Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomoc dla Ukrainy w archidiecezji częstochowskiej

Trwamy w mobilizacji wszystkich sił i środków niosących pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

pomoc dla Ukrainy

www.episkopat.pl

Ta pomoc jest potrzebna dzisiaj, będzie potrzebna jutro i pewnie jeszcze przez dłuższy czas. Nie ustawajmy więc, ale pomagajmy mądrze i w sposób zorganizowany. Pomagając razem, możemy więcej i lepiej. Prosimy o zaangażowanie parafie, wspólnoty, grupy i stowarzyszenia, osoby indywidualne i wszelkie podmioty kościelne.

Jak pomagać?

Modlitwa

Módlmy się o pokój na Ukrainie oraz za wszystkich poszkodowanych w tej wojnie, włączając tę intencję w każdą modlitwę powszechną podczas Mszy św., oraz w nabożeństwa (Drogi Krzyżowe, Gorzkie żale). Organizujmy adoracje Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z prośbą Arcybiskupa Metropolity – śpiewajmy na Mszach św. suplikacje. Wszystkie wspólnoty i ruchy prosimy o nieustającą modlitwę w tej intencji.

Koordynacja

Wszelkie inicjatywy pomocowe, szczególnie zbiórki rzeczy, przyjmowanie uchodźców i inne koordynujmy z utworzonym w Częstochowie specjalnym biurem koordynacyjnym – Centrum Kryzysowym Pomocy Ukrainie, Częstochowa, ul. Ogrodowa 24/44 (wejście od ul. Piotrkowskiej), tel. +48 506 394 592, e-mail: ukraina@caritas.czest.pl .

Biuro udziela wszelkich informacji w języku polskim i ukraińskim. Pracuje przez całą dobę. Organizując pomoc nawet własnymi środkami i kontaktami, zgłaszajcie to do centrum kryzysowego. Tam też na bieżąco można się dowiedzieć o konkretnych potrzebach – potrzebnych miejscach noclegowych, zbieranych rzeczach i innej potrzebnej pomocy. Wszelkie kontakty z osobami z Ukrainy i przyjmowanie ich w parafiach zgłaszajmy w tym Centrum. Pomoc będzie potrzebna dłuższy czas i trzeba ją dobrze skoordynować.

Dach nad głową

Zachęcamy do zgłaszania przygotowanych miejsc noclegowych – plebani, mieszkań i domów – do Centrum Kryzysowego Pomocy Ukrainie. Pamiętajmy, że nie chodzi tu tylko o kilka noclegów, ale o pełne zamieszkanie uchodźców na czas nieokreślony – z zapewnieniem wszystkiego, co jest potrzebne do godziwego i spokojnego życia. Jasna Góra i archidiecezja otworzyły już swoje domy pielgrzyma i domy rekolekcyjne. Jeśli będzie taka potrzeba, pomyślmy o wolnych mieszkaniach na plebaniach i w budynkach parafialnych. Przyjmujmy jednak uchodźców z Ukrainy w ścisłym kontakcie z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i centrum kryzysowym – pozwoli nam to monitorować sytuację i zapewnić ewentualną pomoc medyczną, wychowawczą czy psychologiczną.

Reklama

Zbiórki pieniężne

Mimo wyznaczonych dni na zbiórki ofiar pieniężnych w konkretne niedziele i święta na terenie całej archidiecezji stwórzmy stałą możliwość dokonywania takich wpłat. Zebrane środki w parafiach i innych wspólnotach przesyłamy na konto Caritas Archidiecezji Częstochowskiej: 52 1020 1664 0000 3802 0463 6892.

Informujmy na bieżąco naszych wiernych o zebranych środkach i o dokonanych przelewach na konto Caritas. Zachęcajmy do dokonywania wpłat poprzez ogłoszenia w świątyniach i na stronach internetowych parafii.

Zbiórki rzeczy

W archidiecezji wiele parafii i instytucji kościelnych organizuje zbiórki rzeczy dla poszkodowanych w wojnie na Ukrainie. Zbierajmy rzeczy, które są naprawdę potrzebne w danym czasie. W miarę możliwości organizujmy te zbiórki w lokalnych ośrodkach. Nie magazynujmy ich jednak u siebie, ale z mniejszych miejsc przewoźmy do dużych magazynów. Centrum logistyczne dystrybucji darów prowadzi Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Potrzebne są w zasadzie wszystkie rzeczy oprócz odzieży i krótkoterminowej żywności.

Odradzamy prywatny transport zebranych rzeczy na granicę lub na teren Ukrainy (z wyjątkiem tych, którzy zbiórki prowadzą w ramach ogólnych akcji prowadzonych przez podmioty spoza archidiecezji częstochowskiej). Duże transporty rzeczy na Ukrainę przygotowuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z różnymi organizacjami kościelnymi, samorządowymi i państwowymi.

Reklama

Wszystkim dziękujemy za otwarte serca i razem łączymy się we wspólnej modlitwie, prosząc Boga o rychły pokój na Ukrainie i zawierzając wszystkich cierpiących z powodu wojny opiece Matki Bożej Częstochowskiej.

Bp Andrzej Przybylski

Wikariusz generalny, moderator Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

2022-03-04 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: stajemy z wiarą wobec tajemnicy Kościoła

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

katedra

archidiecezja częstochowska

Maciej Orman/Niedziela

– Stajemy z wiarą, ale i pokornym sercem wobec bardzo konkretnego znaku, jakim jest tajemnica Kościoła, znaku zespolenia się ludzi z Bogiem i ludzi między sobą – – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z racji 95. rocznicy powołania diecezji częstochowskiej i 70. rocznicy poświęcenia bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. Włodzimierz Kowalik – proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Łukasz Sakowski – wikariusz i ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję