Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Za wstawiennictwem Prymasa Wyszyńskiego modlono się o pokój

- Bł. Prymas Wyszyński jest dla nas bardzo wielkim darem ze swoją postawą miłości Boga i człowieka, także tego, który ma nas w nienawiści, postawą przebaczania, które jest podstawą jedności - przypomniano podczas drugiego nocnego czuwania na Jasnej Górze w cyklu „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki”. Rozpoczęło się ono Apelem Jasnogórskim w niedzielę, 27 lutego, a zakończyło Mszą św. o północy. Modlitwę poprowadzili Rycerze Kolumba.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Przychodzimy dziękować za beatyfikację, ale także prosić za wstawiennictwem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego o pokój na Ukrainie, dla naszej Ojczyzny i całego świata. Bo kto jak nie Błogosławiony bardziej doświadczył tragedii wojny i prześladowań przez władzę i służby ustroju komunistycznego. Dzisiaj kontynuatorzy tego ustroju wzniecają drogę wojenną w sąsiednim kraju – mówił Stanisław Dziwiński, Radca Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Program duchowy czuwań nawiązuje do ogłoszonego przez kard. Wyszyńskiego, na progu Wielkiego Postu w 1967 r., listu pasterskiego z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Bł. Prymas pisał w nim, że „dziś coraz częściej dochodzimy do wniosku, że wszystkie księgi, traktaty i układy międzynarodowe są bezsilne wobec olbrzymiego zamówienia zagrożonego świata na większą jeszcze miłość”.

- Dzisiaj tyle narodów toczy wojnę i wysyła do siebie pociski, którymi godzi przeciwnika z iście Kainową logiką. Matko Pokoju, która Synowi swojemu podsuwałaś pierś napełnioną mlekiem z nieba, jak mówi nam liturgia, spraw niechaj w Twoich dłoniach te pociski, które ludy zasobne wysyłają do głodnych zamieniają się w chleb. Spraw Matko, żeby te ciężkie rakiety, które ustawia świat przemieniły się w pokarm dla ginących z głodu – proszono w modlitwie.

Podziel się cytatem

Reklama

Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zwróciła uwagę w swojej konferencji także na wielkie znaczenie nauczania kardynała o szacunku do człowieka i o prawach człowieka oraz przede wszystkim na jego postawę życiową, która była realizowana w duchu Chrystusowego niesienia pokoju i przebaczenia.

Nocne czuwania w cyklu „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki” wpisują się także w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, które odbędzie się na Jasnej Górze.

- Czuwania na Jasnej Górze są dziękczynieniem, ale pozwalają również zgłębiać nauczanie błogosławionego - powiedziała Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. - To był człowiek nie na jedno pokolenie. Bóg dał w historii naszego narodu takie filary, które wspierają całość i dlatego warto się na nich opierać - zauważyła.

Organizatorami czuwań są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem.

Kolejne czuwanie z 27 na 28 marca poprowadzi katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

2022-02-28 12:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: przygotowania do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jasna Góra już przygotowuje się do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypada 28 maja, w rocznicę jego śmierci. Tego dnia do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią Błogosławionego, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Na murach klasztoru pojawił się nowy napis przypominający o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i jego związkach z tym miejscem.

„Jezus spotyka Matkę swoją” - te słowa IV stacji drogi krzyżowej własnoręcznie napisane przez Prymasa Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się o jedność Kościoła i pokój na Ukrainie

2022-11-30 10:32

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił o swej miłości i modlitwie Kościół prawosławny Konstantynopola, a zwłaszcza patriarchę Bartłomieja. Zapewnił też o swej modlitwie udręczony naród ukraiński

Dzisiaj obchodzimy święto apostoła św. Andrzeja, brata Szymona Piotra, patrona Kościoła w Konstantynopolu, gdzie udała się jak zwykle delegacja Stolicy Apostolskiej. Pragnę wyrazić moją szczególną miłość mojemu drogiemu bratu, Patriarsze Bartłomiejowi I, i całemu Kościołowi Konstantynopola. Niech wstawiennictwo świętych braci apostołów Piotra i Andrzeja, pozwoli wkrótce całemu Kościołowi cieszyć się pełną jednością i pokojem na całym świecie, zwłaszcza w tym czasie na naszej umiłowanej udręczonej Ukrainie, zawsze obecnej w naszych sercach i w naszych modlitwach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję