Reklama

Świat

Wszyscy porwani na Haiti misjonarze zostali uwolnieni

Dokładnie dwa miesiące po porwaniu, 12 z grupy 17 misjonarzy przetrzymywanych przez terrorystów na Haiti zostało uwolnionych. Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych i Kanady protestanci należą do organizacji religijnej Christian Aid z siedzibą w Ohio, która oprócz głoszenia Ewangelii zajmuje się także działalnością charytatywną, edukacyjną i zdrowotną.

[ TEMATY ]

Haiti

misjonarze

porwania

Karol Porwich

Pięcioro przetrzymywanych uwolniono w okresie od listopada do początku grudnia. Wśród nich były kobiety i dzieci, należące do rodzin porwanych misjonarzy. Teraz wszyscy znaleźli się na wolności. „Dziękujemy Bogu, który wysłuchał naszych modlitw” - mówili członkowie wspólnoty do dziennikarzy, którzy towarzyszyli im w drodze na lotnisko w stolicy Haiti Port-au-Prince. Zapewniali, że czują się dobrze i w niewoli nie doznali żadnych obrażeń.

Nieznane są za to żadne szczegóły ich uwolnienia. Nie wiadomo czy zapłacono gigantyczny okup, którego żądali porywacze. Według władz gang Mawozo, który dokonał porwania, od miesięcy działający na Haiti przy granicy z Republiką Dominikany, zażądał miliona dolarów za osobę.

Misjonarze porwani 16 października wracali wraz z rodzinami z wizyty w sierocińcu położonym ok. 30 km od Port-au-Prince. Ich autobus został zaatakowany przez uzbrojonych mężczyzn, którzy zmusili ich do opuszczenia pojazdu.

Episkopat Haiti od samego początku był zaangażowany w próby uwolnienia porwanych. Biskupi zwracali uwagę, że podobne wydarzenia, coraz częstsze w pogrążonym w biedzie i chaosie kraju, mają także negatywny wpływ na gospodarkę. Episkopat wzywał rządzących i policję do podejmowania odpowiednich środków, aby przywrócić porządek na Haiti i zakończyć falę porwań. Biskupi podkreślali także, że ważną kwestią jest zbadanie, kto zaopatruje gangi w broń i amunicję.

2021-12-17 17:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Św. Leokadia

[ TEMATY ]

św. Leokadia

Sitomon/pl.wikiedia.org

Krypta św. Leokadii w Oviedo

Krypta św. Leokadii w Oviedo

9 grudnia przypada wspomnienie Leokadii z Toledo (zm. ok. 304) – dziewicy, męczennicy i świętej Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję