Reklama

Niedziela Częstochowska

Zmarła Maria Żmigrodzka, wybitny filolog polski, publicystka „Niedzieli”

W wieku 90 lat zmarła 12 stycznia w Częstochowie Maria Żmigrodzka, wybitny filolog polski, publicystka m.in. Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Maria Żmigrodzka urodziła się w 1931 r. w Częstochowie w rodzinie Jana Sołdrowskiego i Heleny z d. Pustułkówna. Jej ojciec Jan Sołdrowski (1889 – 1970) był wybitnym pedagogiem, działaczem społecznym, kulturoznawcą, polonistą, również publicystą „Niedzieli”. Był odznaczony orderem papieskim „Pro Eccelesia et Pontitice” (1969). Maria Żmigrodzka była absolwentką katolickiego Gimnazjum i Liceum „Nauka i Praca” w Częstochowie (1950), krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1953) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (1958). W latach 1953-91 była nauczycielką języka polskiego w szkołach podstawowych i średnich Częstochowy. Maria Żmigrodzka była związana z harcerstwem. Była współzałożycielką i przyboczną odrodzonej po wojnie XX Częstochowskiej Żeńskiej Drużyny Harcerek (CŻDH) im. Wandy Chmurskiej przy Gimnazjum i Liceum „Nauka i Praca” w Częstochowie (1946-49), członkiem drużyny drużynowych przy Komendzie Żeńskiego Hufca Harcerek w Częstochowie. W latach 1981-92 współtworzyła Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, a w latach 1980-92 należała do NSZZ „Solidarność”. Działała również w Sodalicji Mariańskiej w bardzo trudnym okresie represji komunistycznych. Maria Żmigrodzka tak wspominała w „Niedzieli” tamte czasy: „Pomimo zaprzestania pracy Sodalicji Akademickiej, w 1950 r. zaaresztowano i osadzono na Mokotowie jej głównych moderatorów: o. Tomasza Rostworowskiego SJ, o. Stanisława Nawrockiego SJ oraz ich trzech najbliższych współpracowników-studentów: Wiesława Gorączkę, Andrzeja Sołdrowskiego i Adama Stanowskiego – pod zarzutem dywersji, demoralizacji młodzieży i dążenia do obalenia siłą ustroju państwa”.

Maria Żmigrodzka była wybitną publicystką i autorką książek. Miała w swoim dorobku wiele artykułów na tematy literackie, patriotyczne i harcerskie, publikowane w prasie katolickiej i niezależnej. Najchętniej przedstawiała godne pamięci osoby, problemy i fakty, nie zawsze znane i podawane do wiadomości ogółu. W jej książkach można znaleźć wiele tematów, których znajomość jest nie tylko godna pamięci, ale wręcz obowiązkowa. Maria Żmigrodzka napisała m.in. o historii koron zdobiących Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej i o polskim fenomenie, czyli pieszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Przywoływała postaci ks. Jana Długosza, ks. Piotra Skargi, ks. Hugona Kołłątaja, pisała o kobietach zaangażowanych w działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej i w podziemiu antystalinowskim.

Reklama

Publikowała w prasie religijnej i niezależnej, w tytułach takich jak: „Niedziela”, „List do Pani”, „Nasz Dziennik”, „Gazeta Solidarna” (1998-2000), „Apostoł Miłosierdzia Bożego”. Opublikowała książki, m.in.: „Wybrali Polskę” (Radom, 2003) – zbiór artykułów, które publikowała od 1981 r. najczęściej na łamach tygodnika „Niedziela”, „Wychowanie dla człowieczeństwa” – 150 opracowań lekcji wychowawczych dla wszystkich typów szkół ponadpodstawowych, (Częstochowa, wyd. I 1955, współautorstwo z Marią Czają), i II wyd. rozszerzone, t. 1-3 (Częstochowa 2000), „Świadcząc Boże Miłosierdzie: apostolska droga ks. Edmunda Boniewicza SAC” (Częstochowa 1994), „Bóg jest Miłosierdziem” – rozważania Ks. E. Boniewicza (Częstochowa 1995), „Pani Fatimska na Wschodzie. Wspomnienia kapłana” (ks. Edmunda Boniewicza SAC, Częstochowa 1999), „Czas to miłość – wybór wypowiedzi, myśli i modlitewnych rozważań Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia” (Częstochowa 2001), „Jak uczyć się Polski” (Wrocław 2004), „Na polskich drogach” (Wrocław 2009), „W imię prawdy” (Wrocław 2014).

Zmarła najbardziej związana była z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, należała do pierwszego zespołu redakcyjnego, po reaktywacji tygodnika w 1981 r. Na łamach „Niedzieli” opublikowała blisko 270 artykułów. Zaangażowana była w przywracanie pamięci o Zofii Kossak.

2022-01-13 12:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naczelny „Niedzieli”: Chcemy opierać naszą pracę na wierności Chrystusowi

– Maryjo, chcemy być skutecznym i dobrze wykorzystanym narzędziem w Twoich dłoniach – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego w Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Przypomniał, że Maryja jest Nauczycielką w słuchaniu słowa Bożego, którą „Bóg wybrał do dialogu ze sobą, dialogu rozstrzygającego o losach świata”. Zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia dialogu, który jest konieczny, tak jak miłość. – Bez niego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój i zwalcza uprzedzenia. Sens chrześcijańskiej wiary opiera się na dialogu, i to z każdym – wierzącym i niewierzącym. O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję