Reklama

Niedziela Sandomierska

Zakończenie Roku Matki Kolumby Białeckiej

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kaplicy klasztornej Sióstr Dominikanek w Wielowsi, bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Eucharystii wieńczącej Rok Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Kolumby Białeckiej, założycielki zgromadzenia dominikanek w Polsce.

Ks. Wojciech Kania

W uroczystościach udział wzięła Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Dominika Aleksandra Zaręba OP oraz wspólnota sióstr wielowiejskiego klasztoru.

W homilii bp Nitkiewicz wyjaśnił dogmat Niepokalanego Poczęcia Maryi, wskazując na jego aktualność.

Reklama

- W świecie pogrążonym coraz bardziej w ciemnościach, które przenikają także do serca wierzących, Matka Boża pozostaje zbawczym światłem. Nawet gdyby zgasły wszystkie inne światła, Ona będzie dalej jaśniała na horyzoncie naszego życia, wstawiając się za nami u swojego Syna. Była o tym przekonana Czcigodna Służebnica Boża Matka Kolumba, powierzając siebie i wasze zgromadzenie Niepokalanemu Sercu Maryi.

Przeżywamy obecnie czas adwentu. Ten określony kalendarzem liturgicznym i mający wymiar eschatologiczny. Niektórzy mówią nawet o czasach apokaliptycznych. Niepokalana Dziewica - również miała swój adwent: z jednej stron radosny, z drugiej najeżony trudnościami, sytuacjami, można by powiedzieć bez wyjścia. Maryja nie załamuje rąk, nie rozpacza ale zdaje się całkowicie na Boga, modli się i ufa. Nie straćmy Jej z oczu i powtarzajmy, „jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie, czuwam” – powiedział biskup.

Ks. Wojciech Kania

Po homilii Ordynariusz Sandomierski pasował na Rycerzy Niepokalanej dwie dorosłe kobiety oraz sześć dziewcząt.

Ks. Wojciech Kania

Róża Filipina Białecka urodziła się 23 sierpnia 1838 r. w Jaśniszczach. W wieku 8 lat przyjęła I Komunię św. Odkrywając powołanie do służby Bożej, w dniu przyjęcia sakramentu bierzmowania, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Podkamieniu, uczyniła prywatny ślub, poświęcając się Bogu w życiu zakonnym. Napotykała jednak wiele trudności, uniemożliwiających realizację tych planów, m. in. chorobę i brak zgody ojca. Po rozmowie z generałem Zakonu Kaznodziejskiego, o. Wincentym Jandel’em w Podkamieniu, 2 lipca 1856 r., zdecydowała się wstąpić do kontemplacyjno – czynnego Zgromadzenia Sióstr Dominikanek w Nancy, by po odbyciu tam nowicjatu, założyć podobne Zgromadzenie w Polsce. Po przyjęciu dominikańskiego habitu i otrzymaniu zakonnego imienia – s. Maria Kolumba oraz złożeniu ślubów zakonnych, s. Kolumba wróciła do Ojczyzny i tutaj, mimo wielu przeciwności, w 1861r. założyła w Wielowsi pierwszy klasztor dominikanek.Wyznaczone Zgromadzeniu zadanie głoszenia prawd ewangelicznych najbardziej potrzebującym podejmowały siostry przez działalność pastoralną i oświatową. Zakładały szkoły, w których troszczyły się o rozwój religijny i moralny dzieci i młodzieży. Siostry opiekowały się także chorymi, wspierając ich w cierpieniu oraz towarzysząc im w godzinie śmierci. Matka Kolumba zmarła 18 marca 1887 r. Jej proces beatyfikacyjny na poziomie rzymskim zaowocował już dekretem o heroiczności cnót i jest w fazie końcowej.

Ks. Wojciech Kania

2021-12-08 20:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny kardynał z koronawirusem

2022-01-20 19:20

[ TEMATY ]

kardynał

koronawirus

chory

Adobe Stock.pl

Kolejny kardynał zaraził się koronawirusem. Tym razem jest to metropolita Walencji kard. Antonio Cañizares Llovera.

Po powrocie z Rzymu, gdzie przebywał z wizytą ad limina Apostolorum i spotkał się z papieżem Franciszkiem, 76-letni hierarcha zrobił test na koronawirusa, który dał wynik pozytywny.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyznał św. Ireneuszowi tytuł doktora Kościoła

2022-01-21 12:25

[ TEMATY ]

św. Ireneusz

pl.wikipedia.org

Ojciec Święty postanowił, że świętemu Ireneuszowi z Lyonu będzie przysługiwał tytuł doktora jedności – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dekret w tej sprawie ma następującą treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję