Reklama

Kościół

Abp Skworc: Bądźmy posłańcami pokoju

Bądźmy posłańcami pokoju – życzył w Kurii Metropolitalnej abp Wiktor Skworc. Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli przedstawiciele służb, władze województwa i samorządowcy. Wydarzenie miało miejsce po prawie dwuletniej przerwie związanej z pandemią.

[ TEMATY ]

pokój

abp Wiktor Skworc

youtube.com/printscreen

Przedświąteczne spotkanie jest nie tylko okazją do składania życzeń, ale także do podziękowania za współpracę na różnych płaszczyznach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Jako pierwsi głos zabrali Dorota i Jan Anderka, diecezjalna para Domowego Kościoła. – Abyśmy wszyscy potrafili przyjąć Boga do naszych serc, aby mógł zagościć w naszych rodzinach, abyśmy zapraszali go do wszystkich przestrzeni, w których żyjemy – życzyli zgromadzonym w Kurii.

Świąteczne życzenia składali m. in. wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała), wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, prezydent Katowic Marcin Krupa i wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk.

W związku z reżimem sanitarnym zaniechano tradycyjnego gestu łamania się opłatkiem. – Potraktujemy ten gest duchowo, jako przełamanie wszystkich nieprzyjemności, smutków, żalów. Zanieśmy dobrego ducha do swoich domów i do naszych miejsc pracy – zachęcał dyrektor wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, Łukasz Pach.

Gospodarz wydarzenia abp Wiktor Skworc życzył zgromadzonym błogosławionych i pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia. – Tajemnica bliskości Boga objawia się w Jezusie Chrystusie, który przychodzi do nas w noc Bożego Narodzenia. Doświadczamy miłości Boga i uświadamiamy sobie, że On przychodzi do nas dzisiaj przede wszystkim w Eucharystii – powiedział metropolita katowicki.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, skoncentrowanego wokół Mszy św. zachęcił do pełnego udziału w Mszach św. w parafiach. – Eucharystia kończy się uświadomieniem nam wszystkim, że jesteśmy posłani w pokoju. To też są moje życzenia, abyśmy czuli się i byli posłańcami pokoju – zakończył i zaprosił na kolejne spotkanie przed świętami Wielkanocnymi.

Składanie życzeń w katowickiej kurii przeplatane jest wspólnym śpiewem kolęd. W tym roku uczestnikom świątecznego spotkania towarzyszyli artyści i chórzyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którzy przybili do Katowic wraz z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem.

Podziel się cytatem

Nie zabrakło też światła betlejemskiego przekazanego przez harcerzy oraz prezentów. Uczestnicy spotkania otrzymali świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz specjalny numer „Gościa Niedzielnego” poświęcony nowemu śląskiemu błogosławionemu, ks. Janowi Franciszkowi Masze.

2021-12-22 17:45

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: górale z całego świata modlili się o pokój na świecie

[ TEMATY ]

pokój

górale

Zakopane

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Mszą św. z udziałem górali z całego świata rozpoczął się korowód przez miasto na rozpoczęcie 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który potrwa do 26 sierpnia.

Eucharystii w kościele św. Krzyża w Zakopanem przewodniczył ks. dr Władysław Zarębczan. Celebrans w czasie homilii poprosił, aby każda delegacja zespołu przyłączyła się do apelu o pokój na świecie. Członkowie poszczególnych zespół odczytali jego fragmenty.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję