Reklama

Franciszek

Papież o ofiarnej służbie Kościoła na rzecz chorych

Na wielki wkład Kościoła w niesienie pomocy chorym na całym świecie wskazał Franciszek w przesłaniu na webinar poświęcony znaczeniu i celom Światowego Dniach Chorego. Został on zorganizowany przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w przededniu tego wydarzenia, które w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią”.

[ TEMATY ]

papież

chorzy

służba

PAP

Ojciec Święty przypomniał, że choroba sprawia, iż nie tylko czujemy własną kruchość i potrzebujemy innych, ale budzą się w nas pytania o sens, które w wierze kierujemy do Boga.

„Św. Jan Paweł II wskazał, wychodząc od swojego osobistego doświadczenia, drogę tego poszukiwania. Nie chodzi tu o poddanie się, ale przeciwnie o otwarcie na większą miłość. Jeżeli człowiek staje się uczestnikiem cierpień Chrystusa — to dlatego, że Chrystus otworzył swe cierpienia dla człowieka, że On sam stał się w swoim odkupieńczym cierpieniu poniekąd uczestnikiem wszystkich ludzkich cierpień. Człowiek odkrywając przez wiarę odkupieńcze cierpienie Chrystusa, odkrywa zarazem w nim swoje własne cierpienia, odnajduje je przez wiarę na nowo, nasycone nową treścią i nowym znaczeniem – mówił Franciszek. – Nigdy nie można zapomnieć o wyjątkowości chorego, z jego godnością i kruchością. To cała osoba potrzebuje opieki: ciało, umysł, uczucia, wolność i wola, życie duchowe. Święci, którzy opiekowali się chorymi zawsze postępowali zgodnie z nauką Mistrza: leczyć rany na ciele i duszy; modlić się i działać na rzecz fizycznego i duchowego uzdrowienia”.

Papież zauważył, że pandemia uczy nas spoglądać na chorobę, jako zjawisko globalne a nie indywidualne. Zachęca jednocześnie do podjęcia refleksji na temat innych „patologii”, które zagrażają człowiekowi i światu.

Reklama

„Indywidualizm i obojętność na innych to formy egoizmu, które niestety nasilają się w społeczeństwie dobrobytu, konsumpcjonizmu i liberalizmu gospodarczego – mówił papież. – Wynikające z tego nierówności występują również w służbie zdrowia, gdzie niektórzy korzystają z tak zwanych «doskonałości», a wielu innych ma trudności z dostępem nawet do podstawowej opieki. Aby uleczyć ten «wirus» społeczny, antidotum jest kultura braterstwa, oparta na przekonaniu, że wszyscy jesteśmy równi jako osoby ludzkie, wszyscy równi, dzieci jednego Ojca. Na tej podstawie możliwe będzie uzyskanie skutecznego leczenia dla wszystkich. Jednak, jeśli nie jesteśmy przekonani o naszej równości, to tak się nie stanie”.

Franciszek podkreślił, że idąc za przykładem Miłosiernego Samarytanina Kościół od zawsze angażuje się w pomoc cierpiącym. Wspomniał m.in. przychodnie zdrowia powstające w krajach rozwijających się, ogromne zaangażowanie misjonarzy, którzy niosą wsparcie często sami płacąc za to zdrowiem oraz świętych, którzy dla prowadzenia tej misji założyli wiele zgromadzeń zakonnych. „To powołanie i misja integralnej troski o człowieka powinny odnowić charyzmat także w dzisiejszej służbie zdrowia, aby nie zabrakło bliskości z cierpiącymi ludźmi” – podkreślił Franciszek w przededniu Światowego Dnia Chorego, który już po raz 30 będzie obchodzony w całym Kościele.

2022-02-10 18:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Armii Zbawienia: miłość antidotum na podziały i egoizm

[ TEMATY ]

bieda

papież Franciszek

Armia Zbawienia

służba

W świecie, gdzie tak wiele jest podziałów i egoizmów, potrzeba bezinteresownej miłości, która staje się antidotum i otwiera drogę do transcendentnego znaczenia naszej egzystencji. Tymi słowami Papież zwrócił się do członków Armii Zbawienia, których przyjął na audiencji.

Franciszek wyraził uznanie dla świadectwa jakie dają w byciu uczniami Jezusa i w służbie biednym. „To czyni was rozpoznawalnym i wiarygodnym znakiem miłości ewangelicznej. Przykład waszej pokornej służby najbardziej potrzebującym bardziej przemawia niż jakiekolwiek słowa” – podkreślił Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję