Reklama

Niedziela Świdnicka

Kibice Górnika u Jasnogórskiej Pani

To nie był kolejny kibicowski wyjazd na mecz, jak niektórzy myśleli. 8 stycznia sympatycy wałbrzyskiego klubu piłkarskiego pojechali modlić się przed obraz Czarnej Madonny.

2022-01-09 10:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kibice

Wałbrzych

Górnik Wałbrzych

Ryszard Wyszyński

Modlimy się za nasz kraj, który jest jeden dla nas wszystkich i razem bronimy też wiary – mówili przedstawiciele kibiców

Modlimy się za nasz kraj, który jest jeden dla nas wszystkich i razem bronimy też wiary – mówili przedstawiciele kibiców

Tego dnia od rana Jasna Góra wypełniła się uczestnikami XIV Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców, którzy już tradycyjnie na początku roku przybywają pokłonić się Królowej Polski.

Zawsze wierni

Pośród licznej rzeszy kibiców z całej Polski i zagranicy oraz ich kapelanów, obecni byli fani wałbrzyskiego Górnika oraz innych klubów z terenu diecezji świdnickiej, co dawało się dostrzec po klubowych barwach na szalikach, jak też banerach klubowych o patriotycznej wymowie.

Reklama

Miłośnikom piłki nożnej i innych dyscyplin sportowych towarzyszyło hasło „Polonia semper fidelis”. Pielgrzymka, miała charakter wielopokoleniowego spotkania, w którym udział biorą nierzadko całe rodziny. Można więc było spotkać ojców i matki z małymi dziećmi, jak i dziadków z dorosłymi synami i wnukami. Wszystkim przyświecał ten sam cel – modlitwa w osobistych intencjach oraz drużyn, którym kibicują, a także chęć zamanifestowania swojego patriotyzmu wyrażonego przez umiłowanie Boga i ojczyzny.

Ryszard Wyszyński

Wałbrzyscy kibice uczestnicą w pielgrzymce od momentu jej powstania, czyli od 2009 roku

Wałbrzyscy kibice uczestnicą w pielgrzymce od momentu jej powstania, czyli od 2009 roku

Tę tematykę przybliżył, podczas Mszy św. podczas homilii ks. Jarosław Wąsowicz - salezjanin, duszpasterz kibiców i organizator spotkania. - Gra toczy się o wszystko, nie tylko oto, jaka i czyja będzie Polska, ale też czy w ogóle będzie. Walka toczy się także oto czyja i jaka będzie Europa. Czy uda się w przyszłości odbudować fundamenty, które ją stanowiły. Nasza historia uczy nas, że zawsze, kiedy byliśmy wierni niezmiennym wartościom płynącym z Ewangelii, potrafiliśmy pokonać największe trudności, powracać na mapy świata, gdy wielkie mocarstwa z nich nas wymazywały na długie lata, odzyskiwać wolność, która wydawała się poza naszym zasięgiem, przenosić wiarę w kolejne pokolenia, pomimo programowej i bezpardonowej walki z Kościołem w czasach zaborów, a później brunatnej i czerwonej okupacji - stąd hasło „Polska zawsze wierna” i nasza modlitwa w miejscu dla nas Polaków najświętszym –– podkreślał duszpasterz.

Wykład, koncert i race

Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki z rozwiniętymi banerami i trzymanymi wysoko flagami i szalikami swoich ukochanych klubów sportowych oczekiwali na księdza, który w kaplicy Cudownego Obrazu kropił wodą święconą przybyłych pielgrzymów. Po zakończonych uroczystościach w sali o. Augustyna Kordeckiego odbył się wykład prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz koncert barda, Pawła Piekarczyka. Wieczorem na plantach pod Jasną Górą kibice odpalili race w hołdzie Matce Bożej oraz odśpiewali hymn narodowy, co jest wpisane w tradycję tego wydarzenia.

Ryszard Wyszyński

Wspólna modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu

Wspólna modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu

Fotoreporter Ryszard Wyszyński, przez lata związany z Górnikiem Wałbrzych, uczestnik tegorocznej pielgrzymki kibiców, a także wieloletni współpracownik Niedzieli Świdnickiej, podkreślił, że temu wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa atmosfera oraz potrzeba zamanifestowania przywiązania do barw klubowych i szacunku do wartości religijnych oraz naszej polskiej historii.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od czego zacząć czytać Pismo Święte?

2022-01-20 08:11

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Słowo ma moc. Gdy dziecko usłyszy od taty, że da radę przepłynąć określoną długość basenu, to ufając mu, spróbuje. Gdy dziewczyna usłyszy od swojego chłopaka, że jest piękna i kochana – od razu jej dzień będzie inny.

Słowo naprawdę ma moc, a im bardziej kochamy osobę, która to słowo wypowiada, tym większe cuda mogą się wydarzyć. Słyszałeś zapewne nieraz, że Bóg cię kocha. Może w szkole, może w kościele, może także w domu. Te trzy popularne słowa – choć często spowszedniałe i czasem mogłoby się wydawać, puste – zmieniły całkowicie świat. Te słowa mogą zmienić także twój świat. Żeby tak się jednak mogło stać, zachęcam cię, abyś poszukał w swoim domu Pisma Świętego i zaczął je otwierać.

CZYTAJ DALEJ

Francja: prezydent Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych UE

2022-01-20 13:56

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Mówił o tym w przemówieniu, jakie wygłosił 19 stycznia na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Zdaniem szefa francuskiego państwa, przyjęta w 2000 roku Karta powinna zostać zaktualizowana. – Mam nadzieję, że dwadzieścia lat po ogłoszeniu Karty Praw Podstawowych, która w szczególności przewidywała zniesienie kary śmierci w całej Unii, możemy uaktualnić tę Kartę, aby być bardziej jednoznaczni w kwestii ochrony środowiska i w uznaniu prawa do aborcji – powiedział Macron.

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwanie Prawdy zaczyna się od słuchania

2022-01-21 14:15

[ TEMATY ]

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Salezy

Franciszek Salezy

Karol Porwich/Niedziela

Słowo Przewodniczącego Rady Środków Społecznego Przekazu KEP z racji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

Poszukiwanie Prawdy zaczyna się od słuchania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję