Reklama

Świat

Wszyscy porwani na Haiti misjonarze zostali uwolnieni

Dokładnie dwa miesiące po porwaniu, 12 z grupy 17 misjonarzy przetrzymywanych przez terrorystów na Haiti zostało uwolnionych. Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych i Kanady protestanci należą do organizacji religijnej Christian Aid z siedzibą w Ohio, która oprócz głoszenia Ewangelii zajmuje się także działalnością charytatywną, edukacyjną i zdrowotną.

[ TEMATY ]

Haiti

misjonarze

porwania

Karol Porwich

Pięcioro przetrzymywanych uwolniono w okresie od listopada do początku grudnia. Wśród nich były kobiety i dzieci, należące do rodzin porwanych misjonarzy. Teraz wszyscy znaleźli się na wolności. „Dziękujemy Bogu, który wysłuchał naszych modlitw” - mówili członkowie wspólnoty do dziennikarzy, którzy towarzyszyli im w drodze na lotnisko w stolicy Haiti Port-au-Prince. Zapewniali, że czują się dobrze i w niewoli nie doznali żadnych obrażeń.

Nieznane są za to żadne szczegóły ich uwolnienia. Nie wiadomo czy zapłacono gigantyczny okup, którego żądali porywacze. Według władz gang Mawozo, który dokonał porwania, od miesięcy działający na Haiti przy granicy z Republiką Dominikany, zażądał miliona dolarów za osobę.

Misjonarze porwani 16 października wracali wraz z rodzinami z wizyty w sierocińcu położonym ok. 30 km od Port-au-Prince. Ich autobus został zaatakowany przez uzbrojonych mężczyzn, którzy zmusili ich do opuszczenia pojazdu.

Episkopat Haiti od samego początku był zaangażowany w próby uwolnienia porwanych. Biskupi zwracali uwagę, że podobne wydarzenia, coraz częstsze w pogrążonym w biedzie i chaosie kraju, mają także negatywny wpływ na gospodarkę. Episkopat wzywał rządzących i policję do podejmowania odpowiednich środków, aby przywrócić porządek na Haiti i zakończyć falę porwań. Biskupi podkreślali także, że ważną kwestią jest zbadanie, kto zaopatruje gangi w broń i amunicję.

2021-12-17 17:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież solidaryzuje się z ofiarami huraganu „Matthew” na Haiti

[ TEMATY ]

Haiti

The U.S. Army / Foter.com / CC BY

Wyrazy smutku i współczucia przekazał Franciszek mieszkańcom Haiti, doświadczonym niszczycielskim huraganem „Matthew”. W depeszy przesłanej na ręce przewodniczącego episkopatu tego kraju kard. Chibly’ego Langloisa sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin zapewnił, że papież łączy się w modlitwie z bólem wszystkich, którzy stracili swych bliskich i swoje mienie w wyniku kataklizmu.

„Pozdrawiając i zachęcając do solidarności w działaniu w czasie tej nowej próby, której doznał Wasz kraj, Ojciec Święty powierza wszystkich Haitańczyków macierzyńskiej opiece Matki Bożej Wieczystej Pomocy i udziela im, jako gwarancji pociechy i nadziei, błogosławieństwa apostolskiego” – czytamy w depeszy z Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom; m.in. takim jak chiński TikTok

2023-01-26 07:17

[ TEMATY ]

TikTok

pixabay.com

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych.

Rządowe centrum cyberbezpieczeństwa, którego częścią jest wywiad elektroniczny (CSE – Communications Security Establishment) przygotowuje nowe rekomendacje dla Kanadyjczyków w sprawie używania TikToka i innych aplikacji, które po zainstalowaniu na telefonie próbują uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych – podały kanadyjskie media. W minionych miesiącach w USA pracownikom federalnym zakazano korzystania z TikToka ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję