Reklama

Jasna Góra

Posłowie i senatorowie w pielgrzymce na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

parlament

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Jubileuszowa, bo 25. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich przybyła na Jasną Górę tradycyjnie 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego. Ok. 40 posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych, głównie Prawa i Sprawiedliwości, modliło się w intencji Ojczyzny.

„Jak co roku przyjeżdżamy przed oblicze Królowej Polski, żeby modlić się w intencji naszej Ojczyzny, żeby modlić się o to, aby Polska była krajem, w którym władza szanuje naszą tożsamość narodową, w którym władza szanuje fundamenty, wokół których zbudowana jest nasza tożsamość, aby słowa Tego, który był najwybitniejszym z Polaków, a który w 2014 r. będzie świętym, mówiące o tym, że demokracja pozbawiona wartości przeradza się w jawny albo ukryty totalitaryzm, były memento dla rządzących – mówi Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. – A w Polsce depozytariuszem tych wartości jest Kościół katolicki, a więc wszyscy ci, którzy godzą w Kościół katolicki, godzą w naszą tożsamość narodową”. Zapytany o miejsce, do którego co roku pielgrzymują polscy parlemaentarzyści, Mariusz Błaszczyk odpowiada: „To miejsce wyjątkowe, w Polsce to miejsce, w którym zawierzamy Matce Bożej Królowej Polski naszą przyszłość, naszą wolność i naszą tożsamość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„To jest jeden z najważniejszych dni w pracy parlamentarnej , kiedy możemy przyjechać na Jasną Górę w dniu Pielgrzymki Parlamentarzystów podziękować Matce Bożej za wszystkie łaski, jakich doświadczyliśmy, i pokornie prosić o opiekę – mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł PiS – To jest dzień wyjątkowy, wzruszający, i dla nas wszystkich bardzo ważny. 2 lutego to jest dzień przypisany polskim parlamentarzystom. To my tutaj dzisiaj pielgrzymujemy, aby sprawy naszej umiłowanej Ojczyzny zawierzyć Matce Bożej”.

„Myślę, że wszyscy przyjeżdżamy w intencji Ojczyzny, a każdy z nas ma swoje indywidualne, takie najbliższe, rodzinne intencje. To jest tradycja parlamentarna, ale to jest przecież tradycja narodowa. To jest piękne święto dla nas” – podkreśla Anna Fotyga, posłanka PiS. Tłumacząc niższą frekwencję na pielgrzymce, niż w latach ubiegłych, posłanka mówi: „W bardzo wielu okręgach są również ważne Msze za Ojczyznę, my się po prostu dzielimy, a ja chciałam być tutaj”. A posłanka Jadwiga Wiśniewska dodaje: „Ta niewielka liczba, no nie chciałabym nikogo oceniać, na pewno parlamentarzyści w swoich parafiach to święto Matki Bożej Gromnicznej przeżywają, ale chciałabym, żeby nas tu było 460, pewnie wtedy sprawy Ojczyzny szłyby w lepszym kierunku. Ale cieszę się bardzo, że reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości, w której mam zaszczyt być parlamentarzystą, jest jak co roku najliczniejsza”.

Jak podkreśla ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów polskich i kapelan kaplicy sejmowej, doroczne pielgrzymki posłów i senatorów na Jasną Górę są niejako „obowiązkowe”. „Musimy sobie u Matki Bożej znowu zdać rachunek sumienia z tego, kim jesteśmy jako parlamentarzyści w służbie Ojczyzny, ale też i jako chrześcijanie, jako katolicy, którzy przychodzą do swej Matki, aby po roku działalności parlamentarnej zawierzyć Matce Bożej wszystkie sprawy Ojczyzny, Kościoła”.

Reklama

Parlamentarzyści rozpoczęli swoją pielgrzymkę od złożenia wieńca i kwiatów przed Epitafium Smoleńskim – płaskorzeżbą poświęconą pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie, w Kaplicy Różańcowej, wzięli udział w spotkaniu z arcybiskupem seniorem arch. częstochowskiej Stanisławem Nowakiem. Ks. arcybiskup wygłosił dla nich konferencję o antropologii chrześcijańskiej.

Następnie uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Msza św. rozpoczęła się od poświęcenia świec z racji przypadającego święta Ofiarowania Pańskiego, nazywanego także świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Zebranych powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. „Parlamentarzyści to są ludzie, którzy zostali wybrani z woli Bożej przez naród, postawieni ‘na świeczniku’ w tym domu, którym jest nasza Ojczyzna. Jezus mówi, że światła nie stawia się pod stołem, ale na świeczniku. To jest dar, i jednocześnie zobowiązanie, i chcemy tutaj przed Bogiem sobie zawsze o tym przypominać” – powiedział o. podprzeor.

W homilii abp senior Stanisław Nowak mówił o posłuszeństwie wobec prawa Bożego. „Mamy być praworządni i prawowierni, mamy się posługiwać w życiu prawem Bożym” – podkreślił. „Wszyscy powinni się kierować tym prawem Boskim, przykazaniami, Dekalogiem – mówił – Wszyscy, szczególnie parlamentarzyści muszą być przykładem tej dokładności w zachowywaniu prawa, przestrzeganiu prawa, również praw państwowych, które przecież jak są mądre, dobrze ustawione, są na przedłużeniu przykazań Boskich”.

Reklama

„Parlamentarzyści są powołani do tego, żeby ustanawiać prawa – kontynuował kaznodzieja – Wielkie powołanie ustanawiać mądre prawa, dobre prawa, dla ludzi, bo prawo nam pomaga żyć”. „Wy, którzyście są odpowiedzialni, żeby było jakoś na tym świecie ludziom lepiej, róbcie wszystko, co potraficie, żeby biednego człowieka uszanować, odnosi się to do wymiaru oczywiście przede wszystkim Ojczyzny. Przede wszystkim jesteście najpiękniejszymi sługami Ojczyzny, najważniejszymi, musicie być zasłuchani w ubogich ludzi, w biedę ludzką Ojczyzny swojej” – podkreślił abp senior Stanisław Nowak.

Kaznodzieja zaapelował także o obronę życia. „Życie jest święte, od Boga pochodzi. Niszczyć nie wolno za żadną cenę. Polski umniejszać ludnościowo nie wolno, ona wymiera” – mówił.

„Choć tyle, bardzo czcigodni parlamentarzyści, przyjmijcie, wraz z dziękczynieniem. Słyszycie nieraz samą krytykę, ale trzeba byście wiedzieli, że chociaż ludzie tego nie mówią, to są wdzięczni za gorliwą obronę ich słusznych praw, za służbę są wam wdzięczni. Jesteśmy wam wdzięczni i dziękujemy” – zaznaczył abp senior Stanisław Nowak.

Ks. Paweł Powierza, jako kapelan kaplicy sejmowej i duszpasterz parlamentarzystów, na co dzień służy im opieką duszpasterską. „Odprawiamy Msze św., to jest główny punkt dnia, codziennie o 7.30 w kaplicy sejmowej. Są pielgrzymki, przygotowujemy się w tej chwili do kanonizacji, jedziemy do Rzymu, ale jest również posługa konfesjonału, są różnego rodzaju adoracje, czuwania, nabożeństwa w kaplicy, spotkania opłatkowe, więc jest to takie ‘normalne’ duszpasterstwo. Bo przed wszystkim chcemy prowadzić do Boga, i to jest nasze zadanie”.

Z Częstochowy parlamentarzyści udają się do Piotrkowa Trybunalskiego. Od dwóch lat jest zwyczaj, że tam, na zakończenie pielgrzymki, modlą się przed obrazem Matki Bożej Trybunalskiej, która dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 2 marca 2007 r. została ogłoszona patronką parlamentarzystów polskich.

Pielgrzymkę zorganizowało Duszpasterstwo Parlamentarzystów.

2014-02-03 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minuta albo dwie

Niedziela Ogólnopolska 14/2017, str. 43

[ TEMATY ]

Unia Europejska

parlament

Grecaud Paul/pl.fotolia.com

W trakcie dalszej wymiany zdań potrzebna jest, choćby krótka, riposta. Najlepiej, żeby była cięta, czyli inteligentna.

Wielu ze zdziwieniem przeciera oczy, gdy dowiaduje się, że w Parlamencie Europejskim czas, jaki otrzymuje poseł na całe swoje przemówienie, to najczęściej 1 min. Co można powiedzieć w 60 s? A jednak... Zdaję sobie sprawę, że punktem odniesienia porównawczego jest polski Sejm, gdzie reguły nawiązują do tzw. wschodniego poczucia czasu. Niekiedy obserwuję w telewizji, jak marszałek na Wiejskiej zmaga się z mówcą, prosi żeby kończył, minuty płyną, a wybraniec ludu dalej mówi. A jeśli obrady transmituje telewizja, to już na takiego nie ma mocnych. W Strasburgu i Brukseli podczas sesji plenarnych sytuacje tego typu są nie do pomyślenia. Europoseł, który otrzymał do dyspozycji 1 min, a jednak się rozpędził, to po 5 s ponadwymiarowego czasu jest upominany, a po 7 s przewodniczący wyłącza mu mikrofon. Niesubordynowani bardzo często odcinani są od fonii w połowie zdania, co czyni ich całą wypowiedź niezrozumiałą i kuriozalną. Trzeba więc trzymać się dyscypliny. 1 min w PE nie dotyczy wyłącznie sztandarowych jednominutówek. Jest to z reguły 30 przemówień na początku każdej sesji plenarnej, gdzie przez 1 min każdy z wcześniej zgłoszonych europosłów może poruszyć ważny z jego punktu widzenia temat, ale musi on być wcześniej zgłoszony służbom PE.
CZYTAJ DALEJ

ŚDM Seul 2027: trwa konkurs na hymn, który „zjednoczy serca młodych ludzi”

2025-01-07 19:59

[ TEMATY ]

konkurs

Światowe Dni Młodzieży

ŚDM Seul 2027

Vatican Media

ŚDM w Lizbonie

ŚDM w Lizbonie

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Seul 2027 zaprasza do udziału w konkursie na hymn spotkania młodych, które odbędzie się w stolicy Korei pod hasłem: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat (J 16, 33)”.

„Hymn ma znaczenie wykraczające poza zwykłą muzykę w tle i służy jako jeden z najskuteczniejszych sposobów przekazania prawdziwego ducha wydarzenia - piszą organizatorzy najbliższych Światowych Dni Młodzieży w zaproszeniu do udziału w konkursie na muzyczny symbol tego spotkania - Pomaga młodym uczestnikom zjednoczyć się ze sobą i poczuć przynależność. I nawet po zakończeniu ŚDM hymn pozwala im przez wiele lat pielęgnować te wyjątkowe przeżycia”.
CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz sakry biskupiej bp. Ireneusza Pękalskiego

2025-01-08 06:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ministranci Archidiecezji Łódzkiej

Dzisiaj bp Ireneusz Pękalski obchodzi 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję