Reklama

Niedziela w Warszawie

Zakończenie Roku św. Józefa w Józefosławiu

To jest zakończenie roku, ale nie zamykamy rozdziału św. Józefa, bo to jest przepiękny Święty, który powinien nam towarzyszyć każdego dnia w naszym życiu – powiedział w bp Rafał Markowski.

Biskup Markowski przewodniczył Eucharystii w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele św. Józefa Opiekuna Pracy w podwarszawskim Józefosławiu.

Kościół ten był jednym z trzech jubileuszowych kościołów stacyjnych archidiecezji warszawskiej w Roku św. Józefa, który został ogłoszony przez papieża Franciszka Specjalnym Listem „Patris Corde” 8 grudnia 2020 r.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła nowenna do patrona parafii, w której oprócz próśb dużo było podziękowań za cudowną interwencje św. Józefa - uzdrowienia, pomoc w rozwiązywaniu spraw finansowych, rodzinnych, w znalezieniu pracy.

Reklama

W trakcie Eucharystii został odmówiony Akt Zawierzenia św. Józefowi oraz odśpiewany przez scholę parafialną Hymn „Do św. Józefa – Opiekuna pracy”, którego słowa, jak i muzykę napisał proboszcz parafii- ks. Marek Przybylski.

W kazaniu bp Markowski nawiązał do Ewangelii o Zwiastowaniu (Łk 1, 26-38). Wskazując na Maryję i Józefa, mówił o przyjmowaniu woli Boga, które jest nieustannym mówieniem tak, rezygnacją ze swoich planów, marzeń, wielką odwagą i ufnością wobec Niego. Mówił o ich wielkiej wierze, o tym, że dojrzewała ona przez całe ich życie oraz o tym, że potrafili zawierzyć. Dzięki temu nastąpiła najważniejsza chwila na ziemi.

Hierarcha podjął również temat naszej wiary i wolności. - Mówiąc o wierze mówimy o swoim życiu. Nie o słowa chodzi, ale o nasze życie oparte o Ewangelię, o Dekalog, o najważniejsze przykazanie miłości Boga i człowieka - powiedział. - Tylko i wyłącznie życiem możemy potwierdzić naszą wiarę- podkreślił bp Markowski, uzupełniając, że będąc ludźmi wolnymi możemy Bogu powiedzieć tak, ale i możemy Bogu powiedzieć również nie.

Na zakończenie homilii hierarcha skierował do wiernych przesłanie: - Obchodząc tę uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP prośmy Maryję i Józefa aby wypraszali nam łaskę żywej i prawdziwej wiary, która oznacza życie oparte o Ewangelię, Modlitwę, sakramenty. Prośmy o tę żywą obecność Boga w naszym życiu, o tę wielką umiejętność, którą posiadali Józef i Maryja mówiąc Bogu codziennie „niech się dzieje Twoja Wola”.

2021-12-10 07:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję