Reklama

Niedziela Wrocławska

Kandydatura i zakończenie Roku św. Józefa

7 alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

ks. Łukasz Romańczuk

Eucharystii w katedrze wrocławskiej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Po błogosławieństwie biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej oficjalnie zakończył Rok św. Józefa w naszej archidiecezji.

Na samym początku homilii, bp Jacek wskazał na dzisiejszą uroczystość. - Przeżywamy w liturgii Kościoła jedną z najpiękniejszych uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W połowie adwentu spoglądamy na Maryję, która jest matką nas i naszych rodzin. Jest Ona także matką i formatorką powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych - mówił hierarcha, stwierdzając też, że cały adwent napełniony jest obecnością Maryi, bo przecież wraz z Nią oczekujemy na Boże Narodzenie. Stąd też mówimy o czasie adwentu jako radosnym.

Reklama

W dalszej części można było usłyszeć i istocie uroczystości i ważności w kontekście dzieła zbawienia. Biskup Kiciński zaznaczył, że wolność od grzechu w życiu Maryi nie jest na równi od wolności od bólu i cierpienia.

W nawiązaniu do liturgii słowa bp Kiciński mówił o trzech ważnych aspektach Mowa o dramacie raju, zapowiedzi zwycięstwa i zwiastowaniu. Po omówieniu każdego z tych elementów kaznodzieja zwrócił się do kleryków. - Jako osoby wierzące i ci, którzy zostali powołani do kapłaństwa, uczestniczymy w tych trzech wydarzeniach. Rozgrywają się one na naszych oczach. Dzisiejszy człowiek również doświadcza również dramatu raju, zapowiedzi zwycięstwa i zwiastowania. Jesteśmy powołani do tego, aby iść dzisiaj do tych ludzi, którzy utracili raj i odwrócili się od drzewa życia. Obecnie tym drzewem życia jest Kościół, a owocem dającym nieśmiertelność Eucharystia. Waszym zadaniem drodzy bracia, którzy za chwilę powiecie tak, jest pójście do tych ludzi, którzy utracili raj i w sposób świadomy i dobrowolny wybrali drzewo poznania dobra i zła, a przez to doświadczają rozczarowania, są zawiedzeni, porzuceni i zrozpaczeni - mówił biskup.

Nie zabrakło także odniesienia do zadań, jakie Kościół stawia sobie i wiernym. - Jesteśmy posłani, aby odnajdywać takiego człowieka, który chowa się swoim smutku i rozpaczy. Jeśli my do tych ludzi nie wyjdziemy, oni nigdy do nas nie przyjdą. Jako cały Kościół mamy być Kościołem wychodzącym do ludzi i przychodzącym do Chrystusa. Wychodzącym w chrystusowym pokoju, posłani w imię Chrystusa, aby później głosić zwycięstwo, które dokonuje się w Jezusie - powiedział bp Jacek.

Reklama

Podczas homilii kaznodzieja wskazał na przyczyny odejścia grzechu Adama i Ewy. - Jeśli człowiek przestanie kochać, staje się ziemią niczyją, a na takiej ziemi bardzo szybko zaczynają rosnąć chwasty. Nie pozwólcie, abyście nie stali się ziemią niczyją, bo inaczej łatwo można stracić powołanie. Jeśli człowiek nie kocha, nie pielęgnuje, nie dogląda i nie czuwa, zawsze będzie pokusa skierowania się ku drzewu poznania dobra i zła. Pokusa własnego myślenia, własnej wizji kapłaństwa i pokusa własnej wizji duszpasterska. Gdy idziemy do kapłaństwa, musimy patrzeć na Jezusowy styl duszpasterstwa i kapłaństwa. Patrzmy na Maryję, je słowa „Oto ja służebnica Pańska” wskazują - „Oto ja jestem do twojej dyspozycji. Maryja uczy, że na pierwszym miejscu trzeba słuchać, na drugim rozważać, a później usłyszane i rozważone słowo należy wprowadzać w życie codzienne - podsumował bp Jacek.

Po homilii przedstawieni zostali kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu: kl. Eryk Cichocki, kl. Dawid Gola; kl. Maciej Kornalski; kl. Marcin Krawczak; kl. Hubert Małysiak; kl. Michał Poniewierski; kl. Wojciech Wiącek.  Alumni, odpowiadając na zadane przez biskupa pytania, wyrazili pragnienie gotowości oddania się na służbę Bogu i ludziom. Obrzęd zakończyła modlitwa z błogosławieństwem. 

Przed błogosławieństwem eucharystycznym, ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej odmówił modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego bp. Nankera. Modlitwa ta jest odmawiania każdego 8. dnia miesiąca.

Po błogosławieństwie bp Jacek wraz z kapłanami i asystą przeszedł w procesji do kaplicy św. Józefa. W trakcie procesji śpiewano Litanię do św. Józefa. Po dojściu na miejsce biskup wypowiedział słowa Aktu zawierzenia Archidiecezji wrocławskiej opiece św. Józefa. Było to symboliczne zakończenie Roku św. Józefa, który trwał od 8 grudnia 2020 roku.

2021-12-08 22:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Utrwalona miłość do gór. Ku pamięci tragicznie zmarłego w Tatrach Pawła

2022-01-19 20:36

[ TEMATY ]

Tatry

wystawa fotografii

Monika Jaworska

Rodzice Pawła z Franiem na wystawie.

Rodzice Pawła z Franiem na wystawie.

Paweł był miłośnikiem wędrówek górskich i fotografowania. Od 15 lat służył przy ołtarzu jako ministrant, a później lektor w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Angażował się też przy budowie stajenki Bożonarodzeniowej i organizacji Orszaku Trzech Króli. Zginął tragicznie w sierpniu 2021 r. w Tatrach.

Jego rodzice Barbara i Ireneusz Mendrochowie z Domowego Kościoła wraz z rodzeństwem postanowili przygotować wystawę zdjęć widoków gór, jakie 22-latek wykonywał aparatem analogowym. Zatytułowali ją: „W górach jest wszystko to, co kocham”.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: wesprzyjmy Ukrainę w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej

2022-01-21 13:46

[ TEMATY ]

Ukraina

CCEE

Adobe Stock

Do wsparcia Ukrainy w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej wezwało wspólnotę międzynarodową Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Tworzą je: przewodniczący – abp Gintaras Grušas z Litwy oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i bp László Német z Serbii. Zaapelowali oni do chrześcijan o modlitwę o to, aby kryzys został przezwyciężony wyłącznie na drodze dialogu.

Oto polskie tłumaczenie treści dzisiejszego apelu Prezydium CCEE:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję