Reklama

Polska

Franciszek pobłogosławił Kaplicę Pamięci

[ TEMATY ]

papież

Żydzi

Franciszek

kaplica

L'Osservatore Romano

W Rzymie miało miejsce historyczne wydarzenie dla kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II oraz dla Kaplicy Pamięci. Podczas porannej Mszy św., 20 stycznia, Papież Franciszek zapytał: Jak słuchamy Słowa Bożego? Czy jesteśmy otwarci na wolę Bożą, którą On nam przekazuje? Zadał również pytanie: Czy jesteśmy gotowi pełnić wolę Pana Boga biorąc pod uwagę, iż On jest Bogiem, który potrafi robić niespodzianki?

Na takie miłe niespodzianki dla słuchaczy Radia Maryja i dzieł pokrewnych nie trzeba było długo czekać.
Po Eucharystii, na prośbę o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja, Ojciec św. Franciszek zapoznał się z ideą kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Papież nie krył wzruszenia, gdy usłyszał imię: Jan Paweł II. Kiedy natomiast zobaczył projekt Kaplicy Pamięci, gdzie będą umieszczone nazwiska Polaków ratujących ludność żydowską, od razu udzielił swojego błogosławieństwa. Co więcej, na znak swej życzliwości i wsparcia Papież Franciszek złożył swój podpis na projekcie Kaplicy, pisząc po włosku: Francesco – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Reklama

Przy okazji chciałbym przypomnieć ideę Kaplicy Pamięci. Odpowiedź na apel o nadsyłanie nazwisk Polaków ratujących Żydów z narażeniem życia przeszła wszelkie oczekiwania. Od sierpnia do stycznia otrzymaliśmy informację o ok. 20 tysiącach naszych rodaków. Powiem szczerze, że nie spodziewaliśmy się takiej ilości zgłoszeń. Myśleliśmy, że najpóźniej w grudniu zamilkną telefony. W styczniu tymczasem mamy tyle samo telefonów ile w poprzednich miesiącach.

Świadczy to o potrzebie inicjatywy jaką podjęliśmy oraz o tym, że wiele osób chciało złożyć relację na temat Polaków ratujących ludność żydowską. Kiedy spotykam się z Izraelczykami, czy w Izraelu, czy innych miejscach, widać chęć podziękowania osobom, które narażały własne życie, życie własnych rodzin, aby ich uratować. Jest to głębokie pragnienie wyrażenia wdzięczności, często już na emeryturze, po latach.

Często osoby, które pomagały Żydom już nie żyją, ale wdzięczność dla nich pozostaje. Ponadto, wiele osób które dzwonią jest naocznymi świadkami tamtych wydarzeń, świadkami tego, co się dokonało podczas II wojny światowej, w czasie straszliwego holokaustu, kiedy tak wiele niewinnych osób zostało zamordowanych tylko ze względu na narodowość.

Reklama

W gronie Polaków ratujących ludność żydowską jest około tysiąca księży. Mam bardzo serdeczną prośbę do kapłanów przebywających w domu księży emerytów. Kochani kapłani, po wielu latach kapłaństwa, mając wielkie doświadczenie z czasów komunistycznych, a niektórzy jeszcze II wojny światowej, i znając tych którzy wspominali II wojnę światową, prosimy bardzo serdecznie o zadzwonienie i zgłoszenie (jeśli wiecie o osobach, kapłanach i nie tylko, którzy ratowali ludność pochodzenia żydowskiego z narażeniem życia). Chcemy zachować pamięć o tych osobach. Jak powiedziała jedna z Pań (Żydówek) uratowanych przez polska rodzinę: trzeba uhonorować i uczcić ich pamięć.

Wielkie zasługi dla ratowania Żydów mają siostry zakonne. Ich pomoc była bardzo aktywna i na szeroka skalę. Nad tą kwestią są prowadzone dalsze badania. Jesteśmy 70 lat po wojnie, są momenty, że niektórzy już odchodzą, chorują. Jest więc czas na to, by uchwycić pamięć i uszanować tych, którzy z narażeniem życia ratowali drugiego człowieka. Może to jest nasza powinność, by zgłosić ich do Kaplicy Pamięci.

Dziękując wszystkim za dotychczasowe informacje bardzo proszę o zgłaszanie kolejnych osób, jak zostało powiedziane w apelu w Radiu Maryja przez o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja i innych ojców. Bardzo prosimy o dzwonienie na nr. telefonów: 609 498 523 lub 609 002 482. Można też pisać na adres Radia Maryja z dopiskiem: Kaplica Pamięci lub e-mail: relacje@kaplicapamieci.pl.

Bóg zapłać za wszystko

Z Panem Bogiem

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik

2014-01-21 07:59

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości ku czci zamordowanych otwockich Żydów i ratującego ich księdza

[ TEMATY ]

wojna światowa

Żydzi

Archiwum rodzinne

Ks. Raczkowski udziela ślubu

Ks. Raczkowski udziela ślubu

17 sierpnia w otwockim kościele św. Wincentego a Paulo zawiśnie medal Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, przyznany wikariuszowi tej parafii z lat okupacji, ks. Janowi Raczkowskiemu, za ratowanie Żydów. Dwa dni później, 19 czerwca, ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci i Modlitwy - w 72. rocznicę zagłady otwockich Żydów.

W najbliższą niedzielę, 17 sierpnia 2014 r., w kościele św. Wincentego a Paulo w Otwocku (przy ul. Kopernika 1) podczas Mszy świętej o godz. 12.30 odbędzie się uroczyste przekazanie do parafii medalu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, przyznanego pośmiertnie ks. Janowi Raczkowskiemu, wikariuszowi tej parafii w latach 1941-1947. Medal i dyplom przyznane ks. Raczkowskiemu zawisną w kaplicy Matki Bożej Swojczowskiej w otwockim kościele – obok takiego samego medalu, jaki otrzymał wcześniej ówczesny proboszcz tej parafii, ks. Ludwik Wolski.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję