Reklama

Niedziela Wrocławska

Kandydatura i zakończenie Roku św. Józefa

7 alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

ks. Łukasz Romańczuk

Eucharystii w katedrze wrocławskiej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Po błogosławieństwie biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej oficjalnie zakończył Rok św. Józefa w naszej archidiecezji.

Na samym początku homilii, bp Jacek wskazał na dzisiejszą uroczystość. - Przeżywamy w liturgii Kościoła jedną z najpiękniejszych uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W połowie adwentu spoglądamy na Maryję, która jest matką nas i naszych rodzin. Jest Ona także matką i formatorką powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych - mówił hierarcha, stwierdzając też, że cały adwent napełniony jest obecnością Maryi, bo przecież wraz z Nią oczekujemy na Boże Narodzenie. Stąd też mówimy o czasie adwentu jako radosnym.

W dalszej części można było usłyszeć i istocie uroczystości i ważności w kontekście dzieła zbawienia. Biskup Kiciński zaznaczył, że wolność od grzechu w życiu Maryi nie jest na równi od wolności od bólu i cierpienia.

W nawiązaniu do liturgii słowa bp Kiciński mówił o trzech ważnych aspektach Mowa o dramacie raju, zapowiedzi zwycięstwa i zwiastowaniu. Po omówieniu każdego z tych elementów kaznodzieja zwrócił się do kleryków. - Jako osoby wierzące i ci, którzy zostali powołani do kapłaństwa, uczestniczymy w tych trzech wydarzeniach. Rozgrywają się one na naszych oczach. Dzisiejszy człowiek również doświadcza również dramatu raju, zapowiedzi zwycięstwa i zwiastowania. Jesteśmy powołani do tego, aby iść dzisiaj do tych ludzi, którzy utracili raj i odwrócili się od drzewa życia. Obecnie tym drzewem życia jest Kościół, a owocem dającym nieśmiertelność Eucharystia. Waszym zadaniem drodzy bracia, którzy za chwilę powiecie tak, jest pójście do tych ludzi, którzy utracili raj i w sposób świadomy i dobrowolny wybrali drzewo poznania dobra i zła, a przez to doświadczają rozczarowania, są zawiedzeni, porzuceni i zrozpaczeni - mówił biskup.

Reklama

Nie zabrakło także odniesienia do zadań, jakie Kościół stawia sobie i wiernym. - Jesteśmy posłani, aby odnajdywać takiego człowieka, który chowa się swoim smutku i rozpaczy. Jeśli my do tych ludzi nie wyjdziemy, oni nigdy do nas nie przyjdą. Jako cały Kościół mamy być Kościołem wychodzącym do ludzi i przychodzącym do Chrystusa. Wychodzącym w chrystusowym pokoju, posłani w imię Chrystusa, aby później głosić zwycięstwo, które dokonuje się w Jezusie - powiedział bp Jacek.

Podczas homilii kaznodzieja wskazał na przyczyny odejścia grzechu Adama i Ewy. - Jeśli człowiek przestanie kochać, staje się ziemią niczyją, a na takiej ziemi bardzo szybko zaczynają rosnąć chwasty. Nie pozwólcie, abyście nie stali się ziemią niczyją, bo inaczej łatwo można stracić powołanie. Jeśli człowiek nie kocha, nie pielęgnuje, nie dogląda i nie czuwa, zawsze będzie pokusa skierowania się ku drzewu poznania dobra i zła. Pokusa własnego myślenia, własnej wizji kapłaństwa i pokusa własnej wizji duszpasterska. Gdy idziemy do kapłaństwa, musimy patrzeć na Jezusowy styl duszpasterstwa i kapłaństwa. Patrzmy na Maryję, je słowa „Oto ja służebnica Pańska” wskazują - „Oto ja jestem do twojej dyspozycji. Maryja uczy, że na pierwszym miejscu trzeba słuchać, na drugim rozważać, a później usłyszane i rozważone słowo należy wprowadzać w życie codzienne - podsumował bp Jacek.

Po homilii przedstawieni zostali kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu: kl. Eryk Cichocki, kl. Dawid Gola; kl. Maciej Kornalski; kl. Marcin Krawczak; kl. Hubert Małysiak; kl. Michał Poniewierski; kl. Wojciech Wiącek.  Alumni, odpowiadając na zadane przez biskupa pytania, wyrazili pragnienie gotowości oddania się na służbę Bogu i ludziom. Obrzęd zakończyła modlitwa z błogosławieństwem. 

Przed błogosławieństwem eucharystycznym, ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej odmówił modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego bp. Nankera. Modlitwa ta jest odmawiania każdego 8. dnia miesiąca.

Po błogosławieństwie bp Jacek wraz z kapłanami i asystą przeszedł w procesji do kaplicy św. Józefa. W trakcie procesji śpiewano Litanię do św. Józefa. Po dojściu na miejsce biskup wypowiedział słowa Aktu zawierzenia Archidiecezji wrocławskiej opiece św. Józefa. Było to symboliczne zakończenie Roku św. Józefa, który trwał od 8 grudnia 2020 roku.

2021-12-08 22:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

To nie koniec, ale początek...

2022-10-05 21:21

O. Jan Maria Szewek

W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

 W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik  publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    W uroczystość św. Franciszka z Asyżu trzej bracia z Polski i jeden z Ukrainy w bazylice Franciszkanów w Krakowie publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    Podczas liturgii wierni modlili się o dary Ducha Świętego dla nich, aby z każdym dniem coraz bardziej upodabniali się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego woli Ojca; aby ponad wszystko pragnęli mieć Bożego ducha i pozwolili prowadzić się Jego uświęcającemu działaniu; aby Bóg podtrzymywał w nich żywą miłość do ubóstwa, do życia braterskiego i do Kościoła; aby im pobłogosławił, uświęcił i konsekrował ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję