Reklama

Wiadomości

Afryka: tysiące ludzi dotkniętych cyklonem Ana

Burza tropikalna Ana w czterech krajach we wschodniej i południowej Afryce zakłóciła życie tysięcy ludzi. Madagaskar, Malawi, Mozambik i Zimbabwe zostały poważnie dotknięte pierwszym sezonowym cyklonem w regionie. „Robimy, co możemy, ufamy, że Jezus zatroszczy się o resztę” – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Innocent Bizimana, salezjanin.

[ TEMATY ]

Afryka

cyklon

PAP

Według danych szacunkowych, w północnym i środkowym Mozambiku cyklon dotknął ok. 45 tys. osób, w tym 23 tys. kobiet i dzieci. Liczba ofiar wzrosła do 70. Wezbrana woda zniszczyła mosty, a osunięcia ziemi uszkodziły drogi. Zalane są liczne pola upraw, rolnicy stracili także zwierzęta hodowlane. Ana zniszczyła 10 tys. domów oraz spowodowała przerwy w dostawie prądu. Co najmniej 346 sal lekcyjnych (w 137 szkołach) i 12 ośrodków zdrowia zostało częściowo lub całkowicie zniszczonych. Ponad 27 tys. uczniów zostało pozbawionych możliwości kontynuowania nauki, a wielu ludziom brak jest dostępu do usług zdrowotnych.

W Malawi rząd ogłosił stan klęski żywiołowej, zaś na Madagaskarze 110 tys. osób zostało przesiedlonych. W stolicy Antananarywie szkoły i sale gimnastyczne zamieniły się w schroniska dla uchodźców.

Jak podaje UNICEF, sytuacja w niektórych miejscach pozostaje tragiczna dla dzieci i ich rodzin, wciąż pada deszcz i podnosi się poziom wody. Trwają akcje ratunkowe i niesienie pomocy, także w bardzo odległych obszarach, do których dostęp jest utrudniony. UNICEF i partnerzy organizacji pracują przez całą dobę, aby ocenić sytuację i zmobilizować szybkie wsparcie dla potrzebujących dzieci i ich rodzin. Doraźna pomoc obejmuje dostarczanie artykułów ratujących życie, takich jak materiały do uzdatniania wody i zestawy medyczne, a także żywność.

Reklama

W Mozambiku i na Mauritiusie pracuje ks. Innocent Bizimana. Uważa on, że obecna sytuacja to paradoks klimatyczny, ponieważ ulewy współistnieją z suszą.

„To paradoksalne, ale obszary całkowicie dotknięte suszą współistnieją w jednym kraju z obszarami zalanymi z powodu burz i powodzi. Choć cyklony zdarzają się każdego roku, obecna sytuacja jest wyjątkowo ciężka. Kościół lokalny stara się zaspokoić potrzeby ludności, ale nie jest to łatwe, także dlatego, że od dwóch lat, w czasie pandemii, zapewniamy wyżywienie wielu ludziom, a musimy wziąć pod uwagę, że nie mamy wielu środków. W każdy wtorek i piątek na posiłki przychodzi do nas 500-600 osób. Ale zapasy skończą się za dwa tygodnie, próbowaliśmy znaleźć jakąś pomoc, żeby je nakarmić, a zamiast tego przyszły te deszcze. Robimy co możemy, ufamy, że Jezus zatroszczy się o resztę“ - powidziła Radiu Watykańskiemu ks. Innocent Bizimana SDB.

2022-01-28 17:29

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska przekazała 120 tys. USD dla Dżibuti

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Afryka

Caritas

Caritas Polska w odpowiedzi na apel Caritas Internationalis i Caritas Dżibuti włączyła się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców Dżibuti przekazując kwotę 120 tys. dolarów. Pomocą objętych zostało ponad 15 tys. osób. Francesco Martialis, Dyrektor Caritas Dżibuti, osobiście podziękował Caritas Polska za okazaną pomoc.

Dyrektor Caritas Dżibut złożył serdecznie podziękowania ks. Marcinowi Iżyckiemu, Dyrektorowi Caritas Polska, oraz Urszuli Szafrańskiej-Ulak, koordynator projektów zagranicznych, za okazaną mieszkańcom afrykańskiemu kraju pomoc.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję