Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Jesteśmy wybrani do bycia uczniem i misjonarzem

W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu w katedrze łódzkiej odbył się obrzęd wybrania, czyli uroczyste wpisanie imienia katechumenów przygotowujących się do otrzymania sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.

[ TEMATY ]

katechumenat

Archidieceja Łódzka

Julia Saganiak

W niedzielny wielkopostny wieczór abp Grzegorz Ryś celebrował Mszę św., podczas której ogłoszono imiona tych, którzy podczas najbliższej Wigilii Paschalnej zostaną ochrzczeni. Tygodnie Wielkiego Postu są dla wybranych katechumenów okresem intensywnego duchowego przygotowania i pogłębienia. Nie jest to już katecheza, lecz skupienie się na najistotniejszych kwestiach związanych z przełomowym wydarzeniem, które ma się dokonać w ich życiu.

Podczas homilii metropolita łódzki odniósł się do drugiego czytania, które dokładnie pokazuje, na czym polega przyjęcie wiary. Święty Paweł wskazuje logikę, która jest wpisana w proces wiary. - Sercem przyjęta wiara prowadzi do wyznania jej ustami. Przyjmuję w sercu, żeby wyznać. Przyjmuję, przekazuję. Te bardzo istotne momenty w katechumenacie to jest tak zwane traditio i redditio. Traditio przekazuje Kościół katechumenowi symbol wiary, w redditio katechumenowi daje ten symbol - tłumaczył pasterz łódzki.

Arcybiskup Ryś powiedział również, że każdy człowiek ma dwa profile: ucznia i misjonarza. - Do czego jesteśmy wybrani jako chrześcijanie? Do tego, żeby być uczniami i misjonarzami - podkreślił. Uczeń odkrywa wiarę, mając w sobie wewnętrzne przynaglenie, aby być misjonarzem słowa. Moment odkrywania wiary pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zachować jej dla siebie. Stąd dwa profile jednej twarzy - ucznia i misjonarza. - Jeśli ta wiara w waszym życiu będzie wydarzeniem tak ważnym, że nie potraficie o niej nie mówić, to będzie znaczyło, że ją przyjęliście w sposób dojrzały - zaznaczył abp Ryś.

Na zakończenie metropolita łódzki podkreślał, że wiara jest do usprawiedliwienia, aby Jezus zdjął ciężar winy. Wówczas można nadać swojemu życiu odpowiedni kierunek ku wolności.

2022-03-07 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiary nie zdobywa się samemu

Niedziela toruńska 2/2019, str. I

[ TEMATY ]

chrzest

katechumenat

Władysław Kościuch

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

O katechumenacie dorosłych w diecezji toruńskiej z o. Wojciechem Zagrodzkim CSsR rozmawia ks. Paweł Borowski

Ks. Paweł Borowski: – W jaki sposób zrodziła się idea katechumenatu w Toruniu?

CZYTAJ DALEJ

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję