Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia Święta

Polska tablica

W Tyberiadzie nad jeziorem Genezaret odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt polskich żołnierzy armii gen. Władysława Andersa w tamtejszym klasztorze franciszkańskim. Uroczystość nawiązywała do Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada.
W ceremonii uczestniczyli polscy duchowni z Jerozolimy i Galilei, żołnierze z polskiego batalionu PolBatt, wchodzącego w skład sił pokojowych ONZ UNDOF na Wzgórzach Golan ze swoim dowództwem i kapelanem, ambasador i konsul RP w Izraelu, pracownicy ambasady oraz członkowie Towarzystwa Polonijnego „Piast” z Hajfy.
W 1946 r. polscy żołnierze z armii gen. Andersa, przebywający od 1943 r. w Tyberiadzie, wznieśli kamienny ołtarz poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej jako wotum w intencji zwycięstwa i powrotu do wolnej Ojczyzny oraz jako wyraz wdzięczności za gościnność, którą okazali im franciszkanie w Ziemi Świętej. Pomnik wykonał artysta rzeźbiarz Tadeusz Zieliński, znany jako autor płaskorzeźb przy III i IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.
Polski pomnik-ołtarz ustawiono przed franciszkańskim kościołem pw. św. Piotra, tuż nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Wokół wizerunku z Jasnej Góry umieszczono herby polskich miast. Jest to jedno z najbardziej wymownych poloników w Ziemi Świętej.

Ukraina

Rocznicowa modlitwa

Wspólną modlitwą na placu przed operą lwowską wierni różnych wyznań uczcili 20 listopada pierwszą rocznicę „pomarańczowej rewolucji”. Wzięli w niej udział m.in. po nabożeństwach w swych świątyniach biskupi Kościołów: rzymskokatolickiego i greckokatolickiego oraz prawosławnych: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznego. Kościół łaciński reprezentował biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.
Organizatorzy wiecu, w tym władze miejscowe i deputowani do parlamentu Ukrainy, wyrazili wdzięczność duchowieństwu tych Kościołów za udzielone przez nich modlitewne wsparcie dla „pomarańczowej rewolucji”.
Prawosławni i katolicy obu obrządków wspólnie modlili się przed mityngami także w innych miejscowościach ziemi lwowskiej.
W obecnych nabożeństwach ekumenicznych, podobnie jak podczas „rewolucji pomarańczowej”, nie brali udziału przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chiny

Bush o wolności religijnej

Przebywający z wizytą w Chinach prezydent USA George Bush 20 listopada, wraz z żoną Laurą, uczestniczył w nabożeństwie w wielkim kościele protestanckim w dzielnicy Gangwashi w Pekinie. Kościół ten był zamknięty w czasie rewolucji kulturalnej w latach 1966-76. Po nabożeństwie prezydent USA wpisał do księgi pamiątkowej miejscowej wspólnoty słowa: „Niech Bóg błogosławi chrześcijan w Chinach”. Wychodząc z kościoła, Bush powiedział, że „społeczeństwo jest zdrowe, gdy akceptuje religię swoich obywateli i pozwala im wyznawać w praktyce ich wiarę”.
Na kilka dni przed wizytą Busha w Pekinie został po raz kolejny aresztowany biskup Kościoła podziemnego Julius Jia Zhiguo z Zhengding w regionie Hebei. 70-letniego hierarchę aresztowano ósmy raz w ciągu ostatnich 2 lat. Do tej pory spędził on w więzieniach 20 lat.

Indonezja

Walka z terroryzmem

Czołowe organizacje muzułmańskie Indonezji zamierzają utworzyć specjalną grupę starającą się zapobiegać terroryzmowi. „Task Force” - duchowe grupy utworzone przez dwie organizacje: Muhammadiyah i Nahdlatul Ulama będą głosiły idee umiarkowanego islamu, odbierając w ten sposób ideologiczny grunt islamskim ekstremistom.
Informując o tym, singapurski dziennik Straits Times zwrócił uwagę, że wspólna inicjatywa organizacji islamskich spotkała się z życzliwym przyjęciem przez rząd. Istnieją dwa rodzaje walki z terroryzmem: fizyczna interwencja policji oraz - co ważniejsze - „wojna wydana ideologii” - cytuje gazeta słowa wiceprezydenta Jusufa Kalli. Zauważa jednocześnie, że dotychczas wielu islamskich duchownych w Indonezji powstrzymywało się od potępiania islamskich akcji terrorystycznych z obawy, że mogą zostać uznani za proamerykańskich.
Umiarkowana Muhammadiyah skupia - jak twierdzi - ok. 30 mln wyznawców islamu, tradycyjna Nahdlatul Ulama - ok. 40 mln.

Reklama

Ludzie

Kard. Jean-Louis Tauran zaprzeczył pogłoskom, jakoby Stolica Apostolska szykowała się do zamknięcia placówki dyplomatycznej na Tajwanie. „Watykan nie porzuci Tajwanu” - stwierdził kard. Tauran. Zaznaczył, że warunkiem nawiązania relacji z Pekinem jest zapewnienie w Chinach kontynentalnych wolności religijnej. „Nawet jeśli dojdzie do normalizacji stosunków, nie będzie to oznaczało porzucenia Tajwanu. Papież darzy ojcowskim uczuciem wszystkich katolików” - podkreślił kard. Tauran i dodał, że Stolica Apostolska podejmuje decyzje w tych sprawach nie ze względów politycznych, lecz duszpasterskich.

Kard. Tauran był przez 13 lat sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami. Obecnie kieruje Biblioteką Watykańską. Ma 62 lata.

Hiszpania

Uczestnicy VII Kongresu „Katolicy i Życie Publiczne”, który odbywał się w Madrycie pod hasłem Powołani do wolności, 19 listopada wieczorem oddali hołd Janowi Pawłowi II. W uroczystości, której przewodniczył metropolita tego miasta - kard. Antonio María Rouco Varela, wziął udział m.in. Lech Wałęsa.
W wypełnionej po brzegi Auli im. Ángela Herrery stołecznego Uniwersytetu św. Pawła ponad 1200 delegatów na Kongres oraz goście specjalni uczcili Papieża jako wielkiego obrońcę wolności i godności człowieka.

Liban

O wsparcie chrześcijan w Libanie zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej uczestnicy zakończonego 21 listopada w Bejrucie 39. zgromadzenia hierarchów katolickich tego kraju. Przypomnieli, że wspólnota winna dotrzymać obietnic, jakie złożyła Libanowi i miejscowym chrześcijanom. Biskupi podkreślili, że „obecność chrześcijan w Libanie jest niezbędnym i bezwzględnym warunkiem pomyślności i obrony obecności chrześcijan na całym Bliskim Wschodzie”.

Wietnam

29 listopada w katedrze w Hanoi prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe udzielił święceń kapłańskich 57 diakonom pochodzącym z 8 diecezji północnowietnamskich. Kard. Sepe przebywa w Wietnamie w dniach 28 listopada-6 grudnia na zaproszenie miejscowej Konferencji Biskupiej.
Najwięcej przyszłych kapłanów - 13 otrzyma archidiecezja Hanoi. Zdaniem przedstawicieli stołecznego Wyższego Seminarium Duchownego, ta rekordowa liczba neoprezbiterów świadczy o wyraźnych zmianach zarówno w tutejszym Kościele, jak i w polityce wyznaniowej państwa.
Stolica Apostolska ogłosiła utworzenie na wybrzeżu Morza Południowochińskiego diecezji Ba Ria. Nowa diecezja powstała w wyniku podziału diecezji Xuân Lôc.

Tydzień na świecie

Z wizytą do Wietnamu udał się kard. Crescenzio Sepe, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Jego pobyt będzie trwał do 6 grudnia br. Ostatnia wizyta dostojnika watykańskiego tak wysokiej rangi w Wietnamie miała miejsce 16 lat temu.

Benedykt XVI nadał nowy status sanktuariom św. Franciszka i Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Na mocy motu proprio Totius orbis z 9 listopada (ogłoszonego 19 bm.), obie bazyliki, które wraz z należącymi do nich klasztorami podlegały dotychczas bezpośrednio papieżowi, przeszły obecnie pod jurysdykcję miejscowego biskupa. Dotychczas obowiązywały tu normy prawne ustalone przez Pawła VI.

Pielgrzymki i sanktuaria - dary miłującego Boga we współczesnej Azji to hasło odbywającego się w Seulu II Azjatyckiego Kongresu Duszpasterstwa Pielgrzymkowego. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele 14 krajów, w tym Wietnamu, dwóch specjalnych rejonów Chin - Hongkongu i Makau, a także Kazachstanu.

Liczba osób na świecie zarażonych wirusem HIV przekroczyła już 40 mln - alarmuje ONZ i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Agenda ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaalarmowała, że 6 mln dzieci umiera każdego roku na świecie z głodu i niedożywienia.

Irlandczyk Francis Campbell został ambasadorem Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej. To pierwszy katolik na tym stanowisku od 1534 r.

O. Mariusz Woźniak został nowym wikariuszem generalnym Zakonu Dominikanów na Ukrainie i w Rosji.

Zmarł Patricio Rodé - prezes Międzynarodowej Federacji Intelektualistów Katolickich „Pax Romana”, urugwajski działacz i społecznik zasłużony w walce z biedą i wyzyskiem.

Społeczność światowa musi przygotować się na atak bronią biologiczną - ostrzegł szef Interpolu Ron Noble. Według niego, to tylko kwestia czasu, kiedy terroryści sięgną do arsenału tej broni.

Angela Merkel została nowym kanclerzem Niemiec. Bundestag wybrał przewodniczącą CDU głosami koalicji CDU/CSU i SPD na stanowisko szefa rządu.

Ministrowie sprawiedliwości poszczególnych landów niemieckich zdecydowanie odrzucili możliwość zalegalizowania w Niemczech eutanazji.

Co drugi Słowak obawia się wspólnej europejskiej waluty euro. Słowacy najbardziej boją się, iż wprowadzenie euro spowoduje podwyżki cen oraz utratę kontroli nad polityką gospodarczą kraju.

Do kolejnego morderstwa, którego ofiarą padła młoda dziewczyna, doszło na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. W kilka tygodni po brutalnym zabójstwie 3 młodych chrześcijanek w mieście Poso, tym razem miejscem zbrodni była stolica prowincji Sulawesi Środkowe - Palu.

Amerykańscy żołnierze znaleźli w gmachu irackiego MSW stu kilkudziesięciu sunnickich więźniów, głodzonych i torturowanych. Rząd w Bagdadzie wszczął śledztwo w tej sprawie, ale sunnici domagają się dochodzenia międzynarodowego.

Nie maleje zagrożenie ptasią grypą w krajach Azji Południowo-Wschodniej: kolejne 2 osoby zmarły w Indonezji, a chińskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 3 przypadki zachorowań na ptasią grypę wśród ludzi. Tymczasem amerykański Urząd Kontroli Leków i Żywności zwrócił się do szwajcarskiego koncernu Roche o informacje w sprawie śmierci 12 dzieci, poddanych kuracji lekiem przeciwwirusowym Tamiflu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Niedziela wolna od handlu strzeżona prawem w wielu państwach europejskich

2024-04-22 13:32

[ TEMATY ]

handel

handel w Niedzielę

Adobe.Stock

O poszanowania kompromisu z 2018 r. dotyczącego handlu w niedzielę zaapelował abp Wiktor Skworc, członek Komisji Duszpasterstwa KEP. Przypomniał, że wolna niedziela, jako humanistyczny kod kulturowy, strzeżona jest przez prawo w wielu krajach europejskich. W ten sposób hierarcha skomentował dla KAI rozpoczęcie przez Trzecią Drogę prac nad projektem zmieniającym ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Wedle inicjatywy Trzeciej Drogi zakupy będzie można byłoby robić w dwie niedziele w miesiącu. Nadzieję na to, że nowelizację poprą wszystkie ugrupowania koalicyjne wyraził Ryszard Petru z ugrupowania Polska 2050.

CZYTAJ DALEJ

PWT we Wrocławiu za życiem

2024-04-22 17:05

Adobe Stock

Wrocław: Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP – zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” – czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu wrocławskiej uczelni teologicznej.

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję