiewnickim sanktuarium odbywał się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. W przesłaniu do jego uczestników kard. Stanisław Dziwisz napisał: „Sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach jest szkołą nadziei. (…) Dziś pragniemy potwierdzić naszą wierność orędziu Bożego Miłosierdzia przekazanemu światu przez św. Faustynę, wyjaśnianemu przez bł. Jana Pawła II i potwierdzonemu przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Tu w Krakowie - Łagiewnikach, skąd wyszła iskra miłosierdzia i skąd ogień miłosierdzia rozchodzi się na cały świat, chcemy służyć wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia. (...) Chcemy wspólnie rozważać tajemnicę Miłosierdzia Bożego i z radością przekazywać ją współczesnemu światu spragnionemu Boga. W niedługim czasie, wsparci przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przewidujemy powołanie Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego, która będzie miała na celu zgłębianie doktryny i nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego”.

    - Kilka tygodni później, 8 grudnia 2011 roku została powołana do istnienia Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia. Jej celem jest promowanie nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, inspirowanie studiów zmierzających do pogłębienia tajemnicy Bożego Miłosierdzia oraz pobudzanie inicjatyw duszpasterskich zmierzających do rozszerzania kultu Bożego Miłosierdzia. Rektorem Akademii został wówczas ks. prof. Jan Machniak, który jest dzisiaj ą z nami. To pod jego przewodnictwem zostały zorganizowane kongresy: w 2014 roku „Jan Paweł II – Apostoł Bożego Miłosierdzia” jako dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i w 2016 roku „Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej” z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia – przypominał ks. Bielas. - Dziś dziękujemy za 10 lat działalności tej instytucji. Składamy na Chrystusowym ołtarzu wszystkie dokonania i to wszystko co w dziele miłosierdzia Akademia uczyniła – dodał.

Reklama

    Także ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia podkreślał w homilii, że dziś dziękujemy Bogu nie tylko za tajemnicę Niepokalanego Poczęcia. Dziękujemy nie tylko za Łagiewniki – to szczególne miejsce, gdzie Pan Jezus dał się poznać Siostrze Faustynie i skąd wysłał Siostrę Faustynę do całego świata, mówiąc do niej: „idź i głoś, że jestem Miłością i Miłosierdziem”. Dziś – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia – dziękujemy za dziesiątą rocznicę powstania Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia. 10 lat temu, na Franciszkańskiej, w Domu Biskupów Krakowskich, Kardynał Stanisław Dziwisz podpisał dekret ustanawiający Międzynarodową Akademię Bożego Miłosierdzia. Dzisiaj dziękujemy Bogu razem z Niepokalaną, dziękujemy Jezusowi Miłosiernemu za to wielkie dzieło, które jakby dopełnia tę wielką tajemnicę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach – mówił i dodał, że Akademia swoją działalnością obejmuje ludzi z różnych stron świata. - Ludzi, którzy chcą się włączyć w wielkie dzieło Bożego Miłosierdzia.

    Kończąc homilię ks. prof. Machniak wspomniał dokonania akademii i powiedział: - To niezwykła rzecz, że iskra Bożego Miłosierdzia rozchodzi się stąd. I my dziś wszyscy tu obecni miejmy tę świadomość, że uczestnicząc w tej liturgii wpisujemy się w wielką dziejową historię głoszenia światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. Wypełniamy to Boże polecenie: „idź i mów, że jestem Miłością i Miłosierdziem” - podkreślił kaznodzieja.

    W słowie przed błogosławieństwem ks. Bielas wyraził nadzieję, że Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia włączy się w przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które będziemy przeżywać w 2022 roku.

2021-12-08 20:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Faustyna Kowalska

[ TEMATY ]

św. Faustyna

youtube.com/faustyna

Zmarła 84 lata temu, 5 października 1938 r. o godz. 22.45. S. Eufemia Tarczyńska, świadek umierania Świętej, wspominała: „To było jakoś koło jedenastej w nocy. Gdy przyszłyśmy tam, Siostra Faustyna jakby lekko otworzyła oczy i trochę się uśmiechnęła, a potem skłoniła głowę i już...”

Dzieciństwo

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci, w rolniczej rodzinie z Głogowca k. Łodzi. Od dzieciństwa odznaczała się pobożnością, umiłowaniem modlitwy, pracowitością i posłuszeństwem oraz wielką wrażliwością na ludzkie biedy. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata: jako szesnastoletnia dziewczyna opuściła rodzinny dom, by na służbie w Aleksandrowie i Łodzi zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom.

CZYTAJ DALEJ

338 kandydatów rozpoczęło w tym roku formację do kapłaństwa

2022-10-05 14:02

[ TEMATY ]

klerycy

WSD w Częstochowie

W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35 +) z siedzibą w Łodzi, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonów cieszą się dominikanie. Tegoroczne statystyki powołań zebrane z 72 ośrodków w całej Polsce przekazał KAI ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W ubiegłym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, mamy zatem do czynienia z ok. 9 procentowym spadkiem ogólnej ich liczby.

Powołania w diecezjach

CZYTAJ DALEJ

To nie koniec, ale początek...

2022-10-05 21:21

O. Jan Maria Szewek

W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

 W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik  publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    W uroczystość św. Franciszka z Asyżu trzej bracia z Polski i jeden z Ukrainy w bazylice Franciszkanów w Krakowie publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    Podczas liturgii wierni modlili się o dary Ducha Świętego dla nich, aby z każdym dniem coraz bardziej upodabniali się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego woli Ojca; aby ponad wszystko pragnęli mieć Bożego ducha i pozwolili prowadzić się Jego uświęcającemu działaniu; aby Bóg podtrzymywał w nich żywą miłość do ubóstwa, do życia braterskiego i do Kościoła; aby im pobłogosławił, uświęcił i konsekrował ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję