Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: pomóżmy dziś misjonarzom i misjonarkom

„Pomóżmy dziś misjonarkom i misjonarzom przekazując ofiary do puszek. Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom, w ubiegłym roku zrealizowało 104 projekty o wartości ponad 122 300 euro i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł” - pisze w Liście biskup kielecki Jan Piotrowski - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

TER

bp Jan Piotrowski

bp Jan Piotrowski

List został wystosowany z okazji Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, obchodzonego w drugą niedzielę Wielkiego Postu.

W tym roku przebiega on pod hasłem „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”. Biskup nawiązuje do tego wezwania, zachęca do zjednoczenia się w modlitwie z 1800. misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 99. krajach misyjnych.

„Pielgrzymujemy duchowo do Wieczernika w Jerozolimie, tu bowiem Chrystus zgromadził swych uczniów przed swą męką i ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. W murach Wieczernika wybrzmiało Jego przykazanie miłości (…). Tutaj też Pan, po swoim zmartwychwstaniu, ofiarował młodemu Kościołowi sakrament pokuty i pojednania. Z Wieczernika wyszli pełnić swą misję, napełnieni Duchem Świętym, Apostołowie” – tłumaczy biskup.

Wieczernik nazywa „szkołą miłości braterskiej, bezinteresownej, czystej, zdolnej do zapominania o sobie i daru z siebie”.

„Jak z Wieczernika, tak i z każdej Mszy św., wychodzimy z odnowionym postanowieniem, by miłować, nie tylko bliskich i przyjaciół, ale także dalekich i nieprzyjaciół. Eucharystia wychowuje nas do braterstwa, solidarności z ubogimi i potrzebującymi wsparcia. W niej Chrystus daje nam siłę do tego, byśmy przychodzili z pomocą „tym, którzy się źle mają” (Łk 5, 31), którzy cierpią z powodu osamotnienia i odrzucenia przez innych” – tłumaczy.

Właśnie misjonarze, wychowani w szkole tak pojmowanego Wieczernika, ofiarnie posługują na misjach, także w czasach pandemii, głosząc Ewangelię, w solidarności z bliźnimi, niosąc pomoc ubogim, chorym i słabym. Oni proszą o modlitwę i jej potrzebują.

„Jest ona zwłaszcza potrzebna tam, gdzie panuje zamęt i niepokój, gdzie życie naszych misjonarek i misjonarzy jest w niebezpieczeństwie, gdzie misjonarze muszą zmagać się z wielkimi przeciwnościami, prześladowaniem, nędzą i różnymi niedostatkami” – tłumaczy bp Piotrowski, przypominając, że misje są „dziełem Bożym, nie ludzkim”.

Reklama

Poza modlitwą i intencjami za misje, można misjonarzy także wspierać materialnie, tym bardziej, że wielu z nich „posługuje w młodych Kościołach, które zwykle są w najbiedniejszych krajach świata i dla realizacji swej misji potrzebują środków” - przypomina. To dzięki ludzkiej ofiarności możliwa jest realizacja dzieł charytatywnych, opiekuńczych, medycznych, edukacyjnych.

Bp Piotrowski zachęca i apeluje:

„Pomóżmy dziś misjonarkom i misjonarzom przekazując ofiary do puszek. Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom, w ubiegłym roku zrealizowało 104 projekty o wartości ponad 122 300 euro i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł. Dołączmy do grona Darczyńców misji poprzez ofiary na jego konto, a także wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje”. Więcej informacji o sposobach pomagania misjom znajdziemy na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl.”

Wyraża wdzięczność wszystkim darczyńcom misji, prosi osoby chore i seniorów, tych wszystkich, którzy „dźwigają krzyż osamotnienia, cierpień duchowych i fizycznych, aby jednocząc się z krzyżem Chrystusa ofiarowywali je w intencjach misji”.

Zachęca także dzieci i młodzież zaangażowaną w wolontariat misyjny, aby z radością pozostawali misjonarzami Chrystusa oraz do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z misji”, prowadzonym przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Bp Piotrowski przypomina, że w tym roku uczniowie szkół podstawowych w Polsce przyczyniają się do budowy szkoły podstawowej w Figuil, w Kamerunie, prowadzonej przez ojców oblatów Maryi Niepokalanej.

„Wszystkich was, siostry i bracia, zachęcam do modlitwy o nowe powołania misyjne, gdyż Kościół bardzo potrzebuje serc, które poświęcą się ewangelizacji i służbie ubogim. Prośmy Chrystusa, by nie zabrakło Kościołowi świętych, mądrych i ofiarnych głosicieli Ewangelii!” – prosi bp Jan Piotrowski.

2022-03-11 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: świat przestał kochać życie

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

TER

„Świat przestał kochać życie, nowe życie. W ostatnich dziesięcioleciach pokazała to fala zbrodni na dzieciach nienarodzonych” – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. z okazji Dnia Świętości Życia.

Biskup prosił i apelował o czujność w kwestii ochrony życia, gdy współczesny świat podpowiada inne rozwiązania. „Dlatego, że nie szanuje się życia poczętego, usprawiedliwia się wszystkie zbrodnie” – stwierdził biskup kielecki, wskazując na naciski różnych środowisk – prawodawców, służby zdrowia, lobbujących przeciwko życiu poczętemu, w imię źle pojętego postępu naukowego. Biskup wskazał także na przykład Maryi, która przyjęła życie i broniła go, słuchając zawsze głosu Bożego. - „Każdy, kto słucha Boga, jak Maryja, będzie bronił życia ludzkiego – podkreślał bp Piotrowski. Odwoływał się także do nauczania św. Jana Pawła II, podkreślił, że człowiekiem jest sie od chwili poczęcia, a duchowa adopcja jest formą przypomnienia Bożej miłości. „Winny będę ja i każdy pasterz, jeśli przemilczę prawdę, że tylko Bóg jest Panem życia ludzkiego” – podkreślał zdecydowanie bp Jan Piotrowski.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję