Reklama

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. prał. Krzysztof Skubała – prawnik i duszpasterz

W wieku 83 lat, 1 marca zmarł w Częstochowie ks. prał. Krzysztof Skubała, prawnik, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym i wieloletni proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie.

[ TEMATY ]

zmarły

prawnik

ks. Krzysztof Skubała

Karol Porwich/Niedziela

Ks. prał. Krzysztof Skubała urodził się 25 kwietnia 1938 r. w Częstochowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Zdzisława Golińskiego w rodzinnej parafii św. Antoniego z Padwy w Częstochowie 30 października 1960 r. Jako motto swojej posługi kapłańskiej wybrał słowa: „Te Deum laudamus” (Ciebie, Boga, wysławiamy).

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach w Blachowni, Łagiszy i w parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Przez dwadzieścia lat był proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie. Przez czterdzieści jeden lat pracował w Sądzie Biskupim, a później w Sądzie Metropolitalnym w Częstochowie jako notariusz, wiceoficjał i sędzia audytor. Przez wiele lat prowadził zajęcia z prawa wyznaniowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Zmarły kapłan był kanonikiem honorowym Kapituły Archikatedralnej w Częstochowie. 25 marca 2004 r. został podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości.

Informacje o uroczystościach pogrzebowych TUTAJ

2022-03-02 12:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł błyskotliwy naukowiec i odważny prawnik

W Krakowie na cmentarzu w Batowicach pożegnano dziś prof. Władysława Mąciora - wybitnego karnistę, przez niemal półwiecze pracy dydaktycznej kształtującego wielu adeptów prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ceremonii pogrzebowej uczestniczył m.in. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna Służby Więziennej.

Prof. Władysław Mącior był autorytetem, drogowskazem dla tych, którzy z surowością traktują przestępców, a bronią praw ofiar. Toczył w tej sprawie odważne spory z częścią środowiska prawniczego.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję