Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2006, str. 7

Bp Antoni Długosz błogosławi dzieci
Krzysztof Świertok

Bp Antoni Długosz błogosławi dzieci<br>Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konfratrzy z Krakowa

Dwaj kapłani z Krakowa: ks. prof. Jan Dyduch - rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i ks. dr Andrzej Nowobilski - dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie zostali przyjęci do konfraterni Zakonu Paulinów. Ceremonia miała miejsce podczas uroczystej Eucharystii, odprawionej 14 stycznia w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem generała Zakonu - o. Izydora Matuszewskiego. Homilię wygłosił o. Andrzej Napiórkowski - przeor klasztoru w Krakowie i rektor WSD Paulinów na Skałce. Wśród celebransów obecny był ks. inf. Janusz Bielański - proboszcz katedry na Wawelu, który jest także krakowskim konfratrem Paulinów.

Głos św. Pawła z pustyni

Reklama

Sumę odpustową w Bazylice Jasnogórskiej w ramach centralnych uroczystości ku czci św. Pawła odprawił abp Stanisław Nowak. Mszę św. koncelebrowali m.in.: przeor - o. Bogdan Waliczek wraz z konwentem jasnogórskim i generał - o. Izydor Matuszewski. W homilii abp Stanisław Nowak podkreślił, że postać św. Pawła, żyjącego w Egipcie na przełomie III i IV wieku, jest wzorem dla współczesnych. Wśród zagrażających światu „chorób naszych czasów” Metropolita wymienił: „racjonalizm w Kościele objawiający się laicyzmem, życiem bez Boga”, „moralizm bez Boga, czyli moralność - tak, Bóg - niekoniecznie”, „modne religie Wschodu oraz działania w kierunku magii”. „I oto głos św. Pawła Pierwszego Pustelnika - mówił abp Nowak. - On poszedł na pustynię dla rozmów z Bogiem (...). On życiem wskazał, że chrześcijaństwo to taka wyjątkowa łaska dla ludzi, że mogą z Bogiem rozmawiać i z Bogiem się przyjaźnić”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błogosławieństwo dzieci

W niedzielę 15 stycznia, po południu, Bazylikę Jasnogórską wypełniły licznie dzieci wraz z rodzicami, które przybyły po specjalne błogosławieństwo i słodki upominek od św. Pawła. Indywidualnego błogosławieństwa każdemu z podchodzących dzieci udzielił prowadzący to nabożeństwo bp Antoni Długosz z Częstochowy. „Błagam nad wszystko rodziców, aby mieli czas dla dzieci, by sprawa dziecka była najważniejszą ich sprawą, by uczestniczyli w radościach i smutkach dziecka, by dziecko czuło się bezpiecznie przy rodzicach i by kochało dom rodzinny, by nie musiało szukać innych wspólnot i w nich doświadczać radości” - apelował bp Długosz. Do dzieci bp Antoni zwrócił się słowami: „Kochane dzieci, pamiętajcie, że najważniejsi z ludzi na ziemi są Wasi rodzice. Kochajcie ich nie tylko słowem, ale i swoim czynem. Dobrze się uczcie. Starajcie się słuchać, co do Was mówią. (...) A kiedy dziś z prezentami od św. Pawła powrócicie do domu, bądźcie młodymi św. Mikołajami - podzielcie się z mamą, tatą, babcią - by w ten sposób wyrazić wdzięczność za dar życia i za dar wiary”. Nabożeństwo uświetniła Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka, natomiast śpiewy prowadził o. Nikodem Kilnar.

Za Chrystusem

Na Jasnej Górze zakończyła się 9-dniowa nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona Zakonu Paulinów. 15 stycznia w uroczystość św. Pawła podczas Mszy św. o godz. 7.00 w Kaplicy Matki Bożej paulini odnowili przyrzeczenia ślubów zakonnych. Eucharystii przewodniczył generał - o. Izydor Matuszewski. „Chrystus mówi: «Przyjdźcie do mnie. Nie usiłujcie być silni własną siłą. Obdarzę was mocą z wysoka, która podźwignie waszą słabość, tak że ta przestanie być słabością». Przyjść do Jezusa to złożyć nasze brzemię u Jego stóp, patrzeć Mu prosto w oczy, wyrzekając się własnych przekonań i stawiając myśl Bożą ponad naszą - podkreślił w homilii Ojciec Generał. - «Witaj krzyżu, moja nadziejo jedyna» - wołał św. Andrzej. I my zawołajmy: Witaj krzyżu milczenia, skupienia, umartwienia, pokory, pracy, miłości bliźniego” - mówił o. Izydor Matuszewski.

„Bądźcie pustelnikami”

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Pawła Pustelnika, 13 stycznia - dzień skupienia dla ojców i braci paulinów poprowadził bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Tego dnia Ksiądz Biskup przewodniczył również wieczornemu nabożeństwu „Pawełek”. „Ojcowie Paulini i Bracia Czcigodni. Kończę z Wami dzisiejsze skupienie. Takeście mnie dużo nauczyli. Takeście mi dali ze swojego ducha. Tylko na końcu przy obrazie św. Pawła Pustelnika, Waszego Ojca i Patriarchy, mam jedną prośbę: bądźcie apostołami, głosicielami słowa Bożego na pustkowiu i wśród ludzi. Ale zostańcie pustelnikami” - podkreślił bp Zawitkowski.

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: zaczyna się od palenia krzyża, a później będzie się podpalać kościoły

2026-06-04 15:00

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Jasna Góra/facebook.com

Podczas Mszy św. w archikatedrze częstochowskiej poprzedzającej procesję Bożego Ciała, abp Wacław Depo ocenił, że ludzi wierzących spycha się w Polsce na margines i wyszydza. Tak jak w Europie, będzie się podpalać kościoły albo zamieniać je na kawiarnie i restauracje - ostrzegł.

Metropolita częstochowski w kazaniu mówił o laicyzacji społeczeństwa, któremu - jak ocenił - wraz z liberalizmem zaoferowano technologiczne atrakcje oddalające od religii. Wymienił wśród nich telewizję, kanały streamingowe, Internet. - Nawet coraz dłuższe urlopy odciągają od Boga, bo nie ma podczas nich czasu na pójście do kościoła - mówił abp Wacław Depo.
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: kaplice na wszystkich stadionach Mundialu

2026-06-05 15:20

[ TEMATY ]

modlitwa

mistrzostwa świata

Adobe.Stock

Na głównych stadionach piłkarskich Ameryki Północnej i Środkowej, które znajdą się w centrum uwagi świata podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata FIFA rozgrywanych w dniach 11-19 lipca, znajdzie również swoje miejsce religia, przynajmniej w Meksyku. Wszystkie trzy tamtejsze areny Mundialu - Estadio Azteca w Mieście Meksyk, Estadio Akron w Guadalajarze i Estadio BBVA Bancomer w Monterrey - mają kaplice lub specjalnie wyznaczone sale modlitewne, z których mogą korzystać zawodnicy i personel.

Na historycznym Estadio Azteca w Mieście Meksyk, który jako pierwszy stadion w historii, już po raz trzeci będzie gościł Mistrzostwa Świata (po 1970 i 1986 roku), oficjalnie nazwanym Estadio Banorte na cześć swojego sponsora, znajduje się sala modlitewna w pobliżu wejść dla zawodników. Jest ona prosto urządzona i tak mała, że mieści jedynie dwa klęczniki ustawione przed wizerunkiem Matki Boskiej z Guadalupe.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: czy kapłan jest wciąż światu potrzebny?

2026-06-05 18:01

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu pytanie to zadał kard. Stefan Wyszyński udzielając święceń kapłańskich ośmiu diakonom gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Dziś powtórzył je wobec nich abp Wojciech Polak podkreślając, że „kapłańskie powołanie i wierność łasce święceń są nie tylko potrzebne, ale stanowią szansę tej służby, której świat zdaje się nie dostrzegać, ale której głęboko pragnie”.

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu pytanie to zadał kard. Stefan Wyszyński udzielając święceń kapłańskich ośmiu diakonom gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Dziś powtórzył je wobec nich abp Wojciech Polak podkreślając, że
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję