Jubileuszowa, bo 25. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich przybyła na Jasną Górę tradycyjnie 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego. Ok. 40 posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych, głównie Prawa i Sprawiedliwości, modliło się w intencji Ojczyzny.
„Jak co roku przyjeżdżamy przed oblicze Królowej Polski, żeby modlić się w intencji naszej Ojczyzny, żeby modlić się o to, aby Polska była krajem, w którym władza szanuje naszą tożsamość narodową, w którym władza szanuje fundamenty, wokół których zbudowana jest nasza tożsamość, aby słowa Tego, który był najwybitniejszym z Polaków, a który w 2014 r. będzie świętym, mówiące o tym, że demokracja pozbawiona wartości przeradza się w jawny albo ukryty totalitaryzm, były memento dla rządzących – mówi Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. – A w Polsce depozytariuszem tych wartości jest Kościół katolicki, a więc wszyscy ci, którzy godzą w Kościół katolicki, godzą w naszą tożsamość narodową”. Zapytany o miejsce, do którego co roku pielgrzymują polscy parlemaentarzyści, Mariusz Błaszczyk odpowiada: „To miejsce wyjątkowe, w Polsce to miejsce, w którym zawierzamy Matce Bożej Królowej Polski naszą przyszłość, naszą wolność i naszą tożsamość”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„To jest jeden z najważniejszych dni w pracy parlamentarnej , kiedy możemy przyjechać na Jasną Górę w dniu Pielgrzymki Parlamentarzystów podziękować Matce Bożej za wszystkie łaski, jakich doświadczyliśmy, i pokornie prosić o opiekę – mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł PiS – To jest dzień wyjątkowy, wzruszający, i dla nas wszystkich bardzo ważny. 2 lutego to jest dzień przypisany polskim parlamentarzystom. To my tutaj dzisiaj pielgrzymujemy, aby sprawy naszej umiłowanej Ojczyzny zawierzyć Matce Bożej”.
„Myślę, że wszyscy przyjeżdżamy w intencji Ojczyzny, a każdy z nas ma swoje indywidualne, takie najbliższe, rodzinne intencje. To jest tradycja parlamentarna, ale to jest przecież tradycja narodowa. To jest piękne święto dla nas” – podkreśla Anna Fotyga, posłanka PiS. Tłumacząc niższą frekwencję na pielgrzymce, niż w latach ubiegłych, posłanka mówi: „W bardzo wielu okręgach są również ważne Msze za Ojczyznę, my się po prostu dzielimy, a ja chciałam być tutaj”. A posłanka Jadwiga Wiśniewska dodaje: „Ta niewielka liczba, no nie chciałabym nikogo oceniać, na pewno parlamentarzyści w swoich parafiach to święto Matki Bożej Gromnicznej przeżywają, ale chciałabym, żeby nas tu było 460, pewnie wtedy sprawy Ojczyzny szłyby w lepszym kierunku. Ale cieszę się bardzo, że reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości, w której mam zaszczyt być parlamentarzystą, jest jak co roku najliczniejsza”.
Jak podkreśla ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów polskich i kapelan kaplicy sejmowej, doroczne pielgrzymki posłów i senatorów na Jasną Górę są niejako „obowiązkowe”. „Musimy sobie u Matki Bożej znowu zdać rachunek sumienia z tego, kim jesteśmy jako parlamentarzyści w służbie Ojczyzny, ale też i jako chrześcijanie, jako katolicy, którzy przychodzą do swej Matki, aby po roku działalności parlamentarnej zawierzyć Matce Bożej wszystkie sprawy Ojczyzny, Kościoła”.
Reklama
Parlamentarzyści rozpoczęli swoją pielgrzymkę od złożenia wieńca i kwiatów przed Epitafium Smoleńskim – płaskorzeżbą poświęconą pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie, w Kaplicy Różańcowej, wzięli udział w spotkaniu z arcybiskupem seniorem arch. częstochowskiej Stanisławem Nowakiem. Ks. arcybiskup wygłosił dla nich konferencję o antropologii chrześcijańskiej.
Następnie uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Msza św. rozpoczęła się od poświęcenia świec z racji przypadającego święta Ofiarowania Pańskiego, nazywanego także świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Zebranych powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. „Parlamentarzyści to są ludzie, którzy zostali wybrani z woli Bożej przez naród, postawieni ‘na świeczniku’ w tym domu, którym jest nasza Ojczyzna. Jezus mówi, że światła nie stawia się pod stołem, ale na świeczniku. To jest dar, i jednocześnie zobowiązanie, i chcemy tutaj przed Bogiem sobie zawsze o tym przypominać” – powiedział o. podprzeor.
W homilii abp senior Stanisław Nowak mówił o posłuszeństwie wobec prawa Bożego. „Mamy być praworządni i prawowierni, mamy się posługiwać w życiu prawem Bożym” – podkreślił. „Wszyscy powinni się kierować tym prawem Boskim, przykazaniami, Dekalogiem – mówił – Wszyscy, szczególnie parlamentarzyści muszą być przykładem tej dokładności w zachowywaniu prawa, przestrzeganiu prawa, również praw państwowych, które przecież jak są mądre, dobrze ustawione, są na przedłużeniu przykazań Boskich”.
Reklama
„Parlamentarzyści są powołani do tego, żeby ustanawiać prawa – kontynuował kaznodzieja – Wielkie powołanie ustanawiać mądre prawa, dobre prawa, dla ludzi, bo prawo nam pomaga żyć”. „Wy, którzyście są odpowiedzialni, żeby było jakoś na tym świecie ludziom lepiej, róbcie wszystko, co potraficie, żeby biednego człowieka uszanować, odnosi się to do wymiaru oczywiście przede wszystkim Ojczyzny. Przede wszystkim jesteście najpiękniejszymi sługami Ojczyzny, najważniejszymi, musicie być zasłuchani w ubogich ludzi, w biedę ludzką Ojczyzny swojej” – podkreślił abp senior Stanisław Nowak.
Kaznodzieja zaapelował także o obronę życia. „Życie jest święte, od Boga pochodzi. Niszczyć nie wolno za żadną cenę. Polski umniejszać ludnościowo nie wolno, ona wymiera” – mówił.
„Choć tyle, bardzo czcigodni parlamentarzyści, przyjmijcie, wraz z dziękczynieniem. Słyszycie nieraz samą krytykę, ale trzeba byście wiedzieli, że chociaż ludzie tego nie mówią, to są wdzięczni za gorliwą obronę ich słusznych praw, za służbę są wam wdzięczni. Jesteśmy wam wdzięczni i dziękujemy” – zaznaczył abp senior Stanisław Nowak.
Ks. Paweł Powierza, jako kapelan kaplicy sejmowej i duszpasterz parlamentarzystów, na co dzień służy im opieką duszpasterską. „Odprawiamy Msze św., to jest główny punkt dnia, codziennie o 7.30 w kaplicy sejmowej. Są pielgrzymki, przygotowujemy się w tej chwili do kanonizacji, jedziemy do Rzymu, ale jest również posługa konfesjonału, są różnego rodzaju adoracje, czuwania, nabożeństwa w kaplicy, spotkania opłatkowe, więc jest to takie ‘normalne’ duszpasterstwo. Bo przed wszystkim chcemy prowadzić do Boga, i to jest nasze zadanie”.
Z Częstochowy parlamentarzyści udają się do Piotrkowa Trybunalskiego. Od dwóch lat jest zwyczaj, że tam, na zakończenie pielgrzymki, modlą się przed obrazem Matki Bożej Trybunalskiej, która dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 2 marca 2007 r. została ogłoszona patronką parlamentarzystów polskich.
Pielgrzymkę zorganizowało Duszpasterstwo Parlamentarzystów.