Reklama

Aktualności

Papież do Katalończyków: powiedzcie „tak” łasce Pana i stanowcze „nie” grzechowi

O otwartość na Bożą łaskę i stanowcze odrzucenie grzechu zaapelował Ojciec Święty do mieszkańców stolicy Katalonii- Barcelony w wideo przesłaniu z okazji inauguracji gwiazdy na Wieży Maryi Panny w bazylice Sagrada Família.

[ TEMATY ]

Franciszek

radiomaryja.pl

Franciszek zachęcił zgromadzonych do wzniesienia oczu, aby kontemplować naszą Matkę, „ponieważ za każdym razem, gdy patrzymy na Maryję, powracamy do wiary w rewolucyjną siłę czułości i miłości”. Pozdrawiając obecnych na inauguracji, papież przypomniał o ubogich, chorych, dotkniętych pandemią, starszych, młodych, którzy czują, że ich przyszłość jest zagrożona i tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia. Podkreślił, że Maryja jest „Gwiazdą nowej ewangelizacji".

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i określi ją mianem arcydzieła sztuki. „W doskonałej harmonii z Bożym planem wobec niej, Dziewica Maryja stała się najświętszą, pokorną, pojętną i przejrzystą przed Bogiem. Gaudí chciał, aby ta tajemnica wieńczyła portal wiary - pierwszy, który zbudował - abyśmy, odmawiając modlitwę do Trójcy Przenajświętszej, którą wypisuje w całej bazylice, nauczyli się być, jak Maryja, świątynią tej tajemnicy i oddawać cześć Bogu w duchu i prawdzie” – stwierdził Franciszek.

Reklama

Papież przypomniał, że Gaudí umieścił Maryję w centrum portalu miłosierdzia, ofiarowując nam Dzieciątko Jezus pod uważnym spojrzeniem św. Józefa, abyśmy weszli do jego Kościoła płonąc miłością do Boga i do ludzi", i dodał „niech ta gwiazda, która świeci od dziś, oświeci was, abyście, przesuwając paciorki różańca, raz na zawsze powiedzieli tak łasce Pana i zdecydowane nie grzechowi. Modląc się wraz z Maryją rozważamy tajemnice życia Jezusa, ale rozeznawajmy także drogę, którą On nam wskazuje a otrzymamy siłę, by odrzucić pokusy przemocy lub doraźnych korzyści”.

Ojciec Święty zapewnił mieszkańców Barcelony o swej modlitwie, aby uczynili swe miasto bardziej przyjaznym i gościnnym dla wszystkich. Zaznaczył, że modli się szczególnie za osoby pełniące odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie, aby Maryja Panna wyjednała im mądrość, gotowość do służby i szerokie horyzonty myślowe. Zawierzył Bogu także rodziny.

Papież dodał, że modli się również, aby Maryja Panna czuwała nad „waszymi domami, szkołami, uniwersytetami, biurami, sklepami, szpitalami, więzieniami”. Odmawiając tajemnice bolesne modli się stale za ubogich i wykluczonych. Zachęcił do dokonania rachunku sumienia na ile sami jesteśmy odpowiedzialni za ubóstwo i wykluczenie. Franciszek zaapelował także, by nie odrzucano osób starszych, będący żywą pamięcią oraz o krzewienie dialogu między młodymi a osobami starszymi.

2021-12-08 21:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież u św. Marty: służba jest cechą chrześcijaństwa

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Gdybyśmy nauczyli się służenia i wychodzenia na spotkanie innych ludzi, jakże bardzo zmieniłby się świat – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny podkreślił, że z takiej postawy wypływa radość napełniająca życie.

Komentując czytany dziś fragment Ewangelii opisującej nawiedzenie Elżbiety przez Maryję (Łk 1,39-56) Ojciec Święty wskazał na zawarte w nim cechy kobiecej odwagi, zdolności wychodzenia na spotkanie innych osób, gotowości pomocy a nade wszystko radości napełniającej serce i wskazującej nowe horyzonty. Podkreślił, że zły smutek, grymas jest nie do pogodzenia z wiarą chrześcijańską. Franciszek skoncentrował się na postawie służenia i gotowości spotykania innych osób, na które szczególnie zwraca uwagę dzisiejsza liturgia. Papież zauważył, że Maryja wyrusza w drogę, by służyć swej krewnej Elżbiecie bez wahania, bowiem jak odnotowuje Ewangelista „poszła z pośpiechem”, pomimo, że sama oczekiwała Syna, nie zważając na niebezpieczeństwa drogi. Mimo młodego wieku – mogła mieć około 16-17 lat – wstała i wyruszyła, bez żadnych wymówek, będąc kobietą mężną.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zmarł ostatni biskup – uczestnik 4 sesji Vaticanum II

2022-01-20 17:37

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Hiszpania

Archiwum diecezji Astorga (Hiszpania)

Bp Eloy Tato Losada

Bp Eloy Tato Losada

W wieku 98 lat zmarł 18 stycznia w swej rodzinnej miejscowości Villadequinta w hiszpańskiej Galicji bp Eloy Tato Losada – “ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II”, podała diecezja Astorga, na której terenie mieszkał. W swym długim życiu wiele lat spędził jako misjonarz w Kolumbii, gdzie m.in. stał na czele wikariatu apostolskiego San Jorge (1960-69) a w latach 1969-94 był pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué. Jako biskup-senior wrócił w swe strony rodzinne i tu zmarł.

“Wraz don Eloyem odszedł od nas ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Odszedł od nas człowiek Boży, głębokiej wiary, charytatywny, radosny i pokojowy (…), wielkoduszny i ubogi, który nie brał niczego dla siebie” – stwierdza nota informacyjno-wspomnieniowa diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Prośba o modlitwę

2022-01-21 14:56

FB ks. Franciszka Głoda

Na oficjalnym profilu facebookowym ks. prof. dr. hab. Franciszka Głoda pojawiła się prośba o modlitwę. 

Były proboszcz parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej od dłuższego czasu przebywa w szpitalu w Wałbrzychu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję