Reklama

Przed beatyfikacją

Dzieło ks. Markiewicza

Ks. Bronisław Markiewicz (1842-1912) - założyciel Zgromadzenia św. Michała Archanioła będzie beatyfikowany 24 kwietnia 2005 r. Czytelnicy „Niedzieli” mieli już okazję zapoznać się z sylwetką tego wybitnego kapłana. Na łamach naszego tygodnika pisał o ks. Markiewiczu m.in. ks. Sylwester Łącki CSMA (nr 43/2003), przedstawiając kapłana jako nieznanego proroka”, który przepowiedział Papieża Polaka. W dramacie pt. „Bój bezkrwawy” ks. Markiewicz umieścił przepowiednię Anioła Polski: „Najwyżej zaś Pan Bóg Was (Polaków) wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego Papieża!”. Książeczka została wydana po raz pierwszy drukiem w 1908 r., zaś samo spotkanie z Aniołem Polski odbyło się (wg relacji świadków) 3 maja 1863 r. Jednak, jak sam mówił do swoich wychowanków - „nie po cudach i proroctwach poznaje się świętych, ale po wielkiej miłości do Boga”.
W poprzednim numerze „Niedzieli” ks. Edward Data CSMA i ks. Sylwester Łącki CSMA o ks. Markiewiczu pisali w artykule pt. „Oddał swe życie ubogim dzieciom i młodzieży”. W obecnie publikowanym tekście przedstawiony jest charyzmat Michalitów i Michalitek oraz działalność misyjna i wydawnicza Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

Niedziela Ogólnopolska 6/2005

Archiwum Księży Michalitów

Ks. Bronisław Markiewicz wśród wychowanków

Ks. Bronisław Markiewicz wśród wychowanków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charyzmat Zgromadzenia św. Michała Archanioła

Rezygnacja z rzeczy dozwolonych, ale niekoniecznych prowadzi do wolności ducha, ułatwia dyspozycyjność zakonnika, przyczynia się do jego pogody i optymizmu oraz skuteczności w działaniu. Z oddania się Bogu przez chrzest i śluby zakonne wypływa powinność apostolska ukazywania poznanej Prawdy innym. Michalici posłani są szczególnie do dzieci i młodzieży opuszczonej oraz do środowisk, w których - ze względu na zagrożenia życia chrześcijańskiego - działanie wymaga więcej odwagi i zaparcia się siebie. Również ludziom cierpiącym moralnie i fizycznie, zagubionym i wątpiącym ich posługa pomaga w odnalezieniu sensu życia i chrześcijańskiego optymizmu.
Oprócz zgromadzenia męskiego ks. Bronisław Markiewicz dał początek Zgromadzeniu Sióstr św. Michała Archanioła (Michalitkom) oraz ruchom apostolskim, które skupiają duchownych i świeckich. Z naszym Zgromadzeniem związani są także byli wychowankowie i byli pracownicy różnych michalickich instytucji wychowawczych. Do prężnych ruchów zaliczają się też: Ruch Czcicieli św. Michała Archanioła oraz Rycerstwo św. Michała Archanioła. Wszyscy razem tworzą michalicką rodzinę.
Aktywność apostolska Zgromadzenia koncentruje się na pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży szczególnie zaniedbanej moralnie i materialnie. Prowadzi ono kilka domów dziecka (Prałkowce k. Przemyśla, Pawlikowice k. Wieliczki i Marki k. Warszawy) oraz oratoria (Warszawa Bemowo, Toruń, Krosno, Stalowa Wola), w których dzieci i młodzież otrzymują pomoc w nauce, w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, często także posiłek.
Pracy wychowawczej służą liczne kolonie i obozy wakacyjne, różne grupy i ruchy działające przy naszych placówkach, praca katechetyczna i duszpastersko-rekolekcyjna. W pracy duszpasterskiej - Michalici niosą Ewangelię szczególnie środowiskom zaniedbanym religijnie. Uczą pracowitości, oszczędności i wytrwałości, a także ukazują wartość i piękno życia, w którym człowiek stawia Boga na pierwszym miejscu.

Reklama

Działalność zagraniczna i misyjna

Michalici pracują także poza granicami Polski. Na kontynencie europejskim można ich spotkać w Niemczech, we Włoszech (w najstarszym sanktuarium św. Michała Archanioła na Monte S. Angelo - w Gargano), w Austrii, we Francji, w Szwajcarii, na Białorusi i Ukrainie. Ponadto Zgromadzenie św. Michała Archanioła ma placówki w Kanadzie, Paragwaju, Argentynie i na Dominikanie oraz na Antylach Holenderskich. Na antypodach Michalici pracują w Australii i Papui-Nowej Gwinei.
Praca w krajach rozwiniętych to przede wszystkim prowadzenie parafii, duszpasterstwo i katecheza oraz prowadzenie placówek oświatowo-wychowawczych.
W krajach misyjnych Michalici prowadzą typową pracę misyjno-ewangelizacyjną w ramach kultur, w które weszli. Budują również szkoły i placówki wychowawcze, prowadzą domy dziecka i inne dzieła miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działalność wydawnicza

Na polu ewangelizacyjnym i wydawniczym spore osiągnięcia ma Wydawnictwo Michalineum, które dziś należy do czołowych wydawnictw katolickich w Polsce. Rocznie publikuje wiele nowych, własnych tytułów książek, setki tysięcy kalendarzy ściennych i kieszonkowych. Na całym świecie znane są jego albumy z podróży papieskich, wydawane w różnych językach. Wydawnictwo Michalineum współpracuje z wydawnictwami: Libreria Editrice Vaticana oraz Editions du Signe. Wydaje też znane czasopisma: Powściągliwość i Praca oraz Któż jak Bóg!
Miesięcznik Powściągliwość i Praca został założony przez ks. Markiewicza w 1898 r. w Miejscu Piastowym. Był czytany przez ówczesne społeczeństwo, szczególnie przez elity, z entuzjazmem i aprobatą, ale też i z niepokojem. Artykuły poruszające problemy społeczne i przewidujące bliski upadek istniejących struktur społeczno-politycznych budziły niepokój u zwolenników tzw. starego reżimu, zaś aprobatę wszystkich zyskiwały artykuły dotyczące wychowania. Od 1898 r. miesięcznik ukazywał się bez przerwy do września 1914 r. - I wojna światowa uniemożliwiła wydawanie czasopisma. Od stycznia 1920 r. ukazały się tylko cztery zeszyty, ponieważ wybuch wojny ze Związkiem Radzieckim znowu zablokował wydawanie miesięcznika. Jednak od roku 1925 Powściągliwość i Praca zaczęła znów się ukazywać i tak było do września 1939 r. Po II wojnie światowej władze PRL-u nie wydały zgody na wydawanie pisma. Ale w latach 1966-74 czasopismo wydawane było w formie maszynopisu do użytku wewnętrznego. Powstanie „Solidarności” w 1980 r. stworzyło szansę odrodzenia Wydawnictwa i wydawania miesięcznika. Stało się to dopiero we wrześniu 1983 r. Od tego czasu pismo jest wydawane w Markach i ukazuje się do dziś.
Dwumiesięcznik Któż jak Bóg! powstał 13 lat temu. Jest to organ ruchu apostolskiego Czcicieli i Rycerzy św. Michała Archanioła. Pogłębia teologiczne podstawy kultu św. Michała Archanioła oraz aniołów, opierając się na Piśmie Świętym, nauce Ojców Kościoła, pismach świętych i świadectwach współcześnie żyjących ludzi. Przypomina, że z aniołami tworzymy Mistyczne Ciało Chrystusa. Wskazuje na konieczność walki z szatanem i odpędzania złych duchów mocą Chrystusa. Jego głównym celem jest pogłębienie wiedzy i świadomości na temat aniołów i ich roli w dziejach Zbawienia.

Reklama

*

Bądźmy wierni zasadzie, według której nie należy używać złych środków dla osiągnięcia dobrych celów; zwłaszcza że jesteśmy wyznawcami religii katolickiej, której zasady wprowadzone w czyn przynoszą obok pożytków moralnych także dobra materialne (...).
Podnosząc bowiem poziom moralny ludu, znajdziesz w nim sprawiedliwych sąsiadów i sumiennych pracowników (...).

Ks. Bronisław Markiewicz

*

Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i na ciele.

Ks. Bronisław Markiewicz

*

Praca związana z oświatą ludu i podnoszeniem jego dobrobytu tylko wówczas wyda błogosławione owoce tutaj i w wieczności, gdy oprzemy się na niewzruszonej podstawie, to jest na podstawie, którą podaje Kościół katolicki. W przeciwnym razie będziemy budowali na piasku...

Ks. Bronisław Markiewicz

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję