Reklama

Niedziela Częstochowska

Więcej niż akceptacja

Przed nami kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia.

[ TEMATY ]

ekumenizm

archidiecezja częstochowska

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego.

W Częstochowie znajduje się parafia prawosławna ze świątynią Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której od 2021 r., po śmierci niezapomnianego i wieloletniego proboszcza ks. mitrata Mirosława Drabiuka, przewodzi nowy proboszcz ks. Marcin Bielawski. Jest również ewangelicko-augsburska parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, której proboszczem od 2011 r. jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się starokatolicka parafia mariawitów, istniejąca od 1906 r. Jej proboszczem jest kapłan Michał Maria Fabian Wylazłowski. Natomiast w Kleszczowie mieści się parafia ewangelicko-reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Michałek-Góral.

– W naszych czasach nie wystarczy już tylko wzajemne bycie obok siebie, wzajemna akceptacja. Jezus oczekuje od nas widzialnego znaku jedności, jakim jest wspólne świadectwo chrześcijan szczególnie dzisiaj, wobec tak wyraźnej i frontalnej walki z chrześcijaństwem. Ekumenizm jest stopniowym, ale wytrwałym dążeniem do znalezienia pełnej jedności w prawdzie. Również wspólna modlitwa podzielonych chrześcijan jest koniecznością – podkreśla ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

18 stycznia, wtorek, godz. 17 – nabożeństwo Słowa Bożego, kościół ewangelicko-reformowany w Kleszczowie (ul. Słoneczna 2). Przewodniczy bp Andrzej Przybylski.

20 stycznia, czwartek, godz. 18 – Msza św. o jedność chrześcijan, kościół rektoracki Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie (al. NMP 56). Przewodniczy i homilię wygłosi abp Wacław Depo.

Reklama

21 stycznia, piątek, godz. 17.45 – panel ekumeniczny, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie (ul. św. Barbary 41). Udział wezmą duchowni Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

22 stycznia, sobota, godz. 17 – wieczernia z kolędowaniem, cerkiew prawosławna w Częstochowie (ul. Śląska 21). Kazanie wygłosi ks. Jarosław Grabowski. Z koncertem wystąpi zespół prawosławny Armonia z Białegostoku.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będziemy przeżywać pod hasłem: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2).