Reklama

Polska

Rycerze Kolumba poprowadzą czuwanie na Jasnej Górze w dziękczynieniu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

W nocy z 27 na 28 lutego w Częstochowie na Jasnej Górze Rycerze Kolumba poprowadzą modlitewne czuwanie z cyklu „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”. Będzie to drugie wydarzenie z planowej serii comiesięcznych nocnych czuwań z Prymasem Wyszyńskim, które będą odbywały się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przez cały rok.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Czuwanie wpisuje się w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Program całego cyklu jest oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” ogłoszonych przez błogosławionego Prymasa w 1967 roku: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; Myśl dobrze o wszystkich; Mów zawsze życzliwie o drugich; Rozmawiaj z każdym językiem miłości; Przebaczaj wszystko wszystkim; Działaj zawsze na korzyść bliźniego; Czynnie współczuj w cierpieniu; Pracuj rzetelnie; Włącz się w społeczną pomoc bliźnim; Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół”.

Wydarzenie prowadzone przez wspólnotę Rycerzy Kolumba rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21:00, podczas którego zostanie wystawiony portret i relikwie błogosławionego. Następnie o godz. 22:00 będzie miała miejsce konferencja na temat „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Oprócz tego w programie przewidziano także różaniec z prymasowskimi rozważaniami oraz kończącą całe wydarzenie mszę świętą, sprawowaną o północy przez oo. paulinów w dziękczynieniu za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

„Podczas XI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce, Bracia z całej Polski uchwalili rezolucję, czyli swoiste zobowiązanie do szerzenia nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W trakcie tego roku formacyjnego podjęliśmy wiele inicjatyw, które pozwoliły zrealizować to postanowienie” – mówi Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Reklama

„Najpierw zaangażowaliśmy się w organizację uroczystości beatyfikacyjnych, później przeprowadziliśmy w ponad dwudziestu miastach w Polsce Dni Formacji skupiające się m.in. na nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na temat Eucharystii, zaś dopełnieniem naszych działań ma być właśnie to dziękczynne czuwanie” – dodaje.

Organizatorami całego cyklu modlitwy dziękczynnej są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W wydarzeniu będzie można wziąć udział również dzięki transmisji internetowej na stronie jasnagora.pl oraz radiowej na antenie Radia Jasna Góra.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą niemal 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-02-23 17:06

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto Rycerzy Kolumba w Kielcach

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

facebook.com/rycerzekolumbawpolsce

Rycerze Kolumba z całej Polski przybyli do Kielc, by uczestniczyć w Ceremonii Stopnia Patriotycznego – najważniejszego wydarzenia formacyjnego i wspólnotowego Rycerzy.

54 członków największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn przyjęło dziś czwartą, najwyższą formę formacji i zobowiązania na rzecz wspólnoty Rycerzy Kolumba. Uroczystą rycerską ceremonię poprzedziła msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego sprawowana w parafii św. Jadwigi Królowej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję