Reklama

Niedziela Wrocławska

Niepokalana - całe życie dla Chrystusa

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny swoje święto patronalne obchodzili Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Tomasz Lewandowski

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach koncelebrowali uroczystą Eucharystię, odnowili również Akt Zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

– Bądź pozdrowiona pełna łaski, największy cudzie naszego Pana. Uczynił ci wielkie rzeczy – tymi słowami rozpoczął piękną homilię oblat o. prof. Kazimierz Lubowicki. – W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wpatrujemy się z zachwytem oczarowani mocą Boga i efektem tej mocy, jaka objawiła się w Matce Jezusa i naszej Matce.

Reklama

– Jezus był w Jej życiu najważniejszy, wszystko w Jej życiu było dla Niego. Ona nie miała swoich planów, nie realizowała swoich ambicji, cała była Chrystusowa. Najpierw powiedziała Fiat, chociaż to wszystko było zaskakujące, niemożliwe, nielogiczne. Oddała Chrystusowi swoje ciało, swoje serce, całe swoje życie. A potem okazała się pierwsza misjonarką. Ona nie tylko o Nim opowiadała, Ona Go dla nas urodziła. Pokazywała Go w Betlejem prostym ludziom, którzy potrafili rozpoznać czas łaski. I Ona z ludu wzięta cieszyła się zachwytem, jaki znajdywała w oczach prostych pasterzy.

– Jej życie było walką. Ochraniała, gdy nagle król poczuł się zagrożony przez dziecko. Poszła w nieznane, król przeminął, a Ona w Synu rozmiłowana zabiegała, by Go wszyscy poznali, by otworzyli przed Nim swoje życie. Apostołom oczy w Kanie otwierała, by zobaczyli, kto z nimi przy jednym siadł stole, kto przyszedł świat zaprosić do tańca. Gdy nadszedł czas pierwszego cudu, powiedziała krótko: uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie. Dla Niej to nie była teoria, tylko streszczenie Jej życia. Ona całe życie robiła to, co Bóg Jej kazał.

– Potem w cień się usunęła, był Jego czas. On miał wzrastać, objawiać się światu, Ona malała. Lecz w czas krzyża, gdy wszyscy uciekli, zdradzili, Ona szła za Nim aż pod krzyż. Stała twardo, Matka skazańca i znów słuchała, co Syn Jej mówił. A potem – możemy się tylko domyślać – łagodna radość wielkanocnego poranka. Później z apostołami trwała na modlitwie. Ona znała moc Ducha Świętego. Ona wiedziała, co Duch Święty może uczynić z życiem człowieka. Na końcu zostaje nam już tylko dogmat Kościoła – z ciałem i duszą wzięta do Nieba. Nie chciałeś Panie, by uległo rozkładowi ciało dziewicy, która została Twoją Matką. Oto Niepokalana. Całe życie dla Chrystusa.

Reklama

– Maryja pokazuje pełnię człowieczeństwa, pokazuje blask człowieczeństwa. Pokazuje, co to znaczy być wolnym od grzechu. To właśnie odkrył nasz założyciel św. Eugeniusz de Mazenod. Na początku, gdy szukał nazwy dla naszego zgromadzenia, wybrał bardzo gorliwego misjonarza Karola Boromeusza. Ale gdy w 1825 roku przeżył w Rzymie nowennę przed uroczystością Niekopalnego Poczęcia, zrozumiał, że Maryja jest pierwszą i największą służebnicą Pana. Wtedy zdecydował, że jeżeli nasze zgromadzenie chce służyć Chrystusowi całym życiem, chce służyć Ewangelii, chce służyć ubogim, to musi, na ile to tylko możliwe, podjąć walkę w sobie z grzechem. Naśladować Maryję Niepokalaną.

– Dzisiejsza uroczystość jest wezwaniem dla nas, by bardziej do Maryi przylgnąć, bardziej nią się zachwycić, iść Jej śladem.

2021-12-08 21:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz: przychodzę do ordynariatu polowego jako duszpasterz, nie żołnierz

2022-01-21 07:51

[ TEMATY ]

ordynariat polowy

bp Wiesław Lechowicz

episkopat.news

Bp Wiesław Lechowicz

Bp Wiesław Lechowicz

Do ordynariatu polowego Wojska Polskiego przychodzę w pierwszym rzędzie jako biskup-duszpasterz, a nie jako żołnierz - powiedział PAP nowo mianowany przez papieża Franciszka biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Zapewnił, że będzie służył bez względu na okoliczności.

Papież Franciszek mianował 15 stycznia br. nowym ordynariuszem polowym Wojska Polskiego dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i wieloletniego Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Wiesława Lechowicza. Od października 2011 r. duchowny pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczącego Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Posługę Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej będzie świadczył do najbliższego Zebrania Plenarnego KEP, które zaplanowane jest na marzec.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Caritas: Wspólny czas najlepszym prezentem na Dzień Babci

2022-01-21 11:58

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Babci

caritas.pl

Pomoc materialna jest ważna, ale nie zastąpi bliskości drugiego człowieka. Dlatego Caritas organizuje dla seniorów i młodzieży międzypokoleniowe zajęcia integracyjne i apeluje, abyśmy o telefonie do babci i dziadka pamiętali nie tylko w dniu ich święta.

Wolontariusze i pracownicy Caritas składający seniorom życzenia na ulicach Warszawy i rozdający im upominki – to niecodzienny widok. Ale w ten właśnie sposób, przed Dniem Babci i Dniem Dziadka Caritas Polska przypomina o znaczeniu drobnych, serdecznych gestów wobec osób starszych. Organizacja pomaga tysiącom seniorów w całej Polsce i jak podkreśla Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych w Caritas Polska, z doświadczeń pracowników i wolontariuszy wynika, że potrzeby materialne nie zawsze są tym, co najbardziej doskwiera osobom w jesieni życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję