Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 47/2005, str. 6

Adam Wojnar TAJ

Przed wejściem do muzeum

Przed wejściem do muzeum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkaplerz Jana Pawła II w Wadowicach

Szkaplerz sługi Bożego Jana Pawła II zostanie umieszczony w kościele Karmelitów Bosych w Wadowicach.
Karol Wojtyła przyjął szkaplerz właśnie w tym kościele karmelitańskim, o czym zresztą wielokrotnie przypominał. W czerwcu 1999 r., odwiedzając po raz ostatni swoje rodzinne Wadowice, powiedział: „Jak za lat młodzieńczych, chłopięcych wędruję w duchu do tego miejsca szczególnego kultu Matki Bożej Szkaplerznej, które wywierało tak wielki wpływ na duchowość ziemi wadowickiej. Sam wyniosłem z tego miejsca wiele łask, za które dziś Bogu dziękuję. A szkaplerz do dzisiaj noszę, tak jak go przyjąłem u Karmelitów na Górce, mając kilkanaście lat”. Już wcześniej Jan Paweł II ofiarował wadowickiemu kościołowi Karmelitów Bosych swój papieski pierścień Rybaka, którym przyozdobiono dłoń św. Józefa w obrazie znajdującym się w głównym ołtarzu świątyni.
Przekazanie szkaplerza dla kościoła Karmelitów Bosych w Wadowicach nastąpi 23 listopada o godz. 17.00 w ramach świętowania jubileuszu 400-lecia przybycia Karmelitów Bosych do Polski. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył ojciec prowincjał Albert St. Wach OCD, a homilię wygłosi o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD.

Zmarł legendarny budowniczy „Arki Pana”

Po ciężkiej i długiej chorobie nowotworowej 7 listopada 2005 r. zmarł w Krakowie ks. Józef Gorzelany. Miał 90 lat, z których 65 przeżył w kapłaństwie. W trudnych latach dla całego kraju ks. Gorzelany budował nowohucką świątynię. Jak sam napisał w swojej książce Gdy nadszedł czas budowy Arki: „dzieje Arki Pana i Nowej Huty są ze sobą ściśle związane. Nie było ważnego dla miasta i jej mieszkańców wydarzenia, aby nie łączyło się z tym kościołem. Swoistym symbolem znaczenia Arki Pana w Nowej Hucie było umieszczenie garnizonu ZOMO tuż za murami świątyni”.
Zmarły kapłan należał również do grona członków założycieli Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Popierał inicjatywę wybudowania domu hospicyjnego w pobliżu Arki Pana. Miejsce budowy zostało przyznane w 1981 r., jednak projekt architektoniczny czekał na swoją realizację do 1990 r.
Msza św. pogrzebowa została odprawiona 9 listopada w kościele Arka Pana w Krakowie Bieńczycach.

Muzeum im. Kard. Karola Wojtyły

4 listopada 2005 r. metropolita krakowski - abp Stanisław Dziwisz uroczyście nadał imię kard. Karola Wojtyły Muzeum Archidiecezjalnemu w Krakowie i przekazał tej instytucji obraz św. Karola Boromeusza, który należał do Jana Pawła II.
Kamienice pod numerem 19 i 21 przy ul. Kanoniczej w Krakowie, gdzie mieści się Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, to miejsca szczególnie związane z osobą ks. Karola Wojtyły, który od 1951 r. pod numerem 19 mieszkał jako wykładowca, a potem jako biskup do 1967 r. mieszkał pod numerem 21. Obecnie w obu tych budynkach mieści się Muzeum. - W tych domach mieszkał prawie 17 lat, tu powstawały ważne rozprawy naukowe, tu spotykał się z wieloma ludźmi, z którymi spędzał nie tylko wolny czas, ale prowadził poważne dyskusje o Bogu, człowieku i rodzinie - powiedział abp Dziwisz i ogłosił, że temu drogiemu dla wszystkich miejscu, w którym obecnie mieści się Muzeum Archidiecezjalne, pragnie nadać imię kard. Karola Wojtyły. W dekrecie skierowanym na ręce kustosza Muzeum - ks. Andrzeja Nowobilskiego Ksiądz Arcybiskup napisał: „Niech ten szczególny związek z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla Muzeum inspiracją do jak najlepszej troski o zachowanie oraz przekazanie historycznego i kulturalnego dziedzictwa Kościoła Krakowskiego, a sługa Boży niech wspiera we wszystkich dobrych poczynaniach”.
Abp Dziwisz przekazał także Muzeum XVI-wieczny obraz św. Karola Boromeusza, namalowany na płótnie, który należał do Ojca Świętego Jana Pawła II i wisiał w jego prywatnych apartamentach papieskich w Rzymie. Akt nadania Muzeum imienia kard. Karola Wojtyły upamiętnia tablica poświęcona przez abp. Dziwisza. Po jej poświęceniu abp Dziwisz wraz z obecnymi na uroczystości biskupami, wojewodą i prezydentem miasta oraz tłumnie przybyłymi krakowianami zwiedzili Muzeum.

TAJ

Tydzień w Polsce

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza uzyskał wotum zaufania w głosowaniu w Sejmie RP, które odbyło się 10 listopada 2005 r. Za głosowało 272 posłów, przeciw było 187, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna potrzebna do przyjęcia wotum wynosiła 230.

Prymas Polski i Marszałek Województwa Mazowieckiego podpisali porozumienie dotyczące utworzenia Instytutu Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W wieku 89 lat zmarł wybitny biblista - o. Augustyn Jankowski, były opat tyniecki i redaktor naukowy Biblii Tysiąclecia, przyjaciel Jana Pawła II.

Washington Post, powołując się na „anonimowe źródła”, zasugerował, że rząd USA przetrzymuje i przesłuchuje m.in. w Polsce czołowych terrorystów Al-Kaidy. Polskie władze stanowczo zaprzeczyły, jakoby na naszym terenie więziono terrorystów, a Komisja Europejska wyraziła przekonanie, że odpowiadają prawdzie oficjalne deklaracje złożone m.in. przez władze Polski. „Dopiero jak zobaczymy dowody (na istnienie tajnych więzień), to podejmiemy jakieś kroki” - powiedział m.in. Friso Roscam Abbing, rzecznik komisarza UE ds. sprawiedliwości, swobód obywatelskich i bezpieczeństwa Franco Frattiniego.

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą przekazania 3 mln zł z rezerwy budżetowej na program „Bezdomność”. Pieniądze te zostaną wydane m.in. na utrzymanie noclegowni, na posiłki dla osób bezdomnych, ale także na ich aktywizację.

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, PiS zlikwidował skompromitowany urząd pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zdymisjonował min. Magdalenę Środę. Dotychczasowa pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. kobiet i rodziny Joanna Kluzik-Rostkowska będzie się zajmować sprawami rodziny w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Nowym komendantem głównym policji został Marek Bieńkowski - w latach 1997-2001 komendant główny straży granicznej. Według zapowiedzi wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna, z policji mają zostać usunięci wszyscy byli pracownicy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Nowym szefem ABW został Witold Marczuk, były szef Inspekcji Celnej, a ostatnio warszawskiej straży miejskiej.

Roman Giertych (LPR) został przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zawnioskował do komisji o pozytywne zaopiniowanie płk. Zbigniewa Nowka na szefa Agencji Wywiadu. Obradująca na pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu komisja wybrała swoje prezydium.

Sejm wybrał nowy skład Trybunału Stanu, liczącego 18 członków, w tym jego 2 wiceprzewodniczących. Szefem TS z urzędu jest pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i mąż stanu, został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari (decyzję podpisał w 1941 r. gen. Władysław Sikorski, ale dotąd jej nie wykonano). Uroczystość odbyła się w 145. rocznicę urodzin Paderewskiego w budynku-muzeum jego imienia (tzw. Podchorążówce) w warszawskich Łazienkach.

Wspólna kandydatura Polski i Ukrainy znalazła się wśród 3 ofert, które Europejska Unia Piłkarska zakwalifikowała do finałowego etapu selekcji do organizacji Finałów Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

[ TEMATY ]

USA

różaniec

maj

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

„W ubiegłym roku w maju rzuciliśmy wyzwanie, aby przez miesiąc odmówić 10 tys. różańców i myśleliśmy, że to naprawdę ambitny cel; osiągnęliśmy go w 48 godzin” - wyjaśnia bp Barron. Ostatecznie w zeszłym roku liczba modlitw sięgnęła 64 tys.

CZYTAJ DALEJ

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję