Reklama

Kościół

Katowice: kanoniczne objęcie urzędu przez Arcybiskupa Koadiutora Adriana Galbasa

W Kurii Metropolitalnej odbyło się kanoniczne objęcie urzędu przez Arcybiskupa Koadiutora Adriana Galbasa. Inaugurację jego posługi duszpasterskiej zaplanowano na sobotę, 5 lutego. Odbędzie się ona w katedrze Chrystusa Króla.

[ TEMATY ]

Katowice

Bp Adrian Galbas

twitter.com/EpiskopatNews /Foto: Ks. Tomasz Wojtal/Foto Gość

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego nowo mianowany Arcybiskup Koadiutor wobec biskupa katowickiego oraz Kolegium Konsulatorów przedstawił list apostolski kierujący go tej posługi.

W słowie skierowanym do abp. Galbasa, metropolita katowicki - abp Wiktor Skworc zaznaczył, że przed Kościołem Katowickiem wyłania się „ściśle określony czas wspólnej drogi”. Nawiązał w ten sposób do „obchodów 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski i duszpasterskich przygotowań do jubileuszu 100-lecia istnienia kościelnej struktury, diecezji śląskiej vel katowickiej, utworzonej dnia 28 października 1925 roku bullą Vixtum Poloniae Unitas.” Jednocześnie zwrócił uwagę, że po raz drugi w niespełna 100-letniej historii diecezji, otrzymuje ona koadiutora.

Abp Skworc wskazał też na wyzwania eklezjalne i społeczne jakie stoją przed Kościołem na Górnym Śląsku, zwłaszcza transformację branży górniczej, która do roku 2049 ma zostać całkowicie zlikwidowana. – Bez niej Górny Śląsk będzie zupełnie inny; inny będzie Kościół na Górnym Śląsku – powiedział. Dodał, że „wraz z końcem wydobywania węgla kamiennego czeka nas głęboka przemiana kulturowa, która dotyka tak ważnego dla mieszkańców regionu etosu sumiennej pracy, rzetelności, solidarności i wytrwałości w przeciwnościach oraz umiłowania rodziny i wiary”.

Spoglądając na działania bieżące abp Skworc stwierdził, że „jesteśmy na ścieżce realizowania II Synodu Archidiecezji Katowickiej, zakończonego w roku 2016. Przypomniał, że jesteśmy też „na drodze synodu o synodalności”. – Archidiecezja buduje konieczne struktury służące synodalnemu wysłuchaniu i mobilizuje lud Boży – podkreślił.

Wskazując na wizję Kościoła realizowaną w Archidiecezji Katowickiej przywołał m.in. Sobór Watykański II, postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie oraz dzieło I Synodu diecezjalnego, którego uchwały podpisał bp H. Bednorz w 1975 roku. – Trwałe tu było i jest dążenie, aby parafie były wspólnotami wspólnot, ożywianymi działalnością ruchów i stowarzyszeń katolickich – podkreślił abp Skworc.

Reklama

Za Janem Pawłem II stwierdził, że Śląsk to „zagłębie pracy i modlitwy”. Apelował, by nie zapomnieć „dziedzictwa pokoleń, których jesteśmy spadkobiercami”. – Rodzina i Kościół są powołane do ich transmisji przez pokolenia i o tym zadaniu nie możemy zapomnieć – powiedział. – Człowiek jako żyjący obraz Boga jest najważniejszy. W nowej, pandemicznej, inflacyjnej, pełnej zagrożeń, niepewnej i chaotycznej rzeczywistości trzeba nam wrócić do wartości podstawowych: porozumienia i dialogu, wzajemnej pomocy, „kultury troskliwości” – jak to ujmuje papież Franciszek. Wszystkimi relacjami powinna rządzić miłość i sprawiedliwość, którym „matkuje” Pani Piekarska, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej - zaznaczył abp Skworc.

Po kanonicznym objęciu urzędu przez Arcybiskupa Koadiutora Adriana Galbasa odbyło się zebranie, w którym uczestniczyli pracownicy Kurii Metropolitalnej i duchowni posługujący w instytucjach archidiecezjalnych.

Po jego zakończeniu abp Skworc udzielił krótkiego wywiadu dla Radia eM:

„Mieliśmy to szczęście, że z Księdzem Arcybiskupem Koadiutorem rozpoczęliśmy dzień od wspólnej modlitwy - Eucharystii. Modliliśmy się za siebie nawzajem, modliliśmy się za Kościoły, w których pracujemy. Odtąd wspólnie posługiwać będziemy Kościołowi katowickiemu. Ale myśleliśmy też o Kościele w Ełku, który niejako przygotował Księdza Biskupa Adriana do posługi w Archidiecezji Katowickiej. Cieszymy się także jego korzeniami, bo jest człowiekiem z tej ziemi. Urodził się w Bytomiu. I wspominał swoją młodość związana właśnie z tym miastem.

(…)

Reklama

Dzisiaj Ksiądz Arcybiskup Adrian jako koadiutor objął formalnie - kanonicznie swój urząd. Ale będzie jeszcze niejako „dopowiedzenie” duszpasterskie, bo ustaliśmy, że 5 lutego, tj. w sobotę, rozpocznie swoją posługę liturgiczną, duszpasterską w naszej archidiecezji. Polecam modlitwie posługę Księdza Arcybiskupa Koadiutora, który zgodnie z Prawem Kanonicznym będzie moim następcą. Chcemy go wspierać i jak najlepiej przygotować do tej posługi ułatwiając mu poznanie i Archidiecezji Katowickiej, ale także i problemów Górnego Śląska, których nie jest tu mało.

(…) Pracuję nad tym, żeby przygotować dekret na wikariusza generalnego, bo taki dekret powinien otrzymać. W tym dekrecie będą wyszczególnione szczególne zadania i obowiązki, które [Arcybiskup Koadiutor] będzie podejmował w diecezji. Jednym z wielu obowiązków będzie wizytacji parafii, bierzmowanie, ale także obowiązek włączenie się w to, w co już jest zaangażowany biskup Adrian, tj. w drogę synodalną, którą cały Kościół przeżywa. Będziemy go prosili, aby cały ten proces animował w naszej diecezji”.

2021-12-15 16:30

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg ma plan dla każdego - rozmowa z bp. Adrianem Galbasem

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Jeśli będąc księdzem, będziesz człowiekiem, to będzie to dobre i udane kapłaństwo. Ksiądz musi być przede wszystkim osobą, nie osobistością – podkreśla w rozmowie z KAI bp Adrian Galbas SAC. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej wyjaśnia także, dlaczego ciągnie go do osób, które z Bogiem mają "pod górkę" i wyjaśnia, dlczego lubi z nimi rozmawiać.

Publikujemy treść rozmowy

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję