Reklama

280 lat kościoła w Kamieńcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętem patronalnym ku czci św. Jakuba Apostoła rozpoczęło się w Kamieńcu świętowanie związane z 280. rocznicą budowy świątyni. Zakończone zostanie ono 28 października br., kiedy obchodzone będą jeszcze dwie rocznice: 276. konsekracji kościoła i 35. święceń kapłańskich proboszcza ks. Jerzego Mostowskiego.

Dzieje parafii

Kamieniec, starodawna osada nad jeziorem Kamienieckim, należała z dawien dawna do uposażenia klasztoru Kanoników Regularnych Lateraneńskich, jak tego dowodzi przywilej księcia Mieszka Starego z roku 1145. Zakonnicy ci pojawili się na tym terenie, jak stwierdził w swoim opracowaniu z roku 1969 ks. Władysław Zientarski, prawdopodobnie dzięki Kazimierzowi Odnowicielowi, który osadził ich w pobliskim Trzemesznie. Dzięki ks. Zientarskiemu dowiadujemy się, że kanonicy ci, zapewne już w XIII w. pobudowali drewnianą świątynię ku czci Najświętszej Maryi Panny i założyli parafię, do której należały wioski: Kamieniec, Miława, Płaczkowo, Robakowo, Kamionek i Kątny Młyn-Dysiek. Jej duszpasterzami byli zawsze zakonnicy trzemeszeńscy.

Pierwszy opis parafii i kościoła pochodzi z roku 1521, a zawarty jest w Księdze uposażeń abp. Jana Łaskiego. Proboszczem był wtedy Andrzej ze Stramic. Świątynia drewniana była wybudowana w formie krzyża i nosiła tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Opis wizytacji parafialnej z roku 1608 stwierdza, że drewniany kościół w Kamieńcu był konsekrowany. Miał dwa ołtarze z pięknymi obrazami, a na belce tęczowej w środku kościoła stał krzyż z pasją. Na dzwonnicy wisiały dwa dzwony. Patronem kościoła był już wówczas św. Jakub Mniejszy Apostoł. Po roku 1632 przyłączono do parafii kamienieckiej opuszczony kościół w Rękawczynie wraz z wiernymi Rękawczyna i Słowikowa. Następna wizytacja biskupia z 1639 r. zaznacza, że w głównym ołtarzu znajdował się piękny obraz Najświętszej Maryi Panny. Podczas potopu szwedzkiego, który ogniem i mieczem spustoszył ziemie polskie, ucierpiała również parafia kamieniecka. Szwedzi okradli świątynię z wartościowych przedmiotów, a proboszcza broniącego kościół przed zbeszczeszczeniem, haniebnie zamordowali. Od roku 1678, kiedy proboszczem był ks. Stanisław Kwiatkowski, trwały prace remontowe przy chylącej się ku upadkowi, na skutek starości, świątyni. W tym okresie założono Bractwo św. Józefa. W oddzielnym ołtarzu umieszczono piękny obraz św. Józefa, który - jak mówią o tym wizytacje biskupie - był uznawany przez wiernych za cudowny. Za czasów ks. Alberta Krzyżańskiego parafia kamieniecka doznała ponownie udręki tak ze strony wojsk szwedzkich, jak i rosyjskich. W roku 1707 Kozacy okradli świątynię z drogocennych przedmiotów oraz zabrali srebrne suknie i wota, jakie były zawieszone na obrazach Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa. Były to czasy trudne i niespokojne nie tylko ze względu na wojny i obce wojska, ale także z powodu zarazy, wywołującej wielką śmiertelność mieszkańców, na co wskazuje parafialna księga zmarłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Historia obecnego kościoła

27 sierpnia 1721 r. parafię kamieniecką objął w zarząd ks. Jan Cieński. Ten dzielny duszpasterz, nie szczędząc funduszów, rozebrał zniszczoną świątynię, a na jej miejscu wystawił nową. Było to w latach 1722-24. Nowa świątynia była obszerniejsza i posiadała pięć ołtarzy. W nowo wystawionym, pięknie rzeźbionym ołtarzu umieszczono obraz Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. W bocznych dobudowanych kaplicach umieszczono ołtarz św. Jakuba Apostoła i św. Józefa. W dwa lata później, 27 października 1726 r., zjechał do Kamieńca bp Franciszek Kraszkowski i dokonał konsekracji kościoła.

Od 14 lipca 1747 r. proboszczem był tu ks. Walenty Kędzierski, który kontynuował wielkie dzieło swego poprzednika, doprowadzając wystrój świątyni do końca.

Pierwszym proboszczem niezakonnym, przybyłym z Gniezna w roku 1845, był ks. Jan Maksymilian Klupp, zmarły 30 grudnia 1851 r. i pochowany przy kościele.

Kolejnymi proboszczami parafii kamienieckiej byli: ks. Konstanty Gieburowski (ponad 30 lat kierował parafią), ks. kan. dr Feliks Wartenberg, dziekan ks. Piotr Fibak. Do roku 1924 parafia kamieniecka wchodziła w skład gnieźnieńskiego dekanatu św. Michała, do którego należało również Trzemeszno. Po reorganizacji administracyjnej został utworzony nowy dekanat trzemeszeński, który objął także parafię kamieniecką. W roku 1931 władza duchowna ustanowiła w Kamieńcu wikariusza substytuta, którym został ks. Stanisław Wasilewski. Po roku 1945 proboszczami tej parafii byli: ks. Sylwester Kinecki (1945), ks. Stefan Kaczmarek (1945), ks.Tadeusz Wróbel (1946), ks. Bernard Kwasigroch ( 1948), ks. Leon Lenz (1948), ks. Stefan Smaruj (1950), ks. Józef Eberl (1952), ks. prał. Jan Lewandowski (1960), ks. Zenon Walkowiak ( 1977).

Na przestrzeni tego czasu, co jest szczególną radością każdej parafii, parafia kamieniecka dała Kościołowi swoich kapłanów: bp. Teofila Wilskiego, ks. Kazimierza Mellera i ks. Leonarda Kowalczyka.

Dzieje najnowsze

W lipcu 1985 r. dekretem ówczesnego ordynariusza, kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, parafię w Kamieńcu objął ks. Jerzy Mostowski, dla którego spotkanie z nową placówką okazało się szczególnym wyzwaniem. Kościół, obiekty przynależne do parafii, cmentarz, teren przykościelny - "tym wszystkim trzeba było się zająć". Pierwszą czynnością wykonaną w 1988 r. była wymiana gontów na kościele, położenie podłogi na strychu kościoła i wymiana całej instalacji elektrycznej. Potem przyszły dalsze prace - pobudowano kaplicę przedpogrzebową przy kościele, dostosowując ją stylowo do kościoła; zdjęto cztery warstwy farb olejnych we wnętrzu kościoła, przywracając tym samym zapewne pierwotny stan wnętrza; odnowiono ołtarze i wyzłocono je, podobnie wszystkie figury, ramy obrazów i feretrony; wymieniono drzwi; zagospodarowano teren przykościelny; ułożono chodnik na całym terenie przed kościołem i cmentarzem; zagospodarowano część placu na parking samochodowy; uruchomiono dwa dzwony, które przez kilka lat były wyłączone ze względu na drgania wieży. Dzwony dostały nowe zawieszenie, są uruchamiane elektrycznie i sterowane poprzez komputer. Całe prezbiterium kościoła dostosowano do wymogów nowej liturgii. W tym samym czasie zajęto się także plebanią. Wszystkie te czynności to efekt zaangażowania Księdza Proboszcza i mieszkańców parafii. Gdy wydawało się, że wykonane prace są na tym etapie wystarczające, okazało się - o czym mówi i Ksiądz Proboszcz, że najtrudniejsze przed nami. Po wizji lokalnej, przeprowadzonej 4 listopada 1998 r. przez konserwatora wojewódzkiego Macieja Obremskiego, zostały podjęte plany dalszego remontu kościoła. Założeniem podstawowym było oszalowanie ścian zewnętrznych kościoła i wież, wymiana sufitu kościoła i konserwacja wnętrza. W zwią z decyzją o remoncie kościoła sporządzony został kosztorys wstępny, który na zlecenie wykonawcy: Firmy Budowlanej "Józef Paczka" z Nowego Targu, opracował inż. Henryk Maślarz. Z dniem 1 stycznia 1999 r. gmina Trzemeszno, w oparciu o nowy podział administracyjny kraju, została włączona do woj. wielkopolskiego. Sprawy związane z remontem kościoła znalazły się w gestii Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Gdy w roku 2000 Fundusz Kościelny przyznał parafii dotacje na remont, skłoniło to Księdza Proboszcza do jeszcze bardziej intensywnego działania. Zakonserwowano świątynię na zewnątrz. W listopadzie 2000 r., na zlecenie Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków, Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, inż. Stanisław Ziętkowski wykonał dokumentację techniczną, która ukazała potrzebę szeroko zakrojonych robót naprawczych kościoła. Zaczęło się gromadzenie materiału i załatwianie wszelkich dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia prac. W lipcu 2001 r., w łączności z odpustem parafialnym, parafia przeżywała jubileusz 275-lecia konsekracji kościoła. Uroczystościom przewodniczył bp Stanisław Gądecki.

Na przełomie stycznia i lutego obecnego roku rozpoczęły się prace przy kościele. Został wymieniony sufit w nawie głównej i bocznych kaplicach. Obecnie trwają przygotowania do II etapu prac remontowo-konserwatorskich. Będzie to wymiana odeskowania zewnętrznego ścian, wież kościoła, okien i drzwi.

Ksiądz Proboszcz wspominając swoje 17 lat pobytu w parafii kamienieckiej, jest dobrej myśli w stosunku do zadania, jakie stoi przed nim, jak i przed całą parafią. W tym roku przypada 280. rocznica rozpoczęcia budowy świątyni w Kamieńcu. To dobra okazja, aby pracą dzisiejszego pokolenia mieszkańców parafii uczcić to wydarzenie. " Niech to dzieło - jak mówi ks. Jerzy Mostowski - będzie najlepszym o nas świadectwem".

2002-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję