Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: odpowiedź Maryi Bogu była początkiem nowego stworzenia

– Maryjo, ucz nas otwartości na miłość Boga i tej świadomości, że nasza prawdziwa odpowiedź na Jego miłość będzie złączona z własnym krzyżem i ofiarą z samego siebie – prosił abp Wacław Depo w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze na zakończenie Roku św. Józefa.

– Chcemy dzisiaj raz jeszcze zawierzać nas samych, cały Kościół i świat potężnemu orędownictwu św. Józefa. Kończymy rok, ale nie kończą się nasze prośby do tego wielkiego patrona Kościoła, aby pozostał z nami na zawsze w swojej ojcowskiej miłości – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Reklama

W homilii abp Depo zaznaczył, że tajemnica niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny „jest świętem samego Boga, który zaufał po raz kolejny człowiekowi”. – W tym wypadku spotkał się z odpowiedzią Maryi godną Bożej miłości. Odpowiedź Maryi Bogu była wprost początkiem nowego stworzenia – zauważył i za św. Janem Pawłem II powiedział, że „Maryja jest światem odnowionym miłością”.

Dziękując za rok poświęcony św. Józefowi, metropolita częstochowski przypomniał, że ziemski opiekun Jezusa jest człowiekiem „niezwykłego zawierzenia Bogu we wszystkim na podobieństwo Maryi”.

Za św. Pawłem Apostołem wskazał, „że Bóg i Ojciec wybrał nas przed założeniem świata i z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybrane dzieci, jako przybranych synów w Chrystusie”. – Czy mamy taką świadomość, że jesteśmy od wieków przez Boga zamyśleni przez dzieło powołania nas do życia i do życia wiecznego? – pytał abp Depo.

Reklama

Przestrzegając przed tym, że człowiek może odrzucić Bożą miłość, nawiązał do czytania z Księgi Rodzaju i podkreślił, „że grzech pierworodny zmienił ludzi, ich całkowite odniesienie i związek z Bogiem” oraz że „utracona została harmonia między ludźmi”.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że tajemnica niepokalanego poczęcia „wskazuje nam na wolność Maryi od grzechu pierworodnego, która jest darem Boga ze względu na przyszłą tajemnicę macierzyństwa Syna Bożego”.

Podziel się cytatem

– W Maryi, w postaci dziewczyny z prowincjonalnego miasteczka Nazaret, znajdujemy klucz do wypełnienia chrześcijańskiego powołania, a zwłaszcza spełnienia kobiety i chrześcijanki – kontynuował abp Depo. Przywołał również słowa z listu do kobiet Jana Pawła II: „Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą!”. Wskazał, że są one potrzebne dzisiaj kobietom i dziewczętom w ich „godności i niepowtarzalności wobec Boga”. – Pierwszym wymiarem waszego spełnienia jest żywa więź z Bogiem, przylgnięcie do Boga i zrozumienie, że Bóg kocha mnie taką, jaką jestem, bez różnych innych wariantów, które proponuje dzisiejszy świat – powiedział do kobiet. Podkreślił także „godność macierzyństwa duchowego sióstr zakonnych, które będąc kobietami, są matkami na wzór Maryi”.

Metropolita częstochowski przypomniał, że taka mądrość jest owocem działania Ducha Świętego, bez pomocy którego „nie moglibyśmy nawet o tym pomyśleć, a co dopiero mówić o odpowiedzi Bogu na Jego miłość, a nieraz jest to odpowiedź nie tylko odważna, mądra, ale i ofiarna, oddająca siebie samą”. W tym kontekście przypomniał świadectwo siatkarki Agaty Mróz, która zdecydowała się urodzić dziecko w zamian za swoje życie.

Arcybiskup apelował również o ochronę swojej miłości i prawdy o sobie „od kłamstwa, które właśnie idzie z tego świata, które odrywa człowieka i jego codzienne życie od Boga”. – Różne mutacje tego kłamstwa od wewnątrz atakują to, co w człowieku jest wrażliwe, czułe i delikatne, a taką jest wrażliwość sumienia, poczucie wstydu, ale i związane z nim poczucie godności osobistej i osobistej wartości. A przykładów odzierania nas z tych głębin wiary, z takiego spojrzenia jest zbyt dużo na polskich krzyczących ulicach, w szkołach, zakładach pracy, w filmach, kabaretach, ale również w domach – ubolewał.

– Maryjo, ucz nas poprzez nasz Nazaret, nasze Kany Galilejskie, drogi jerozolimskie, ale również Golgotę, otwartości na miłość Boga i tej świadomości, że nasza prawdziwa odpowiedź na Jego miłość będzie złączona z własnym krzyżem i ofiarą z samego siebie – zakończył abp Depo.

2021-12-08 21:40

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Wacław Depo

chorzy

Michał Janik/NiedzielaTV

„Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz ludzkich. Posługujący chorym użyczają swoich oczu, rąk i serca samemu Chrystusowi” - podkreślił abp Wacław Depo metropolita częstochowski 19 września podczas Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Przewodniczył jej w ramach dekanalnej i regionalnej pielgrzymki chorych archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Mężczyzna podejrzany o pomalowanie farbą fasady kościoła wyjdzie z aresztu

2022-01-21 13:25

Michał Karsucki/Facebook.com

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił areszt wobec mężczyzny, który w noc wigilijną miał napisać czerwonym sprayem hasła na fasadzie kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. O rozstrzygnięciu poinformował PAP pełnomocnik mężczyzny mec. Bartosz Obrębski.

Do zatrzymania Jakuba B. doszło 31 grudnia ub.r. Chodziło o uszkodzenie fasady kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu - czerwonym sprejem napisano na niej hasła "Tu będzie techno", "PiS won" i "Świeckie państwo". Według policji straty poniesione w związku z popełnionym czynem przekraczają 100 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję