Reklama

Watykan

Watykańskie nagrody dla dwóch jezuickich naukowców

Watykańska Fundacja Centesimus Annus pro Pontifice nagrodziła dwóch jezuickich naukowców za ich działania w dziedzinie promocji dobra wspólnego i ekologii integralnej. Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata w konkursie „Ekonomia i społeczeństwo”. W tym roku wystartowało w nim 30 naukowców z 14 krajów świata.

[ TEMATY ]

Watykan

nagroda

jezuici

Wręczając wyróżnienia kard. Pietro Parolin przypomniał, że celem etyki, na której bazuje Katolicka Nauka Społeczna jest m.in. zapobieżenie niebezpieczeństwu stania się niewolnikami pieniądza oraz konieczność wzięcia troski i odpowiedzialności za drugiego. Ten cel m.in. stoi u podstaw watykańskiego konkursu, którego głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo nauki społecznej Kościoła i jej aplikacja na nasze czasy.

Temu poświęcone były właśnie prace dwóch nagrodzonych jezuitów, Patricka Riordana i Jaime Taty. Pierwszy wykłada filozofię polityczną na uniwersytecie w Oxfordzie i zajmuje się badaniem tego, jak społeczne nauczanie katolickie i zasada dobra wspólnego mogą być przekładane na sferę publiczną. Drugi pracuje na Papieskim Uniwersytecie Comillias, gdzie wykłada ekologię i etykę. W nagrodzonej pracy wskazał on, jak m.in. papieskie nauczanie - od „Rerum novarum” zaczynając a na „Laudato sì” kończąc – może pomóc w lepszym zrozumieniu obecnego kryzysu ekologicznego i w znalezieniu na niego adekwatnych odpowiedzi.

2021-12-17 16:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzięki popularności Franciszka oblężenie w Muzeach Watykańskich

[ TEMATY ]

Watykan

muzea

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Popularność papieża Franciszka odbija się negatywnie na Muzeach Watykańskich. Turyści chcący zobaczyć papieża, odwiedzają też watykańskie zbiory. W 2013 r. było ich bez mała 5,5 mln. Tak wielki przepływ zwiedzający stanowi zagrożenie dla zgromadzonych w Watykanie eksponatów. Niezbędna jest ich stała ochrona i konserwacja, a to wymaga większych nakładów finansowych.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję