Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: odpowiedź Maryi Bogu była początkiem nowego stworzenia

– Maryjo, ucz nas otwartości na miłość Boga i tej świadomości, że nasza prawdziwa odpowiedź na Jego miłość będzie złączona z własnym krzyżem i ofiarą z samego siebie – prosił abp Wacław Depo w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze na zakończenie Roku św. Józefa.

– Chcemy dzisiaj raz jeszcze zawierzać nas samych, cały Kościół i świat potężnemu orędownictwu św. Józefa. Kończymy rok, ale nie kończą się nasze prośby do tego wielkiego patrona Kościoła, aby pozostał z nami na zawsze w swojej ojcowskiej miłości – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

W homilii abp Depo zaznaczył, że tajemnica niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny „jest świętem samego Boga, który zaufał po raz kolejny człowiekowi”. – W tym wypadku spotkał się z odpowiedzią Maryi godną Bożej miłości. Odpowiedź Maryi Bogu była wprost początkiem nowego stworzenia – zauważył i za św. Janem Pawłem II powiedział, że „Maryja jest światem odnowionym miłością”.

Dziękując za rok poświęcony św. Józefowi, metropolita częstochowski przypomniał, że ziemski opiekun Jezusa jest człowiekiem „niezwykłego zawierzenia Bogu we wszystkim na podobieństwo Maryi”.

Za św. Pawłem Apostołem wskazał, „że Bóg i Ojciec wybrał nas przed założeniem świata i z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybrane dzieci, jako przybranych synów w Chrystusie”. – Czy mamy taką świadomość, że jesteśmy od wieków przez Boga zamyśleni przez dzieło powołania nas do życia i do życia wiecznego? – pytał abp Depo.

Przestrzegając przed tym, że człowiek może odrzucić Bożą miłość, nawiązał do czytania z Księgi Rodzaju i podkreślił, „że grzech pierworodny zmienił ludzi, ich całkowite odniesienie i związek z Bogiem” oraz że „utracona została harmonia między ludźmi”.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że tajemnica niepokalanego poczęcia „wskazuje nam na wolność Maryi od grzechu pierworodnego, która jest darem Boga ze względu na przyszłą tajemnicę macierzyństwa Syna Bożego”.

Podziel się cytatem

– W Maryi, w postaci dziewczyny z prowincjonalnego miasteczka Nazaret, znajdujemy klucz do wypełnienia chrześcijańskiego powołania, a zwłaszcza spełnienia kobiety i chrześcijanki – kontynuował abp Depo. Przywołał również słowa z listu do kobiet Jana Pawła II: „Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą!”. Wskazał, że są one potrzebne dzisiaj kobietom i dziewczętom w ich „godności i niepowtarzalności wobec Boga”. – Pierwszym wymiarem waszego spełnienia jest żywa więź z Bogiem, przylgnięcie do Boga i zrozumienie, że Bóg kocha mnie taką, jaką jestem, bez różnych innych wariantów, które proponuje dzisiejszy świat – powiedział do kobiet. Podkreślił także „godność macierzyństwa duchowego sióstr zakonnych, które będąc kobietami, są matkami na wzór Maryi”.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał, że taka mądrość jest owocem działania Ducha Świętego, bez pomocy którego „nie moglibyśmy nawet o tym pomyśleć, a co dopiero mówić o odpowiedzi Bogu na Jego miłość, a nieraz jest to odpowiedź nie tylko odważna, mądra, ale i ofiarna, oddająca siebie samą”. W tym kontekście przypomniał świadectwo siatkarki Agaty Mróz, która zdecydowała się urodzić dziecko w zamian za swoje życie.

Arcybiskup apelował również o ochronę swojej miłości i prawdy o sobie „od kłamstwa, które właśnie idzie z tego świata, które odrywa człowieka i jego codzienne życie od Boga”. – Różne mutacje tego kłamstwa od wewnątrz atakują to, co w człowieku jest wrażliwe, czułe i delikatne, a taką jest wrażliwość sumienia, poczucie wstydu, ale i związane z nim poczucie godności osobistej i osobistej wartości. A przykładów odzierania nas z tych głębin wiary, z takiego spojrzenia jest zbyt dużo na polskich krzyczących ulicach, w szkołach, zakładach pracy, w filmach, kabaretach, ale również w domach – ubolewał.

– Maryjo, ucz nas poprzez nasz Nazaret, nasze Kany Galilejskie, drogi jerozolimskie, ale również Golgotę, otwartości na miłość Boga i tej świadomości, że nasza prawdziwa odpowiedź na Jego miłość będzie złączona z własnym krzyżem i ofiarą z samego siebie – zakończył abp Depo.

2021-12-08 21:40

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość ku czci św. Józefa w Grudziądzu-Mniszku

[ TEMATY ]

bp Józef Szamocki

Rok św. Józefa

Aleksandra Wojdyło

19 marca, uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, jest dniem modlitw za mężczyzn i ojców oraz ich misje w Kościele, rodzinie i świecie. Z tej okazji grudziądzka parafia pod wezwaniem patrona dnia przeżywała niezwykły czas. Poprzedziły go rekolekcje pod przewodnictwem o. Bogusława Jaworowskiego ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętej Rodziny.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Józef Szamocki. Przypominając, że w naszej diecezji sa tylko 4 parafie, jedne z najmłodszych, z patronem w osobie św. Józefa, podkreślił, że święty Józef wychodzi z cienia, zaznacza swoja obecność w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus...

2022-10-04 20:04

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W kolejnym naszym różańcowym rozważaniu zatrzymujemy się przy Jezusie Chrystusie, bo to do Niego odnoszą się słowa: „Błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus”.

WSPÓLNA MODLITWA
5 października
RÓŻANIEC ZE ŚW. FAUSTYNĄ - TAJEMNICE CHWALEBNE

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

XVIII-w. obraz św. Franciszka wrócił po renowacji do klasztoru w Kętach

2022-10-05 21:01

[ TEMATY ]

Kęty

diecezja.bielsko.pl

Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka – zakomunikowały w środę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Zabiegi konserwatorskie powinny zabezpieczyć dzieło na kolejne 50-70 lat.

"Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem" – wskazano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję